09.05.2008
Plakat za plakat
Zagonetna igra riječi otkrila je još zagonetniju manifestaciju u Muzeju Slavonije u Osijeku, djelo autorice mr. Marine Vinaj, voditeljice muzealskih tiskopisa i čitavog tima suradnika, koja je svjetlost reflektora ugledala na Markovo, 25. travnja, a bit će dostupna posjetiteljima sve do srpnja i sezone godišnjih odmora.
»Tiskana je riječ, od samoga oživotvorenja Gutembergove zamisli, s prvom javno obznanjenom porukom Martina Luthera na vratima crkve u Wittembergu davne 1517. godine, desetljećima i stoljećima bujajući i rastući, postala i ostala najvažnijim segmentom naše svagdašnjice«, poslužit ćemo se citatom M. Richardsa iz članka Uspon i pad plakata.
»Stoga plakat i treba promatrati kroz sve njegove slojeve, temeljene na činjenici da objedinjuje likovne komponente i estetske kriterije umjetničkog djela te snagu i uvjerljivost autentičnog dokumenta. Plakat je odraz gospodarskih, političkih i kulturnih prilika i gotovo svih pratećih zbivanja koja se mogu uz njih svrstati i u njemu se očituju i zrcale vrlo realistično i objektivno sva relevantna događanja od politike i gospodarstva do kulture, sporta i zabave«, istaknula je na otvorenju izložbe predstavnica Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu Lada Kavurić.
Više od 5 tisuća plakata prikupljenih u Muzeju Slavonije svjedoče o životu grada dulje od stoljeća i pol. Mozaik prošlosti Osijeka ostao bi nepopunjen bez ovih papirnatih svjedoka, pa svaki od njih, ma koliko krhak i godinama obremenjen bio, ima svoje mjesto i povijesnoj priči grada, zrcale se u njima kazališna događanja, filmski repertoari, političke parole i pozivi na izbore, reklamiraju se raznorazni proizvodi i poziva Osječane na sajmove i zabave, proslavu 1. svibnja i na gostovanje Španjolske menažerije.
»Kako nekada, tako i danas, likovno zanim-ljiva i sadržajno provokativna kombinacija na uvećanom listu papira, javno obznanjena, zaustavit će slučajnog prolaznika ili namjernika i znatiželjnika i prenijeti mu poruku. No, ubrzo će stići nova poruka, sadržajno bogatija i likovno provokativnija i izazvat će radost, gnjev, euforiju, ogorčenje, manju ili veću pozornost, znatiželju, a nakon nekog vremena i ona će biti prelijepljena nekom novom, još svježijom i još boljom informacijom. No, koliko god plakat efemerno doživljavali, njegova kulturno-povijesna vrijednost ne prestaje dan nakon najave događaja, izložbe, koncerta ili političkog skupa. Marljivo prikupljene i pohranjene u muzejima i galerijama, zbirke plakata svjedoče, izražajnije i neposrednije, o pojedinim segmenta življenja pojedinog grada ili sredine i baš zato su neprocjenjivi u traganju i oslikavanju prošlosti«, naglasila je autorica, Marina Vinaj.
Novi osječki gradonačelnik, Gordan Matković, koji nam se baš često smiješio s predizbornih plakata posljednjih godinu dana – jer poznato je, Osijek je tek nakon 7 mjeseci i 7 potrošenih milijuna kuna na dva puta održane izvanredne izbore, nedavno dobio novu gradsku vlast – vrlo se pohvalno izrazio o novom projektu Muzeja Slavonije, Plakat za plakat, naglasivši pri tom, kako je kao prvi čovjek grada na Dravi vrlo ponosan na sve izgovorene riječi, jer Osijek je oduvijek metropola Slavonije i istočne Hrvatske, pa je i dao obećanje kako će iz gradske blagajne namijeniti dio sredstava za uređenje i proširenje Muzeja Slavonije, jer od 5 tisuća plakata izloženo je tek nekoliko stotina, zato što prostor više ne dozvoljava. »Ovaj je muzej brand našega grada, brand naše metropole i ponosan sam što danas ovu predivnu izložbu mogu proglasiti otvorenom«, zaključio je gradonačelnik Matković.
Slavko Žebić