Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kombinirani odjeli nisu zapreka za odlučne roditelje

Nastava na hrvatskom jeziku u Osnovnoj školi »Vladimir Nazor« u Đurđinu odvija se već šest godina, od školske 2002./03. Danas, od ukupno 144 učenika u školi, njih 24-ero pohađa nastavu na hrvatskom nastavnom jeziku. U šestom b (o kojem opširnije možete čitati na stranicama »Hrcka«) ima 14 učenika, dok 10 učenika pohađa nastavu u kombiniranom odjelu prvog (5 učenika), drugog (2 učenika) i trećeg razreda (3 učenika). Kao što se iz navedenog može vidjeti, u dvije generacije nije bilo upisane djece u odjel na hrvatskom. Također, u školi postoji i mogućnost izučavanja izbornog predmeta Hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture, kojeg sluša ukupno 23 učenika – 12 u nižim i 11 u višim razredima. 
Pri školi je i predškolska skupina u kojoj ima 18 budućih prvaša. Rad u skupini je dvojezičan – na srpskom i hrvatskom, a prema riječima odgojiteljice Marine Ivanković Radaković, u skupini ima petero djece upisane na hrvatskom. 
MALI BROJ UČENIKA: O broju djece, koja će se ove godine upisati u školu na hrvatskom nastavnom jeziku, još je rano govoriti. Ravnateljica škole Liljana Dulić ističe da je upis u tijeku, kao i da još nisu svi roditelji vratili anketne listiće. 
»Svake godine, kada dođe do upisa, neizvjesno je i oteže se pitanje tko će se upisati u hrvatski odjel. Smatrala sam da su prve godine, kada je to bilo najteže, iza nas. Međutim, ova se problematika javlja iznova«, kaže ravnateljica škole Ljiljana Dulić.  
Ona ističe da se, bez obzira na broj učenika, nastava na hrvatskom dobro odvija. »U početku je bilo malo teže, ali danas postoji već niz pogodnosti vezanih za nastavu na hrvatskom. Kao što je poznato, učenici dobivaju besplatne udžbenike iz Hrvatske, koje je odobrila Republika Srbija. Znači, obje države se trude poduprijeti ovu nastavu. U međuvremenu su škola i nastavnici dobili dodatna nastavna sredstva, priručnike i učila, samim time je obogaćen knjižni fond škole«, objašnjava ravnateljica.
Iako su pojedini roditelji izražavali zabrinutost glede odvijanja nastave na hrvatskom u višim razredima, kadar je osiguran i nastava se odvija bez poteškoća. »Nastavnici u školi su prihvatili ovu zadaću i rade to, rekla bih, na pravi način. Oni se doista trude zadovoljiti sve kriterije koji se tiču jezika, rade na samousavršavanju kako bi djeca imala kvalitetnu nastavu. Osim toga, pohađaju i seminare kada za to postoji prigoda, kao što je bio seminar prošle godine u Opatiji, u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje«.
BROJNE AKTIVNOSTI: I učenici iz Đurđina sudjeluju u brojnih aktivnostima u kojima se povezuju s vršnjacima iz Republike Hrvatske. U tom smislu, prema riječima ravnateljice, škola najbolju suradnju ima s udrugom »Lijepa naša« iz Zagreba. »Više godina unatrag djeca su bila na Danima kruha u različitim gradovima Hrvatske, a ići će i na jesen u Mali Lošinj. Ekipa škole je sudjelovala i u ekološkom kvizu ‘Lijepa naša’ i na svehrvatskom natjecanju osvojila deveto mjesto. Bili smo i ranije na kvizu, doduše kao promatrači«, kaže ravnateljica.
Učenici koji pohađaju nastavu na hrvatskom išli su i u Ernestinovo, u posjet Osijeku, kao i na ljetovanje u organizaciji Hrvatskog nacionalnog vijeća. Također, uključeni su u brojne aktivnosti vezane za hrvatsku zajednicu – Hrckov maskenbal, Dane Balinta Vujkova, Pokrajinsku smotru recitatora na hrvatskom jeziku, a ove su godine sa svojim radovima po prvi puta sudjelovali na Uskrsnoj izložbi u HKC-u »Bunjevačko kolo«.
Međutim, iako prema popisu iz 2002. Hrvati čine relativnu većinu u Đurđinu, te daju više elektora u Hrvatskom nacionalnom vijeću, broj djece koja se upisuju u hrvatske odjele je mali. Teza o neinformiranosti roditelja, sada već na pragu sedme godine otkako postoji ovo pravo, teško bi se mogla navesti kao razlog za ovakvu statistiku. 
Stoga bi se ovakvo stanje možda najbolje moglo ilustrirati riječima jedne naše sugovornice, koja je htjela ostati anonimna. Ona tvrdi da postoji »nešto neobjašnjivo, neki inat« među mještanima hrvatske nacionalnosti, što za posljedicu ima mali broj djece u hrvatskim odjelima: »Kad bi im neko kazao da dicu ne triba upisati u hrvatski odjel, virovatno bi oni onda to učinili«.
D. B. P.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika