27.06.2008
Spremni na izazove
Dokument na kojem se temelji budući program europski orijentirane vlade – Nacionalni program za integraciju Republike Srbije u Europsku Uniju, u Subotici je 23. lipnja predstavio potpredsjednik Vlade Republike Srbije Božidar Đelić. Nakon usuglašavanja programskih principa između koalicijskih partnera tijekom proteklog vikenda, formiranja republičke, a potom i pokrajinske vlade, kao i vlasti na svim ostalim razinama, predstavljaju se daljnji koraci koji se trebaju napraviti na putu priključenja Europskoj Uniji. Sam plan je izraz spremnosti srbijanske administracije da u potpunosti uskladi sustav Srbije sa sustavom Europske Unije do kraja 2012. godine.
Uz najvažniji cilj – stjecanje statusa kandidata za članstvo u Europskoj Uniji, Đelić je rekao kako je za proces europskih integracija važno i da Srbija pređe na bijelu schengensku listu, te da se kvalificira za strukturne fondove. To daje uvjerenje da će naša zemlja do kraja mandata iduće vlade ili ubrzo poslije toga postati i punopravna članica Europske Unije. On je napomenuo kako je jako puno urađeno na tom planu, ali da, s obzirom na kašnjenje naše zemlje u tim procesima, moramo raditi dvostruko više nego ostale zemlje. Međutim, iako je Srbija uspjela uraditi mnoge poslove oko usklađivanja sa sustavom Europske Unije, i iako većina građana podržava ulazak u EU, usko grlo naših europskih integracija je naša skupština.
GDJE SMO: Republika Srbija je uz dosta poteškoća 30. travnja ove godine potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, kao prvi inicijalni zahtjev naše kandidature.
»Glede same izrade dokumenta, mi smo se trudili pratiti dobru praksu zemalja nešto bližih Europi, nego što smo mi danas. Slovenski savjetnici podijelili su s nama nacrt naših budućih koraka, a moram istaknuti kako je ovaj nacrt Slovenija imala samo u momentu kandidature, točnije, pri otpočinjanju pregovora za članstvo u Europskoj Uniji. S obzirom da Srbija kasni, mi se trudimo, gdje možemo, uraditi više kako bismo pokazali da možemo brže napredovati od ostalih zemalja“, rekao je Božidar Đelić.
NACRT: Dokument sačinjava pet dijelova, u skladu su s kriterijima koji se tiču samih pridruživanja Europskoj Uniji, a koji proizlaze iz samita Europske Unije u Kopenhagenu 1993. i u Madridu 1995. godine. To su politički kriteriji, prema kojima, ukoliko zemlja želi ući u Europsku Uniju, treba pokazati svoju istinsku demokratičnost, da su odnosi u zemlji harmonični, da se prava manjina u potpunosti poštuju, da rodna ravnopravnost nije samo nešto što je napisano u nekim zakonima, i još mnogo drugih stvari. To je demokracija koja doprinosi miroljubivosti i gaji dobrosusjedske odnose sa svim zemljama.
Osim političkog, sam Nacionalni program za integraciju Republike Srbije u Europsku Uniju poštuje ekonomski kriterij, ali se moraju uskladiti zakoni i sustav i osigurati administrativni i pravosudni kapaciteti, koji će te promjene izvršiti. Po Đelićevim riječima, kod nas se taj proces podijelio po svim institucijama izvršne vlasti. g