Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Malokrvnost – anemija

Malokrvnost ili anemija doslovno znači »bez krvi« i predstavlja nedostatak crvenih krvnih stanica i/ili hemoglobina. Posljedica toga je manjak hemoglobina (protein koji nosi kisik u crvenim krvnim stanicama) u krvi i samim tim smanjena oksigenacija svih tjelesnih tkiva i organa. Glad za kisikom javlja se u organizmu ako nema dovoljno crvenih krvnih stanica, koje mogu preživjeti samo oko 120 dana i neprestano se moraju nadomještati. Do anemije, grubo rečeno, može doći ako se izgubi velika količina krvi ili ako, pak, nešto ometa stvaranje crvenih krvnih stanica u koštanoj srži ili je ubrzano njihovo uništenje. Težina oblika anemije može se kretati od blage do opasne po život. 
Anemiju izazivaju mnogobrojni faktori, a to su: 
- Slaba prehrana 
- Nedostatak apsorpcije željeza (bolesti crijeva, malapsorpcija, Kronova bolest crijeva…) 
- Nedostatak vitamina B12 
- Nedostatak folne kiseline 
- Krvarenja (vidljiva, od ozljeda, obilnih menstruacija, iz čira na želucu ili nevidljiva krvarenja zbog postojanja karcinoma debelog crijeva)
- Smanjena proizvodnja eritropoetina (zbog uznapredovale bolesti bubrega) 
- Razne onkološke bolesti (karcinomi skoro svih vrsta odlikuju se pojavom anemije kao posljedice osnovne bolesti) 
Sve u svemu, indentificirano je više od 400 oblika anemije, neki od njih su doista rijetki dok se najčešće pojavljuje anemija uzrokovana manjkom željeza, sideropenijska anemija ili, pak, pernicinozna anemija, koja nastaje zbog nedostatka vitamina B12. 
Anemija se ponekad teško otkriva, jer su rani simptomi veoma blagi. Zbog toga se lako zamjenjuje tegobama koje se viđaju kod drugih bolesti, ili nakon korištenja nekih lijekova. Anemija može smanjiti životnu energiju do mjere da otežava obavljanje najosnovnijih kućnih aktivnosti. Ona pogoršava tegobe koje stvaraju i druge bolesti, pa pospanost, slabost, malaksalost i drugi simptomi postaju veoma izraženi.
Simptomi anemije su sljedeći: 
- Umor – pospanost
- Slabost – brzo zamaranje
- Vrtoglavica i nesigurnost
- Bljedilo kože i sluznice usana, desni, konjuktiva, noktiju i dlanova; Pallor (blijeda koža i sluzokoža) primjećuje se samo u teškim slučajevima anemije i zato nije pouzdan simptom
- Ubrzan srčani rad – tahikardija
- Osjećaj hladnoće, osobito ekstremiteta – ruku i nogu
- Tuga i depresija
- Smanjenje seksualnih funkcija
- Poremećaji sna i smanjenje apetita
Kako je simptome anemije lako zamijeniti simptomima drugih bolesti i stanja, važno je pregledati se kod liječnika – osobito ukoliko postoji osjećaj intenzivnog zamora i drugih navedenih tegoba. S obzirom da je u ovakvim slučajevima najjednostavnije izvaditi krv i vidjeti nalaz kompletne krvne slike, anemija se može lako i brzo otkriti kao uzrok ovakvih tegoba i ubrzo zatim i započeti njeno liječenje.
Ukoliko se anemija ne liječi na vrijeme, teško stanje organizma može dovesti do potrebe za transfuzijom krvi. Osim toga niske vrijednosti ertitrocita (crvenih krvnih stanica) mogu dovesti do dodatnih zdravstvenih problema. Ukoliko anemija dugo traje ili se simptomi pogoršavaju, sve ovo može ozbiljno i trajno narušiti zdravlje čovjeka. Pristupi u liječenju su različiti i ovise o uzroku anemije. Zbog toga je poslije konstatiranja da netko boluje od anemije, jako značajno otkriti njen uzrok. To se može samo uz stručnu pomoć liječnika, koji će odrediti strategije liječenja kao što su – promjena navika u prehrani ili primjena lijekova. 
Prilagođavanje prehrane je najlakši, najzdraviji i najdugotrajniji način kojim se može boriti protiv anemije, koja je vezana uz nedostatak neke hranjive tvari. Mnoge vrste hrane mogu poboljšati nalaz željeza, uključujući kruh i žitarice obogaćene vitaminima i mineralima, rižu, krumpir, mrkvu, rajčicu, mahunarke, nemasno crveno meso. Neka hrana, kao što je – sušeno voće, jetra, školjke, bademi, također ima veliki sadržaj željeza, ali nju treba konzumirati u umjerenim količinama, jer se ne preporučuje kod drugih bolesti, prije svega kod dijabetičara i kod povećanih vrijednosti masnoća u krvi. Ujedno, vitamin C i bakar pomažu organizmu apsorbirati željezo te se preporučuje uzimanje citrusnog soka uz namirnice bogate željezom i uz neke preparate željeza. Ako imate nisku razinu folne kiseline pojačajte potrošnju citričnog voća, gljiva, zelenog povrća, jetra, jaja, mlijeka, bundeve – u što svježijem obliku.
Činjenice o špinatu i željezu
Špinat, kojeg majke i mornar Popaj već dugo proglašavaju izvrsnim izvorom željeza, zapravo je, po nekima, blokator željeza. Tehnički, ova vrsta povrća sadrži značajne količine željeza. No, isto kao i grah, leća, lisnato povrće, i špinat sadrži fitat – kemijsku tvar koja sprječava ulazak željeza u krvotok. Kako biste što više smanjili ovaj negativan utjecaj na apsorpciju željeza, ukrasite svoju salatu od špinata kriškama naranče i zelenu salatu obogatite sokom od limuna.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika