Arhiv tekstova Arhiv tekstova

I posljednje jabuke otišle za Rusiju

S posljednjim travanjskim danima iz tavankutskih je hladnjača odvezena, pretežno u Rusiju, i posljednja gajba jabuka. Sve što su tavankutski voćari-jabučari prošle godine pro-izveli, već sada je »na izvol’te« kupcima u tržnim centrima po Moskvi, Sankt Petersburgu i drugim ruskim gradovima. Slatku jabuku s tavankutskog pijeska u slast troše ruski konzumenti koji su čudo od tržišta – neograničeno i nezasitno.
Među onima koji su imali dobar nos za dobrog kupca, jesu i zadrugari tavankutskog »Voćka«. Nisu oni jedini, čak niti u svome selu, ali budući da smo neke od faza njihove proizvodnje pratili, red je zabilježiti i ovaj finiš.
UZLAZNI TREND: »Naša je zadruga osnovana 2002. godine, tada nas je bilo 12 osnivača, a već 2005. bilo nas je 23«, prisjeća se direktor »Voćka« Željko Nimčević. »Danas radimo s 90 kooperanata koji svi u osnovi imaju proizvodnju voća. Zadrugari ‘Voćka’ uzgajaju voće na oko 300 hektara, od toga najveći dio odnosi se na jabuke, a mali dio na drugo voće: šljive, breskve, kruške, kajsije, i tek nešto malo višnje i trešnje.«
Iako je 2007. godina bila izrazito sušna, sjetimo se samo niza od skoro mjesec dana kada se temperatura kretala oko 40 stupnjeva Celzija, zadrugari »Voćka«, svi skupa, proizveli su oko 6000 tona jabuka. Iz godine u godinu povećava se obujam proizvodnje, između ostalog i zato što se povećava površina zasada. Ove je sezone, naime, podignuto 60 hektara novih zasada, gotovo isključivo jonagolda, ajdareda, zlatnog delišesa i gremi smita. 
»Naša je hladnjača napravljena našim sredstvima i sredstvima koja nam je odobrilo Ministarstvo poljoprivrede Republike Srbije 2005. godine«, kaže Željko Nimčević. »Sagrađena je u hulo sustavu, kapaciteta 1500 tona, sa šest rashladnih ćelija. Ima i manipulativni radni prostor s jednom od najsuvremenijih strojeva za kalibriranje koji smo uvezli iz Nizozemske. Taj stroj samostalno, uz naravno stručni nadzor, jabuku opere, očetka, prebere po veličini, zatim po težini, a onda i po boji. Sve onako kako to kupac zahtijeva. Kapacitet tog stroja je 4 do 6 tona po radnom satu. Stroj opslužuje 14 radnika u jednoj smjeni.« 
ZAJEDNO JAČI: Dok nisu imali ovaj stroj, kalibriranje je, po Nimčevićevim riječima, bilo mučno za obje strane – i za pro-izvođače i za kupce. I jedni i drugi su bili nezadovoljni prebiranjem koje je radila ljudska ruka. Sada su obje strane prezadovoljne. 
U prvo vrijeme postojanja zadruge, zadrugari su radili po principu – svatko za sebe. Odnosno, svatko je u hladnjaču donosio svoj rod, a onda ga je povlačio kada bi našao kupca. Ubrzo se ispostavilo kako time zadrugari zapravo postaju jedan drugome konkurencija – bore se za istog kupca, snižavaju cijenu, smanjuju zaradu i – moguće šire zlu krv. Tada su se opredijelili za puno zdraviju varijantu: »Voćko« je, kao poduzeće, organizator cjelokupne prodaje, otkupljuje sav rod od zadrugara i kooperanata, prodaje ga kao svoj proizvod, a zarada se dijeli po već znanim pravilima. Tako svi oni skupa lako dođu do kupca, a i kupcu je puno lakše dogovarati posao s ponuđačem koji ima ozbiljniju količinu.
RUSI SU DOBRI KUPCI: »Kupce iz Rusije upoznali smo na velikim međunarodnim sajmovima u Moskvi, Bolzanu i Berlinu«, objašnjava Željko Nimčević. »Sklapamo ugovore za jednu sezonu, a oni plaćaju avansno, tako da rizika neplaćanja nema. S druge strane, ruski su kupci sve zahtjevniji, traže vrhunsku robu. Njihovi su uvjeti iz godinu u godinu sve oštriji. Prve godine nisu imali tako stroge kriterije, ali sada traže vrhunsku kvalitetu, između ostalog i zbog toga što proizvođači iz cijelog svijeta pokušavaju osvojiti rusko tržište. Cijene koje postižemo na ruskom tržištu za nas su više nego dobre, u odnosu na cijene koje mogu platiti domaći kupci. Dio proizvodnje, od 10 do 15 posto, prodajemo domaćim hipermarketima, ali gro ipak odlazi u Rusiju.«
Jedan od novih uvjeta ruskih kupaca je i pakiranje jabuka u jednokratne papirnate gajbe, za razliku od dosadašnjih drvenih. Sve ih više interesira i estetika, uz samu kvalitetu proizvoda. No, nije li orijentiranost samo na rusko tržište mač s dvije oštrice za tavankutske voćare?
»Mi smo u stalnom kontaktu i s kupcima iz Europske Unije«, kaže direktor Nimčević. »Što se njihovih zahtjeva tiče, kada je roba u pitanju, to nije zapreka, mi po kvaliteti udovoljavamo svim europskim zahtjevima. Cjelokupna naša proizvodnja, kao i skladištenje i prodaja, prilagođeni su europskim standardima. Problem je propratna dokumentacija, koja je iznimno zahtjevna u Europskoj Uniji. Uglavnom, očekujemo da ove sezone ti naši kontakti s kupcima iz EU prerastu i u konkretne poteze.«
Zadruga »Voćko« ima Upravni odbor, koji predlaže sve važnije odluke, te odluke usvaja ili ne usvaja Skupština, a direktor ih provodi. U poduzeću su samo tri stalno zaposlena djelatnika. U tijeku je razmatranje prijedloga da se postojeća hladnjača proširi dogradnjom novih ćelija, jer proizvodnja raste, a uopće nije isto prodaje li se jabuka odmah nakon berbe, u rujnu ili listopadu, ili onda kad je na tržištu nema u velikim količinama, u proljetnim mjesecima. Dvojbe zapravo i nema, jer je cijena jabuka u rujnu prošle godine iznosila 0,30 do 0,40 eura po kilogramu, a posljednji kontingent, sada u travnju, prodan je za 0,70 eura. Eto, koliko vrijedi hladnjača.
 
Zvonimir Perušić
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika