25.07.2008
Aktivan ili pasivan godišnji odmor
Vrijeme je godišnjih odmora. Već uveliko. Zasluženih nekoliko tjedana ljetnog »raspusta« za odrasle. Destinacija je odabrana (najčešće je to more) i sada slijedi odluka na koji način provoditi neradne dane. Aktivno, uz obilje dodatnih sportsko-zabavnih aktivnosti, ili krajnje pasivno, poglavito na plaži ili za stolom.
De gustibus non...
AKTIVA
Sve rašireniji način provođenja godišnjeg odmora postaje praktična kombinacija određenih aktivnosti koje se, prirodom mjesta na kojemu se boravi, savršeno uklapaju u idealnu »kompoziciju« slobodnih dana. Umjesto cjelodnevnog monotonog sjedenja (više ležanja) na plaži, nameće se trend sportsko-zabavnih sadržaja kojima se može konstruktivno ispuniti dan na moru, planini ili nekoj drugoj odabranoj destinaciji. Primjerice, umjesto dugog spavanja (doma to možete uvijek raditi tijekom ostalih slobodnih dana), vrlo je zdravo i za opću tjelesnu kondiciju (i za skidanje viška tjelesne mase) u ranijim jutarnjim satima prošetati laganim tempom (može i brže, jogging) uz morsku obalu. Pluća napunjena svježim, čistim morskim zrakom, unijet će svježinu u vaš organizam, a utrošena energija ubrzo će bi biti nadomještena predstojećim doručkom. Ali bez opasnosti od gomilanja nepotrebnog viška kalorija.
Tijekom prijepodneva na plaži (ukoliko ste na moru) plivajte što više ili se bavite nekim sportskim aktivnostima u vodi (primjerice picigin, odbojka i slično), ali i nekim sportom na terenima koji su već u blizini svakog turističkog centra ili objekta. Naravno, sve ovo činiti uz određenu dozu umjerenosti i najkasnije do 11 sati, jer povišene ljetne temperature ipak ne predstavljaju najidealnije uvjete za pretjerani i nekontrolirani zamor. Nakon popodnevnog odmora ili doba obveznog i preporučljivog mirovanja od prejakog sunca, već od 16 sati može uslijediti nastavak aktivnog dnevnog angažmana. Idealno je zaigrati, primjerice, partiju malog nogometa, basketa ili tenisa, a ukoliko postoji dobra ekipa neće izostati ni određenog uzbuđenja u vidu prijateljskog rivaliteta. Manje sportski aktivne osobe mogu izabrati šetnju, dužina ovisi isključivo o afinitetu dužeg ili kraćeg hodanja, ali i neke od mogućih »razgibavajućih« aktivnosti, posebice žene (fitness, wellness, aerobik, stret-ching ili sl.). Konačno, ukoliko ste ponijeli ili iznajmili bicikl, idealno je provesti koji sat u nesputanoj vožnji nepoznatim okolišem prirodnog okruženja mjesta u kojemu ljetujete. Naravno, ima još dosta potencijalnih kombinacija kako možete aktivno provesti vrijeme i dane godišnjeg odmora, ukoliko imate dodatnih ideja imate odličnu priliku iskoristiti ih i provesti u djelo već ovoga ljeta.
PASIVA
Posve suprotno, pasivni način (najuobičajeniji) provođenja godišnjeg odmora je ujedno i najpopularniji. Spavanje i izležavanje do »mile volje«, bez briga i razmišljanja o ničemu drugom do odmoru i samo odmoru. Jedina šetnja je do plaže, možda malo iza večere (tek reda radi). Tjelesna aktivnost je – nešto malo kupanja, mnogo više »brčkanja« i to je sve. Ležanje na plaži po cijeli dan, a potom sjedenje za raznoraznim stolovima (za redovite dnevne obroke ili ugostiteljskim objektima). Ali, netko to voli i »to« čeka tijekom cijele godine.
Upravo zbog toga se i ne može raspravljati o ukusima.
PROBLEM
Gotovo uvijek nakon povratka s odmora, provedenog u ovoj drugoj varijanti (pasiva), događa se ista stvar. Prvo, od velike neaktivnosti teško se ponovno naviknuti na ubrzani radni tempo i svakodnevne obveze, a drugo (mnogo gore), doma se stiže s viškom kilograma »zarađenih« tijekom dana odmaranja. Također, pasivne osobe mogu imati i određenih problema glede mogućeg pada raspoloženja, ali to je često i slučaj s aktivnim osobama, koje nakon povratka u normalnu kolotečinu monotone svakodnevice, mogu osjećati gubitak dobrog raspoloženja. U biti pravila nema, jer je u pitanju apsolutno individualni doživljaj godišnjeg odmora. No, jedno je zajedničko i »aktivnima« i »pasivnima« – radost ljetnog ugođaja i provođenja slobodnih dana. Jer, godišnji odmor svi jednako čekaju tijekom cijele radne godine...