13.06.2008
Hrvatski konzervatori i restauratori posjetili Morović
Desetak hrvatskih konzervatora i restauratora posjetilo je protekloga tjedna Morović. Inicijativu Zdenka Samaržije podržali su: Đakovačka i Srijemska biskupija, Hrvatski restauratorski zavod te Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, to jest Konzervatorski odjeli Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije. Šidski župnik, koji upravlja i župom Morović, premda je na bolovanju, poduzeo je sve kako bi hrvatski restauratori i konzervatori dobili što bolji uvid u stanje grobljanske crkve u Moroviću. Već poslovičnom susretljivošću paroha Srpske pravoslavne crkve u Moroviću, hrvatski su restauratori i konzervatori obišli srednjovjekovnu utvrdu obitelji Morović, na kojoj se nalazi parohijski dom. Iskusniji restauratori zaključili su kako lokacija parohijskoga doma, kojem prijeti urušavanje, nije dobra ni za srednjovjekovni lokalitet ni za parohijski dom – srednjovjekovni lokalitet bi trebalo istražiti, restaurirati ga, kvalitetno prezentirati i tako pojačati turističku ponudu slijevnoga područja Bosuta, što mora postati zajednički projekt turističke zajednice Vukovarsko-srijemske županije i Općine Šid. A smještaj pravoslavnoga svećenika i njegove obitelji treba riješiti sukladno njegovom statusu i mogućnostima lokalne zajednice, odnosno parohije.
BISERI SRIJEMSKOGA SREDNJOVJEKOVLJA: Resta-uratori i konzervatori mlađe generacije dobili su priliku vidjeti prvi puta bisere srijemskoga srednjovjekovlja – spomenutu srednjovjekovnu utvrdu, opkope oko utvrde koji, po veličini i kvaliteti izvedbe, spadaju u vrh srednjovjekovnih hidroloških zahvata, te crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije na obali Bosuta i snažne opkope, koji su pojačavali zaštitu ove predivne crkve.
Za razliku od mnogih katoličkih i pravoslavnih sakralnih objekata, crkva u Moroviću nije u ratu oštećena, no o tom vrijednom objektu, čija osnovica potječe iz 13. stoljeća, već se dva desetljeća ne skrbi adekvatno. Nekoliko uskakanja kroz prozore i pijanke suvremenih barbara u kapelici iz 14. stoljeća nisu znatnije oštetili crkvu. Svejedno, u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije i njenoj okolici, misle hrvatski restauratori i konzervatori, trebalo bi obaviti povijesna, umjetnička, arhitektonska, geomehanička i arheološka istraživanja. Zatim bi trebalo izraditi elaborat građevinskih i restauratorskih radova s planom prezentacije. U isto vrijeme treba raditi na pribavljanju potrebne dokumentacije te u nekoliko narednih godina početi s obnovom morovićke grobljanske crkve.
Crkva u Moroviću višeslojna je sakralna građevina, koja ima nekoliko fortifikacijskih elemenata. U osnovici je to romanička crkva iz prve polovice 13. stoljeća. U 14. stoljeću dodana joj je sa sjeverne strane gotička sakristija, a u 15. stoljeću gotička lađa, pa je ranija romanička crkva postala svetištem.
S. Z.