Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ozbiljna i složena medicinska djelatnost

U modernom svijetu naprednih shvaćanja učinkovite skrbi o tjelesnom zdravlju masaža je postala jedan od nezaobilaznih tretmana. Opuštajuća ili dinamična, donosi ugodan osjećaj, a kvalitetno izmasirano tijelo osvježeno je boljom cirkulacijom stručno tretiranih mišića. O dojmovima njegove struke i suvremenom aspektu masaže razgovarali smo s Tiborom Paukom (1984.), fizioterapeutom i apsolventom Više medicinske škole u Zemunu.
 
Što Vas je privuklo pozivu fizioterapeuta i masaži kao životnom opredjeljenju?
U biti, odluka o usmjeravanju prema masaži i fizioterapeutskom pozivu došla je tek nakon završene srednje medicinske škole i želje za nastavljanjem daljnjeg školovanja. Razmišljajući o budućem pozivu, počeo sam shvaćati kako mi se masaža sviđa i odlučio sam upisati Višu medicinsku školu. Usporedo sam završio i potrebni višemjesečni kurs masaže, i počeo se dodatno usavršavati iz specijalističkih knjiga.
 
Kakvi su bili prvi stručni dojmovi iz ove oblasti, koja postaje sve dominantnija u suvremenom životu?
Termin i pojam masaže često se pojednostavljuju i općenito se misli samo na fizičko djelovanje prema određenoj bolnoj točki, ali tek na Višoj školi počeo sam shvaćati svu ozbiljnost i složenost fizioterapeutskog poziva. Nove spoznaje su me još više zainteresirale i privukle. S druge strane, na moju odluku je utjecala i nepobitna činjenica kako ću uvijek raditi u čistim, higijenskim uvjetima i  s osobama koje drže do sebe. Jer, masaža se prakticira na čistom tijelu.
 
Kako bi pojednostavljeno pojasnili osnovne sfere medicinske znanosti koju studirate?
Postoje dvije osnovne sfere – kineziterapija, koja ima za cilj liječenje pokretom i fizikalna terapija, koja se prakticira uz pomoć stručnih naprava. Sama masaža je samo jedan dio cijelog sustava.
 
Uz studij koji uspješno privodite kraju, povremeno i praktično radite. Na koji Vas način kontaktiraju osobe kojima je potrebna masaža?
Masiram isključivo prema preporukama osoba koje sam masirao ili me od prije poznaju.
 
Koliko traje, u prosjeku, jedna masaža?
Trajanje masaže ovisi je li u pitanju tretman cijelog tijela, kada je ponekad potrebno i više od jednog sata, dok je za parcijalne masaže pojedinog dijela tijela dovoljno pola sata. No, sve ovisi od osobe do osobe.
 
Je li teško masirati više osoba uzastopno?
S obzirom da je masaža ipak specifična fizička djelatnost dolazi do određenog tjelesnog zamora osobe koja masira, ali uz dobro poznavanje tehnike i korištenje cijelog tijela uveliko se može olakšati utrošak energije. Uz dobru tjelesnu kondiciju, mislim kako je neka optimalna relacija do 5 sati efektivne masaže tijekom jednog dana. 
 
Uz relaksacionu, opuštajuću masažu često prakticirate i sportsku masažu. Kakva je osnovna razlika između ovih dvaju tretmana?
Sportska masaža je specifična po svojoj dinamičnosti, samim time je i znatno jača i energičnija po pitanju tzv. »hvata«, i traje najviše 3 minute po tretiranom mišiću.
 
Kojim ste sportašima bili fizioterapeut?
Godinu dana sam radio u jednom body-building klubu i masirao sportaše koji mišićima oblikuju svoje tijelo, a već nekoliko godina sam redovito angažiran na većim teniskim natjecanjima u Subotici. Imam odličnu suradnju s TK »Spartak«, a prema preporuci sam prošle godine bio angažiran od strane TK »Palić« tijekom velikog međunarodnog ženskog profesionalnog turnira. 
 
Još uvijek ste student, ali već pri kraju studija na Višoj medicinskoj školi. Koliko još ima ispita do diplomskog rada? 
Ostala su mi još četiri ispita, plus diplomski rad na temu: »Pokreti u ramenom zglobu«. Ukoliko bude sve po planu, vjerujem kako ću do konca tekuće godine uspjeti položiti sve ispite i diplomirati.
 
Kakva je Vaša profesionalna želja za budućnost?
Želio bih se zaposliti u Hitnoj pomoći, i nastaviti se baviti fizioterapeutskim aktivnostima.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika