Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Trogir

Trogir je gradić, luka i ljetovalište, smješten u Splitsko-dalmatinskoj županiji na zapadnom ulazu u Kaštelanski zaljev, na nadmorskoj visini od oko 1 metar. Sam grad leži na malenom otočiću u morskom tjesnacu između kopna i otoka Čiova, s kojim je spojen mostovima. Jadranskom magistralom povezan je sa svim naseljima u Dalmaciji, a u neposrednoj blizini, svega 4 kilometra istočnije, u Divuljama nalazi se splitska zračna luka.
ZANIMLJIVA POVIJEST: Tragurion – Trogir, grad od kamena, jedan je od najstarijih u Hrvatskoj.
Osnovali su ga, u III. st. prije Krista, grčki kolonisti – trgovci s matične Isse (Visa).To je grad koji nikada nije bio porušen, pa je sačuvao kulturnu baštinu toga vremena. 
Povijesna jezgra grada Trogira jedinstven je spomenik kulture i stoga je 1997. godine upisan u UNESCO-vu listu svjetske baštine. Urbanistička i arhitektonska cjelina Trogira sačuvala je sve do danas osnovne elemente srednjovjekovne strukture utvrđenoga grada, karakterističnog rasporeda ulica i trgova, reprezentativne sakralne i profane javne građevine i zbijenog mnoštva objekata. Trogir je prije svega izuzetno vrijedna cjelina s mnoštvom poruka – umjetničkih, kulturno-povijesnih, te predstavlja jedno od najznačajnijih kulturnih dobara na području Republike Hrvatske, pa i cijelog svijeta.
Simbol grada je Kairos – grčki bog sretnog trenutka, koji se kao kip nalazi u muzeju Benediktinskog samostana. Trogir je već 1322 godine imao statut grada.
Sam trg okružuju palače velikaša, gradska vijećnica, loža, crkva sv. Sebastijana, crkva sv. Ivana Krstitelja, crkva sv. Marije, te crkva sv. Barbare (sv. Martin), a malo dalje crkva sv. Dominika, samostan i crkva sv. Nikole – benediktinski samostan, a poznata je i kula Kamerlengo, građena u XV. stoljeću.
  Naspram nje je tvrđava sv. Marka (danas kuća dalmatinske glazbe)
   Poznata katedrala sv. Ivana Trogirskog nalazi se na samom trgu u središtu grada.
Posvećena je dvojici svetaca: sv. Ivanu Trogirskom i sv. Lovri, a građena je od 12. do 17. stoljeća.
Svjetski poznat Radovanov  portal, ili ulaz-na vrata katedrale, koja su djelo najpoznatijeg srednjovjekovnog hrvatskog kipara – majstora Radovana, privlači posebnu pozornost. Radovan je počeo klesati portal 1240. godine, a prikazuje Kristovo rođenje, dolazak tri kralja i druge prizore iz Biblije.
Na vrhu se nalazi lik sv.  Lovre, a portal čuvaju dva snažna lava.
Trogir  broji oko 13.000 stanovnika, koji se, osim brodogradnjom, turizmom, zemljoradnjom, bave i ribarstvom.
Čiovo je otok u srednjoj Dalmaciji, s površinom od 28,8 km. Povezan je s kopnom preko dva mosta: pokretnim Čiovo – Trogir i manjim mostom Trogir – kopno. Otok je poznat po svojoj mediteranskoj klimi, bogatoj vegetaciji, arhipelagu malih slikovitih otočića, bezbrojnim skrivenim zaljevima i plažama. 
Mjesta na Čiovu su: Okrug Gornji, Okrug Donji, Arbanija, Žedno, Slatine. 
Rivijera Okrug je najpopularnija turistička destinacija na području Trogira, u kojoj svake godine boravi veliki broj gostiju. Osim gostiju iz Njemačke, Mađarske, Slovačke i Češke, sve brojniji gosti su i iz Vojvodine, odnosno Subotice.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika