Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Šokački sajam u Tvrđi

U drevnoj osječkoj Tvrđi, na Trgu svetog Trojstva, održan je u subotu, 24. svibnja, Drugi slavonski sajam, kojega organiziraju udruga Regionalni etno centar Osijek i Turistička zajednica grada Osijeka, pod pokroviteljstvom Poglavarstva grada, pa je kum ovogodišnje manifestacije bio novi osječki gradonačelnik Gordan Matković.
Sajam je okupio pedesetak obrtnika, udruga i kulturno-umjetničkih društava, a predstavljena je bogata šokačka baština kroz običaje, nošnju, pjesmu i igru, ali i gastronomsku ponudu, kao i stari zanati, od kojih su neki u izumiranju, pa je tako predstavljen posljednji proizvođač špenzleta, Čolakovac iz Gradišta, šeširdžija Ištoković iz Ivankova, među posljednjim obrtnicima pokrivala za glavu, bošnjački šlingeraji iz Bošnjaka, brojne vezilje zlatoveza, udruga Utvaj iz Starih Mikanovaca s poznatom šunkom, udruga Slavonski kulen-kulin-proizvođač iz Petrijevaca, proizvođač ko dukat žute šljivovice-OPG Blažević iz Potnjana, kazandžija Milić iz Punitovaca, kožušar Posavčić iz Vinkovaca, Šarane tikvice iz Gradišta, Štitarske snaše iz Štitara i tko bi ih sve nabrojio. Bili su tu i predstavnici Šokačke grane, Zavičajne udruge Gibarčana, KUD Ivan Kapistran-Adamović iz Čepina, HKUD Željezničar iz Osijeka, HKUD Dukat Vladislavci, Vokalna skupina Vesele Šokice iz Slavonskog Broda, Galerija iz Babine Grede, gajdaši, samičari i tamburaši, pa se trgom od ranoga jutra orila pjesma šokačka, a ni ostala ponuda nije zaostala, i brojni su sudionici uživali u pilećem paprikašu, čobancu, šaranu u rašljama, a rakije i vina bilo je na pretek. Dok neosta, nema dosta.
SPOJ RURALNOG I URBANOG: »Naša je želja Osijeku ponuditi manifestaciju koja će biti spoj ruralnog i urbanog, koja će odisati bogatom šokačkom tradicijom i baštinom i na jednom mjestu pokazati što su nam stari ostavili i što to mladi danas baštine s ponosom i radošću«, rekao je predsjednik Etno-centra i organizator sajma Ivan Nikolić.
Šteta je što je plaha proljetna kiša na čas pokvarila ovo lijepo događanje, mada baš danas u Osijeku ima mnogo toga. U tijeku je Festival hrvatske tamburaške glazbe, 31. po redu, koji okuplja tamburaške zborove iz čitave Hrvatske i susjednih zemalja, drugi je dan Kristfesta, festivala sakralne glazbe koji također okuplja grupe iz čitave Hrvatske i susjednih zemalja, no Damir je Macanić, direktor turističkog ureda Turističke zajednice Osijek, više nego zadovoljan. 
DOBRO ZAMIŠLJENA MANIFESTACIJA: »Po drugi put Osijek ugošćuje ovu dobro zamišljenu manifestaciju, koja je ove godine još uspješnija i bogatija, dok smo s gradonačelnikom obilazili štandove, naišla je veća skupina američkih turista, koji brodom dođu do Vukovara pa obiđu i naš grad, tu je i jedna skupina Nijemaca, koji danas obilaze Osijek i Baranju, vidjeli ste i skupinu nizozemskih turista na biciklima, a upravo dolazi poveća skupina Talijana, mladih koji su sudionici Kristfesta. Ova je manifestacija opravdala svoje postojanje.«
Što još reći, što posebice izdvojiti kad srce jače zakuca i kad podciknu štitarske snaše, kad pukne žica na tamburi ili zapjevaju djevojke iz Osijeka i Donje Bebrine, a Ljelje iz Čepina isuču gole sablje. Kad prođeš pokraj štandova s kulinom i šunkom ili ko dukat žutom šljivovicom, kad kušaš ohlađeni Rajnski rizling i kulin iz Drenovaca ili kad zasvira samičar, čika Iva Matasović iz Velike Kopanice i gajdaši Anita Tomoković i Ivan Lović. I još da nije ovakvih događanja danas diljem Šokadije, kaže Liščić iz Vinkovačkih šokačkih rodova, u Tordincima je čuvena manifestacije, u Otoku državno natjecanje zaprega, a u Vinkovce nam dolazi HKC »Bunjevačko kolo« iz Subotice. Kako stići na sve te lijepe događaje?
Slavko  Žebić
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika