20.06.2008
Primjer dobre regionalne suradnje
Projekt koji nosi naziv »Jadranska suradnja za industrijski razvoj« – »ACInD«, u sklopu INTERREG programa, Regionalnom centru za razvoj malog i srednjeg poduzetništva i poduzeća – »SMER« Subotica omogućio je suradnju s međunarodno značajnim poduzećima, budući da od studenoga 2007. godine sudjeluje u provođenju ovog projekta.
Vodeći talijanski partner je regija Emilia Romagna, ali je »SMER« ostvario suradnju i s drugim talijanskim regijama, kao i s razvojnim agencijama, među kojima se ističu: »Alma Mons« iz Novog Sada, »Nerda« iz Bosne i Hercegovine, »Teuleda« iz Albanije, te s Hrvatskom udrugom poslodavaca iz Zagreba.
CILJEVI: Opći cilj »Jadranske suradnje« je doprinos jačanju industrijskih područja koja će se provoditi kroz prekograničnu suradnju. Aktivnosti na projektu koje je, prošlog tjedna, predstavio predsjednik Regionalnog centra za razvoj MSSP u Subotici Branko Malagurski, obuhvaćaju: razvijanje studija izvodljivosti i pilot projekata u okviru inovacija, djelotvornog upravljanja energijom, te upravljanja i zaštite životnog okoliša industrijskih područja, kao i razmjenu primjera dobre prakse među partnerima. Kao specifične ciljeve »SMER« je izabrao izradu studija izvodljivosti u području klastera i u području energetske efikasnosti.
Malagurski je rekao kako su se partneri iz Hrvatske orijentirali na izradu studija izvodljivosti u području ICT za industrijsku zonu Kukuzovac, te za Tehnološki park u Splitu, u cilju jačanja konkurentnosti, privlačenja domaćih i inozemnih investitora, te otvaranja novih radnih mjesta, dok su sudionici projekta iz Bosne i Hercegovine orijentirani na područje inkubacijskih centara. Također, talijanski partneri su primjer dobre prakse, oni osiguravaju transfer znanja u području zaštite životnog okoliša, djelotvornog upravljanja energijom, tj. energetskom efikasnošću, te međunarodne klasterizacije.
PRIJENOS ISKUSTAVA: »Regionalni centar za razvoj malog i srednjeg poduzetništva i poduzeća iz Subotice u okviru programa ‘Adriatica – INTERREG III A’, trenutačno se nalazi u drugoj fazi projekta ‘ACInD’ i sada očekujemo od talijanskih partnera prijenos njihovih iskustava. Također, očekujemo da nam dostave 12 svojih projekata, koje ćemo zatim ponuditi domaćim poduzećima na temelju kojih će ona raditi svoje projekte. Iz ovakve suradnje s partnerima iz Italije vidi se kako je cilj ‘Jadranske suradnje’ prijenos iskustava iz drugih zemalja, koje su već prošle uspostavljanje klastera, zatim iskustva iz uspostavljanja industrijskih zona kakve bismo mi htjeli formirati kod nas i koje su, s aspekta iskorištenja energije, daleko ispred nas«, rekao je predsjednik Regionalnog centra za razvoj MSPP.
»Zemlje, odnosno partneri iz naše regije u mogućnosti su identificirati konkurentske prednosti svojih područja, te ocijeniti najbolji način stavljanja raspoloživih resursa u funkciju. Sve je to potrebno i u interesu je gospodarstva i stanovništva. Time će naša poduzeća racionalnije poslovati, voditi više računa o zaštiti životnog okoliša i zadovoljavanju potreba stanovništva na optimalan i kvalitetan način«, rečeno je na radnom doručku priređenom za novinare.
Projekt »Jadranska suradnja za industrijski razvoj« traje 12 mjeseci. Projektom upravlja Europska agencija za rekonstrukciju i razvoj, a cjelokupan proračun projekta, koji u cijelosti financira Europska Unija, iznosi 1,5 milijuna eura.
M. Tucakov