02.05.2008
Kronična otrovanja
Ukoliko organizam upija niske razine neke kemikalije ili minerala tijekom nekoliko mjeseci ili čak, godina može doći do kroničnog otrovanja tvarima iz okoliša. Simptomi ovakvog kroničnog otrovanja često su nejasni ili različite težine te se nastale tegobe mogu zamijeniti nekom bolešću ili se pak nikada niti ne otkrije samo otrovanje. Budući da se svakodnevno susrećemo s niskim razinama mnogih otrovnih tvari iz okoliša, otkrivanje otrovnih tvari koje mogu biti uzrokom otrovanja iz okoliša biva otežano. Među najčešće i najopasnije otrovne tvari ubrajaju se olovo, azbest, benzin te drugi naftni derivati, radon, ugljični monoksid, organofosfati, formaldehid i tvari koje zagađuju pitku vodu.
Benzen je opasna tvar koja se javlja u mnogo oblika. Rabi se u proizvodnji dezodoranasa, sredstava za čišćenje pećnica, sapuna i parfema, a sastavni je dio boja, pesticida, asfalta te benzina i goriva za zrakoplove na mlazni pogon. Može onečistiti podzemne i nadzemne vode te zrak putem ispušnih plinova iz automobila, proizvodnih procesa i dima iz cigarete. Ipak, unatoč svojoj raširenoj prisutnosti u okolišu i tome što ga se svrstava u tvari koje izazivaju rak (kancerogene tvari), benzen se općenito smatra opasnim samo za industrijske radnike koji su izloženi povišenim razinama ove tvari na radnom mjestu.
Drugo često industrijsko kemijsko sredstvo je formaldehid, koji se nalazi u cijelom nizu različitih pro-izvoda, uključujući plastiku, plastičnu kozmetiku i sagove. Građevni materijal, poput iverice, građevne izolacije i šperploče, mogu ispuštati formaldehidna isparenja tj. plinove nekoliko godina nakon njihove proizvodnje i ugradnje. I ovu supstancu mnogi svrstavaju u kancerogene premda svakodnevna izloženost ipak najčešće dovodi do nadraživanja očiju i dišnog sustava.
Dvije tvari koje su javno priznate kao kancerogene, tj. kao tvari koje imaju potencijal za izazivanje raka kod ljudi, su azbest i radon. Azbest je fini, vlaknasti mineral koji je donedavno rabljen u građevinarstvu. Radon i proizvodi dobiveni njegovom razgradnjom, koji su prisutni u Zemljinoj kori, prirodno se oslobađaju u zrak putem radioaktivnog raspadanja. Svakako samo određena područja planeta Zemlje ispuštaju radon u količinama koje se smatraju opasnim po zdravlje. S obzirom da su obje ove tvari zagađivači zraka u zatvorenom prostoru, u značajnoj se mjeri povezuju s razvojem raka pluća.
Mineral olova još je jedno sredstvo koje zagađuje zrak, vodu, tlo i hranu. Poznato je kako je otrovan čak i u niskim količinama te ima štetan učinak na reprodukcijski sustav, bubrege, živčani sustav i stvaranje krvnih stanica. Otkako se proširila uporaba bezolovnog benzina razina ove otrovne materije u zraku značajno se smanjila. Ipak, smatra se kako opasnost od otrovanja i dalje postoji jer se olovo nalazi u bojama koje su se koristile u bojenju kuća do 1978. godine te su mala djeca i dalje izložena slučajnom unosu čestica takve sljuštene boje.
Poduzimanjem preventivnih mjera, od provjere ispuštanja radona u kući do nošenja zaštitne odjeće na polju i na radnom mjestu, gdje postoji izravna izloženost otrovnim materijama, ključno je za suzbijanje bilo koje razine trovanja tvarima iz okoliša. Što više znate o određenim opasnostima koje su uključene, bolje ćete znati izbjeći otrovne tvari prije nego što prouzroče tegobe. Evo nekih specifičnih preventivnih koraka koje možete poduzeti:
- Kad koristite opasne proizvode uvijek slijedite upute i nosite zaštitnu odjeću i naočale.
- Držite djecu i kućne ljubimce podalje od travnjaka koji su nedavno obrađeni pesticidima ili pak oko kuće rabite neotrovne pesticide kojeise proizvode u sve većim količinama.
- Temeljno operite voće i povrće kako biste izbjegli kronično otrovanje pesticidima.
- Izbjegavajte boravak i zadržavanje u prostorijama sa zagađenim zrakom, bilo duhanskim dimom ili nekom drugom tvari.
- Raspitajte se nalazi li se vaša kuća na mjestu gdje je povećano ispuštanje radona iz zemlje, ali i o tome koji je građevni materijal korišten za vašu kuću kao i sastav boja na zidovima, što se osobito odnosi na starije kuće.
- Raznovrsna prehrana pomoći će vašem organizmu da lakše suzbije otrovne tvari. Posebno se preporučuje unošenje dovoljne količine željeza, kalcija, magnezija, bakra, fosfora, vitamina C i E.