Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Otvorenje kolonije naive u tehnici slame Tavankut 2008.
Djela vrijednih slamarki
Otvorenje 23. saziva prve kolonije naive u tehnici slame Tavankut 2008., održano je prošloga petka, u galerijskom prostoru HKPD »Matija Gubec« u Tavankutu. Otvorenju su  nazočili i dogradonačelnik Subotice Pero Horvacki, konzulica Generalnog konzulata RH u Subotici Iva Aranjoš, predsjednik DSHV-a Petar Kuntić i Josip Ivanović. Kulturno-umjetnički program izveli su članovi folklornog, tamburaškog, literarnog i dramskog odjela. Raznolik program uljepšan je jednako tako raznolikom bunjevačkom nošnjom, od sefira do svile i šlinga, koja je, uz bale slame postavljene u dvorištu Gupčeve kuće, stvorila sliku nekadašnjeg načina života na salašima.
Nazočne je prigodnim riječima pozdravio predsjednik HKPD »Matija Gubec« Ladislav Suknović, naglasivši značaj rada slamarki, pa tako i održavanja kolonije, koja ih svake godine redovito okuplja u Tavankutu, kako bi nastala nova umjetnička djela od slame.
Ovom je prigodom upriličeno i otvorenje izložbe slika od slame nastalih na prošlogodišnjem, 22. sazivu kolonije. Izložbu je otvorio prof. Josip Ivanović, izrazivši zadovoljstvo glede nastupa mladih članova Društva, te očuvanja kontinuiteta u radu sa slamom, koji se, kao  specifičnost Tavankuta i njegove okolice, uspijeva prenijeti i na mlade naraštaje. »Ovdje je umjetnost u tehnici slame, kao kod svoje kuće. Od bezvrijedne slame, pobožne i jednostavne duše izrađuju slike i druge predmete, a djela slamarskih ruku nisu prošla neopaženo kroz svijet, jer su ih mnogi vrednovali s estetskog i znanstvenog gledišta«, rekao je Ivanović. U galerijskom prostoru ispunjenom prekrasnim autohtonim djelima vrijednih slamarki, mogle su se čuti samo riječi pohvale i divljenja nazočnih posjetitelja, od kojih su mnogi pokazali interes i želju posjedovati u svom domu neku od izloženih slika.    
                   M. Matković
 
 
Okrugli stol u Tavnkutu u okviru Kolonije slamarki
Očuvanje tradicijske baštine
U okviru Kolonije slamarki održan je, već tradicionalno i okrugli stol, u prostorijama Osnovne škole »Matija Gubec« u Tavankutu, u nedjelju 13. srpnja. Moderatorica okruglog stola bila je povjesničarka umjetnosti i kustosica Gradskog muzeja Subotica Ljubica Vuković-Dulić,  dok je iz različitih aspekata o slamarstvu govorilo nekoliko predavača. Na temu »Slamarstvo  iz muzeološkog aspekta«, izlagala je etnologinja i ravnateljica Muzeja »Stjepan Gruber« u Županji Janja Juzbašić. Ona je s etnološkog stajališta naglasila značaj očuvanja tradicijske baštine u slamarstvu, kao posebnom naivnom stvaralaštvu, o kojemu se sve više otvaraju rasprave. »Kako je ovo pučko stvaralaštvo, koje posljednjih pedeset godina postaje vid umjetnosti, mi koji smo povjesničari umjetnosti i etnolozi, trebamo joj disciplinarno pristupiti i valorizirati je. Potrebno je osnovati instituciju koja će sakupljati građu i stručno je proučavati i prezentirati na ovim prostorima«, istaknula je etnologinja Juzbašić. U Hrvatskoj su, kako kaže, slike od slame vrlo rado prihvaćene. 
Sudionicima okruglog stola također se obratio profesor filozofije Tomislav Žigmanov, na temu »Usustavljivanje pristupa slamarstvu«. Žigmanov se u svom izlaganju osvrnuo na nekoliko segmenata aktualnog stanja u slamarstvu. Segmenti na kojima bi trebalo poraditi su, prema njegovim riječima, prije svega usavršavanje slamarki u njihovu likovnom izražavanju, kao i održavanje ovakvih i sličnih kolonija, koje će im omogućiti bolji rad. Osim toga, ističe i važnost faktografije, odnosno činjenica u svezi sa slamarstvom, koje bi se trebale sustavno prikupljati i obrađivati, te zaključiti kritičnom poviješću onoga što se na planu slamarskog stvaralaštva događalo od samih njegovih začetaka.  »Kao potrebu u procesu usustavljivanja pristupa slamarstvu također smatram i unapređenje prezentacije, kojoj se trenutačno pristupa bez plana i dugoročne strategije. Pod time se podrazumijeva organiziranje različitih izložbi, kao i drugih segmenata prezentacije«, rekao je Žigmanov. Na kraju svog izlaganja osvrnuo se na posljednji, ali ne i manje važan dio, a to je vrednovanje rada u tehnici slame, koje bi  se provodilo po unaprijed utvrđenim kriterijima.
Nazočnima se obratio i filmski redatelj Branko Ištvančić, s temom »Slamarstvo- pojava zabilježena filmskom vrpcom«. Prije samog izlaganja, Ištvančić je prikazao dokumentarni film »Slamarke divojke«, autora Ive Škrabala, snimljen 1971. godine. Nakon projekcije filma nazočnima je pojasnio značenje pojedinih dijelova filma, kao i njegovu vrijednost u kulturno-povijesnom smislu. Kako je Ištvančić, kao rođeni Tavankućanin, koji živi i radi u Zagrebu, i sam odrastao uz žitna polja i umjetnost slame, odlučio je snimiti film o slamarstvu. »Film će se zvati ‘Od zrna do slike’. Po treći sam put s ekipom HRT-a u Tavankutu, jer se film snima u četiri godišnja doba. Pratimo rad slamarki, što će rezultirati jednim zanimljivim i modernim filmskim dokumentarcem«, naglasio je Ištvančić. 
Sve izrečeno na okruglom stolu bilo je vrijedno pozornosti, a sudionicima, kao i svima drugima koji bi mogli pripomoći u svezi s izloženim prijedlozima glede slamarstva, ostaje ozbiljno pristupiti provođenju riječi u djelo, kako bi se ovaj autohtoni način stvaralaštva mogao u budućnosti prezentirati svijetu na najbolji mogući način.
M. Matković
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika