06.06.2008
Vijesti
Predstavnici DSHV-a na lokalnoj, pokrajinskoj i republičkoj razini
Na nedavnim izborima, Demokratski savez Hrvata u Vojvodini osvojio je vijećnička mjesta u gradskim skupštinama Subotice, Sombora, Apatina i Bača. Prema koalicijskom sporazumu, DSHV će u Subotici imati šest vijećnika, koji su svoje mandate ostvarili kao kandidati liste »Za europsku Suboticu – Boris Tadić – DS - G17 plus – DSHV –SDP«. To su: Lozika Jaramazović, Pero Horvacki, Marinko Jadrijević, Josip Petreš (Donji Tavankut), Marijana Čović i Siniša Skenderović (Đurđin). Sljedeći kandidati DSHV-a na listi su: Verica Kujundžić (Đurđin), Ivica Mamužić i Josip Horvat.
Kao kandidati na listi »Za europski Sombor – Boris Tadić«, predstavnici DSHV-a ostvarili su tri vijećnička mandata u Somboru: Mata Matarić (Sombor), Snežana Periškić (Bački Monoštor) i Adam Tubić (Bački Breg).
U Apatinu, gdje je već formirana lokalna vlast na čelu sa socijalistima, u skupštinskim klupama sjedit će Andrija Ađin iz Sonte, kandidat liste »Za europski Apatin – Boris Tadić«.
U Općini Bač, mandat je ostvarila Ruža Pejčić iz Vajske, s liste »Za europski Bač – Boris Tadić«.
DSHV će imati i jednog predstavnika u pokrajinskoj Skupštini – Duju Runje iz Subotice, koji je bio na proporcionalnoj listi Koalicije »Za europsku Vojvodinu –Boris Tadić«.
U budućem državnom parlamentu, svoj drugi zastupnički mandat ostvario je predsjednik DSHV-a Petar Kuntić ispred Koalicije »Za europsku Srbiju – Boris Tadić«. To je , među ostalim, potvrđeno na prošlotjednoj sjednici Glavnog odbora Demokratske stranke.
Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje i kulturu protiv temeljnih postaja za mobilnu telefoniju blizu škola
Ne izdavati dozvole, povući postojeće
Na sjednici Vijeća za obrazovanje Pokrajinskog tajništva za obrazovanje i kulturu, održanoj 28. svibnja, pokrenuto je pitanje dozvola za postavljanje temeljnih postaja za mobilnu telefoniju u neposrednoj blizini predškolskih ustanova i škola i u svezi s tim mogućeg štetnog djelovanja na zdravlje djece i učenika. Vijeće za obrazovanje je po ovom pitanju jednoglasno donijelo zaključak koji se preporučuje mjerodavnim tijelima lokalne samouprave i Autonomne Pokrajine Vojvodine, da u cilju sigurnosti i zaštite djece i učenika, ne izdaju propisane suglasnosti, ili ih povuku, za postavljanje temeljnih postaja za mobilnu telefoniju u naseljenim mjestima, a osobito u blizini škola i predškolskih ustanova, zbog neospornog zračenja i povećanja rizika po zdravlje djece i učenika.
»U posljednje vrijeme, učestalo je postavljanje temeljnih postaja (emitera) u najuže okruženje škola i predškolskih ustanova u naseljenim mjestima. Neosporne su činjenice da ove temeljne stanice emitiraju zračenje i da posljedice tog zračenja nisu poznate zbog kratkog razdoblja od kada se ova tehnologija koristi. Vijeće za obrazovanje je mišljenja da nepostojanje podataka o stupnju i vrsti štetnosti u ovim slučajevima nije opravdanje za stvaranje mogućih uvjeta za povećan rizik po zdravlje djece i učenika«, stoji u priopćenju Izvršnog vijeća APV.
U Subotici je problem s postavljanjem postaje za mobilnu telefoniju nastao u blizini Osnovne škole »Matko Vuković«.
Z. P.
Promocija publikacije »Ombudsman protiv dvostruke diskriminacije žena«
Žene i dalje u podređenom položaju
U Izvršnom vijeću AP Vojvodine u utorak je održana promocija publikacije »Ombudsman protiv dvostruke diskriminacije žena«, na kojoj su govorile zamjenica pokrajinskig ombudsmana za ravnopravnost spolova Danica Todorov i savjetnica za rodnu ravnopravnost Kanadske agencije za međunarodni razvoj Zorana Šijački.
Ova publikacija predstavlja zbirku radova i prezentacija s istoimene konferencije održane u jesen 2006. godine u organizaciji pokrajinskog ombudsmana i Misije OESS-a u Srbiji, a radovi se bave različitim aspektima diskriminacije žena, međunarodnim i domaćim dokumentima i pravnim aktima kojima se regulira ovo područje, kao i ulogom organizacija i institucija koje se bave zaštitom ljudskih prava, između ostalih i ombudsmana, u unapređenju ženskih ljudskih prava i zaštiti žena od diskriminacije.
Prema riječima Danice Todorov, ova publikacija je veoma važna jer su u njoj iznesena iskustva ombudsmana iz okolnih zemalja, regije i Europske Unije, a zajednička konstatacija je kako su žene, premda čine polovicu ljudske populacije i nadalje subordinirane u odnosu na mušku populaciju. Kršenje ženskih ljudskih prava očituje se najčešće na tržištu rada, konstatirano je nakon istraživanja u ovim institucijama, a najčešće se odnosi na mlade žene koje planiraju obitelj, zatim Romkinje, osobe s invaliditetom, kao i na žene koje su napunile 50 godina života.
Tijekom razgovora, istaknuto je kako se čak i primanje žena u sigurnu žensku kuću odvija pod određenim uvjetima – žene bez socijalne zaštite, kojima je najčešće ovakva pomoć potrebna, ne mogu biti zaštićene u ovoj instituciji. Zbog toga je neophodno urediti zakonsku regulativu i država je u obvezi provesti određene mjere kako bi se zakonskim putem stalo na put kršenju ženskih ljudskih prava, ne samo po pitanju diskriminacije, već i po pitanju prava na zaštitu, kao i na pravo na zaštitu od nasilja u obitelji. Osim toga, neophodno je sačiniti i nacionalnu strategiju vezanu za zaštitu prava žena, čemu mogu poslužiti kao etalon zaključci s konferencije »Ombudsman protiv dvostruke diskriminacije žena«, gdje su, kroz obradu osnovnih diskriminacijskih situacija u oblastima zdravstva, obrazovanja, prava na rad i zapošljavanje, ustanovljeni eventualni smjerovi kretanja k rješavanju ovog društvenog problema.
Obavijest HNV-a
Upis u hrvatske odjele
Hrvatsko nacionalno vijeće obavještava roditelje i djecu o mogućnosti upisa učenika u odjele na hrvatskom jeziku od 1.-8. razreda u sljedećim osnovnim školama: OŠ »Ivan Milutinović« Subotica i Mala Bosna, OŠ »Matko Vuković« Subotica, OŠ »Sveti Sava« Subotica, OŠ »Matija Gubec« Tavankut, OŠ »Vladimir Nazor« Đurđin.
U istim školama postoji i izborni predmet hrvatski jezik sa elementima nacionalne kulture.
Hrvatsko nacionalno vijeće obavještava roditelje i djecu o mogućnosti upisa u hrvatske odjele u Gimnaziji »Svetozar Marković« u Subotici, u 1. i 2. razred društveno - jezičnog smjera.
Sve informacije možete dobiti na broj 024/556-898, ili osobno u uredu HNV-a, Subotica, Preradovićeva 4 u vremenu od 9 do 13 sati.
Večeras u Subotici
Predstavljanje gimnazijske nastave
na hrvatskom jeziku
Hrvatsko akademsko društvo iz Subotice poziva sve učenike i roditelje zainteresirane za upis u prvi razred Gimnazije »Svetozar Marković« na hrvatskom nastavnom jeziku u školskoj 2008./09. godini na sastanak, koji će se održati u u Plavoj vijećnici Gradske kuće u Subotici u petak, 6. lipnja, s početkom u 19 i 30 sati.
Profesori Gimnazije, učenice koje ove godine završavaju prvi razred na hrvatskom jeziku, kao i njihovi roditelji, iznijet će zainteresiranima vlastita iskustva, informacije glede gimnazijske nastave na hrvatskom jeziku te o Gimnaziji »Svetozar Marković« uopće. Ulaz je slobodan.