09.05.2008
Vrijedno društvo
Hrvatski kulturni centar »Srijem« u Srijemskoj Mitrovici nedavno je obilježio desetu obljetnicu osnutka i uspješnoga rada, a osmijeh na lica brojnih kulturnih djelatnika donijela je vijest da se nekako baš s jubilarnom godišnjicom poklopila i činjenica da je Centru vraćen Hrvatski dom, nacionaliziran negdje nakon II. svjetskog rata.
»HKC ‘Srijem’ sljednik je bogate kulturne tradicije i baštine brojnih kulturnih udruga i institucija kroz koje su Hrvati u Mitrovici ostavili svoj pečat u bogatoj povijesti grada na Savi. Na žalost, završetkom II. svjetskog rata aktivnost društava i udruga je ugašena, svi oblici rada su zabranjeni, voditelji su uhićeni i odvedeni, neki prognani, neki pobijeni, a imovina i bogata arhiva su oduzeti. No, narodu možeš uzeti materijalne vrijednosti, ali ne možeš dušu, pa su te aktivnosti ipak nastavljene, samozatajno, pa je hrvatski duh, zapravo neuništiv, i dalje tinjao u gradu na Savi. I kada je u Zagrebu 1997. godine organiziran Tjedan Hrvata iz Vojvodine, kada su se mnogi Rumljani, Subotičani, Slankamenci, Golubinčani oduševljeno i marljivo pripremali za tu manifestaciju, mi smo bili zatečeni i pitali smo se – tko će to nas zastupati u glavnom gradu svih Hrvata? Bio je to znak da moramo pristupiti organiziranju u Mitrovici i žurno smo organizirali HKC ‘Srijem’. Službeno smo nastupili na Tjednu Hrvata te godine u Zagrebu, baš kao i 2000. godine na velebnoj priredbi Srijem – Hrvatskoj, u prelijepoj dvorani Vatroslava Lisinskog, također u Zagrebu«, kaže Ivan Cingeli, predsjednik HKC »Srijem« u Srijemskoj Mitrovici.
VRAĆENI DOM NIJE U FUNKCIJI: Na žalost, Hrvatski dom tranutačno nije u stanju primiti sve aktivnosti hrvatskih kulturnih djelatnika, pa se neke još odvijaju u okrilju župe sv. Dimitrija, gdje su aktivnosti HKC-a »Srijem« i započele, a tu su i kulturna društva drugih nacionalnih manjina – Mađara i Nijemaca. Dom je u derutnom stanju, potrebna je adaptacija, pa i sanacija, potrebna je i restauracija, a za sve su to potrebna i značajna materijalna sredstva. »Nama je najvažnije da nam je dom vraćen te je na taj način ispravljena, ili je to barem pokušano, desetljetna nepravda. Dosta poslova odradit ćemo sami, neke aktivnosti već se odvijaju u Domu, a sredstva ćemo tražiti na sve strane. Jako nam je važno da Dom vrlo brzo dovedemo u funkciju kako bi postao mjesto okupljanja hrvatske zajednice uvijek spremne na svaku suradnju, te na taj način ispunimo želju naših predaka, da Hrvati ponovno budu važan čimbenik u kulturnom životu našega grada«, kaže Cingeli.
RAD PO ODJELIMA: Rad u HKC-u »Srijem« organiziran je po odjelima, a najatraktivniji i najorganiziraniji je svakako folklorni odjel s mlađom i starijom skupinom i tamburaškom sekcijom, koja ih prati. Što je jako važno, mlađi je uzrast rasadnik za stariju skupinu pa Mit-rovčani ne brinu za pomladak. U ovih desetak godina bilo je baš puno nastupa, najčešće u samome gradu, gdje su Hrvati sudionici svih važnijih kulturnih događanja, a onda i diljem Srijema – od Rume do Zemuna, zatim diljem Vojvodine – do Tavankuta i Subotice, pa tek onda u Hrvatskoj – od Osijeka, Vinkovaca i Đakova, do Zagreba i Zadra.
Ne manje značajan je Likovni atelje sveta Anastazija, gdje se okupljaju žene srednje i mlađe dobi koje imaju smisla za rukotvorine i izradu minijatura sakralne prirode, ali i onih sa srijemskim štihom. U posljednje vrijeme organiziraju se slamarske radionice u suradnji s Jozefom Skenderović iz Subotice, a sve se više žena zanima za tehniku slame. Tu je još povijesni odjel i odjel za fotografiju i DVD, koji se bave proučavanjem bogate kulturne povijesti i povijesne građe mit-rovačkih Hrvata i arhiviranjem te građe kao ostavštine za nove naraštaje. Aktivni su i u odjelu za hrvatski jezik i književnost koji okuplja najčešće mladež osnovnoškolskog uzrasta. Članovi ovoga odjela sudjeluju na brojnim natjecanjima i smotrama i bilježe odlične rezultate. Trenutno se pripremaju za susrete recitatora u Novom Sadu i Subotici.
Slavko Žebić