30.05.2008
Vijesti
Ugodan razgovor s djecom u Tavankutu
Čajanka s pjesnicima
Čajanka s pjesnicima održana je prošloga petka po drugi puta u knjižnici Osnovne škole »Matija Gubec« u Tavankutu. Svoje knjige pjesama djeci su predstavili pjesnici: Tomislav Žigmanov, Mirko Kopunović i Vojislav Sekelj. Autori su pokušali čitajući svoje pjesme, te uz ugodan razgovor s djecom, približiti djeci poeziju.
Nakon uvodne riječi ravnateljice škole Stanislave Stantić-Prćić djeca su se poslužila čajem i keksom i u opuštenoj atmosferi slušala što im to pjesnici pjesmama žele reći.
Prvi se djeci predstavio pjesnik i prozaist Vojislav Sekelj, pročitavši pjesmu o Tavankutu, izdanu u njegovoj knjizi poezije »Rič fali«. Naglasio je kako je knjiga izdana uz potporu slikara Ivana Balaževića, rođenog Tavankućanina, koji je i ilustrirao knjigu. Nakon nekoliko pročitanih pjesama i humorističnih komentara, uspio je nasmijati sve nazočne. »Nakon dvadeset godina Vojo je prvi pokušao na ikavici iskazati svoja osjećanja u knjizi ‘Rič fali’. On je svijet u kojem živi pretočio u pjesme, te tako i mene potaknuo da pišem na ikavici«, istaknuo je Tomislav Žigmanov, autor knjige pjesama na ikavici »Bunjevački bluz«.
Potom je svoju knjigu pjesama »U iskrama nade«, izdanu prošle godine, predstavio pjesnik Mirko Kopunović, napomenuvši da voli doći u Tavankut, jer se dobro osjeća u društvu njegovih mještana. Također je pročitao nekoliko svojih pjesama, a na pitanje djece, u čemu nalazi inspiraciju, rekao je kako se nadahnuće za pisanje pjesama može pronaći u svemu što nas okružuje, samo to treba znati prepoznati i iskazati.
Knjigu poezije na ikavici »Bunjevački bluz« predstavio je njezin autor Tomislav Žigmanov, prisjećajući se svog djetinjstva i škole, koju je pohađao u Tavankutu. Djecu je nastojao ohrabriti pisati pjesme i ponositi se svojim jezikom i kulturom. »Nosim u svom srcu ono što je u Tavankutu najvrijednije – svijet koji se borio, tugovao, znao se radovati i još uvijek zna, nosim naše njive, salaše, baću i nanu, i našu ikavicu. Dosta sam toga ponio i nastojim to prikazati u svojim pjesmama«, kazao je Žigmanov.
Uslijedio je razgovor s djecom, čiju su znatiželju glede pjesništva zadovoljili iskreni odgovori nazočnih pjesnika. Nekoliko knjiga triju autora poklonjene su školi, a ravnateljica škole Stanislava Stantić-Prćić uzvratila je također prigodnim darovima, izrazivši želju da djeca počnu pisati pjesme, te dodala kako bi bilo lijepo ponovno družiti se s nazočnim pjesnicima na jednoj od čajanki koje slijede.
Marija Matković
Branka Dulić sudjelovala na međunarodnoj smotri u Italiji
»Dame sa šeširima« u Firenzi
Subotička umjetnica u tehnici slame Branka Dulić sudjelovala je na Međunarodnoj smotri majstora umjetnosti, obrta i atelijera, koja je sredinom mjeseca održana u talijanskoj prijestolnici renesansne umjetnosti Firenzi. Na smotri je sudjelovala kao članica francuske asocijacije L’Atrema, koja okuplja umjetnike u tehnici slame, a čiji su članovi ove godine bili počasni gosti. Dulićeva se u izložbenom paviljonu smještenom u predivnoj Palači Corsini iz 17. stoljeća predstavila svojim prepoznatljivim slikama iz serije »Dame sa šeširima«.
»Tema ovogodišnjeg skupa bila je – kako kod mladih potaći interesiranje za tradicionalne umjetnosti i obrte. Uspostavila sam značajne kontakte, budući da je na smotri bilo ljudi iz cijeloga svijeta«, kaže Branka Dulić, ističući da je u listopadu očekuje sudjelovanje na skupnoj izložbi članova asocijacije L’Atrema u Parizu.
Inače, smotra je održana pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Italije, talijanskog Ministarstva kulture, Zaklade Corsini, prestižnih aukcijskih kuća Sotheby i Christiés, te velikih akcionara iz New Yorka.
Branka Dulić se umjetnošću u tehnici slame bavi od 1999. godine. Prva znanja iz ove oblasti stjecala je u slamarskoj sekciji HKPD »Matija Gubec« u Tavankutu. Dosad je izlagala na više skupnih i samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu (Mađarska, Hrvatska, SAD, Francuska). Prepoznatljiva je po novim načinima izražavanja, koje uvodi u ovu tradicionalnu tehniku.
D. B. P.