12.06.2009
Vijesti
Novi broj »Klasja naših ravni«
SUBOTICA – U novom svesku »Klasja naših ravni«, 5.-6., 2009., potpredsjednik Središnjice Matice hrvatske Stjepan Sučić u tekstu »Susreti budućnosti« oglasio se u povodu drugog »Susreta uredništava časopisa ogranaka Matice hrvatske« u Karlovcu (24.-25. travnja 2009.) na kojem su predstavljeni Matičini časopisi objavljeni u protekle dvije godine i gdje su raspravljana pitanja njihove kvalitete, aktualnosti i međusobne suradnje. Na ovom skupu u Karlovcu časopisu Matičina subotičkog ogranka »Klasje naših ravni« pripala je nagrada »Duško Lopačić«, budući da je – po ocjeni povjerenstva – u proteklom razdoblju 2007.-2009. najkvalitetnije prezentirao svoj urednički rad, objavljujući ne samo priloge umjetnika iz svog subotičkog kruga nego i kvalitetne tekstove iz drugih hrvatskih prostora.
U povodu održavanja trećeg »Festivala ogranaka Matice hrvatske« u Subotici (14.-15. svibnja 2009.) – na kojem su se predstavili stvaraoci iz Pečuha, Osijeka, Tuzle i Subotice, Jakov Basch piše o »Povezivanju rubova s maticom«. Poeziju u novom svesku »Klasja« potpisuju ovogodišnji dobitnik »Goranovog vijenca« Branimir Bošnjak, zatim ugledna hrvatska pjesnikinja iz Makedonije Ljerka Totch-Naumova, te ukrajinski pjesnik Roman Lubkivskij i hrvatski pjesnik Đuro Vidmarović, koji je načinio izbor i prijevod iz njegove poezije.
Svoje priče objavljuju Milivoj Prćić i Ljubica Kolarić-Dumić, koja je u novom svesku »Klasja«, također, predstavljena i igrokazom za djecu »Poštar sv. Nikole«. Osim toga objavljen je i prvi dio igrokaza Stjepana Bartoša »Kamen sreće«. Akademik Ante Sekulić piše o vlastitu udjelu u prijevodu »Zagrebačke Biblije«, a Vedran Žužak u putopisnu tekstu opisuje nedavni posjet grupe studenata iz Zadra Hrvatima u Vojvodini i Rumunjskoj. Antonija Čota-Rekettye istražuje prošlost Hrvata iz Lemeša, a Stevan Mačković piše o jednom pokušaju preodgoja prostitutki u Subotici tijekom 1945./46. godine. U rubrici »Baština« tiskani su ulomci iz rukopisa Milovana Mikovića o subotičkom kazalištu i »Kulturne povijesti bunjevačkih i šokačkih Hrvata« Matije Evetovića.
Izložba o lemeškom plemstvu
SVETOZAR MILETIĆ – U idući petak, 19. lipnja, u Domu kulture (Dositeja Obradovića 8) u Svetozaru Miletiću, bit će otvorena izložba »Lemeško plemstvo«. Otvorenje izložbe zakazano je za 19 sati. Na izložbi će biti predstavljeni originalni i drugi eksponati iz 17. stoljeća – grbovnice i otisci pečata plemićkih obitelji iz ovoga mjesta, dokumenta vezana za dokazivanje njihova plemstva i slično.
Autori izložbe su Antonija Čota i Zvonimir Perušić, a osim njih, prigodom otvorenja o lemeškom plemstvu govorit će redovita profesorica Sveučilišta u St. Poltenu (Austrija) dr. Ksenija Fallend i dekanica Učiteljskog fakulteta u Subotici dr. Katalin Kaics.
Organizatori izložbe su Mjesna zajednica Svetozar Miletić i Pučka kasina 1878. Subotica, a producent je Hrvatski demokratski forum »Preporuke iz Lemeša«.
Sredstva za izložbu osigurana su od Pokrajinskog tajništva za propise, upravu i nacionalne manjine.
Projekt podržavaju Mađarsko nacionalno vijeće, Hrvatsko nacionalno vijeće, Matica hrvatska, Bunjevačka matica, Austrijski kulturni forum i dr. što izložbi, uz karakteristiku jedinstvenosti, daje i obilježje multikulturalnosti.
Prije održavanja izložbe bit će organizirani razgovori na temu: kulturni turizam i multikulturalnost.
Hrvatski pisci gostovali na »Krokodilu«
BEOGRAD – Na prvom izdanju festivala »Krokodil« (Književno Regionalno Okupljanje Koje Otklanja Dosadu I Letargiju) koji je od 4. do 6. lipnja okupio dvadesetak pisaca s prostora bivše Jugoslavije, sudjelovali su i autori iz Hrvatske – Vedrana Rudan, Robert Perišić, Boris Dežulović, Predrag Lucić, Nada Gašić, Maša Kolanović i Nenad Stipanić. Jedan od voditelja programa bio je Kruno Lokotar, poznati književni urednik i pokretač čuvenog festivala FAK.
Prema pisanju »e-novina«, broj publike koja je varirala ovisno o vremenskim uvjetima, pokazao je kako postoji značajna zainteresiranost za pisanu riječ samo je treba na pravi način predstaviti, što je prvi »Krokodil«, odstupajući od šablona, na zanimljiv, duhovit i kreativan način uspio.
Festival »Krokodil« je zajednički projekt izdavačkih kuća Samizdat B92 i VBZ, a realizira se uz potporu beogradske općine Savski Vijenac.
Igor Hofbauer izlaže u Subotici
SUBOTICA – U Galeriji dr. Vinka Perčića večeras (petak, 12. lipnja) bit će otvorena izložba crteža, plakata i slika hrvatskoga autora Igora Hofbauera. Otvorenje izložbe zakazano je za 20 sati, dok je za 20,30 sati najavljen koncert bend projekta »Omladinac 11« iz Subotice.
Igor Hofbauer je rođen 1974. godine u Zagrebu. Nakon treće godine napustio je studij slikarstva na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti, te se od onda profesionalno bavi ilustracijom i dizajnom. Aktivan je u svijetu stripa, radio je brojne ilustracije za časopise i knjige. Dugogodišnji je suradnik clubture »Močvara«. Autor je brojnih koncertnih plakata za klubove diljem Europe, te preko 20 omota glazbenih CD-a za hrvatske i inozemne bendove.
Među ostalim, dosad je izlagao u Bordeauxu, Ljubljani, Ateni, Milanu, Pančevu, Zagrebu, Harlemu, Novom Sadu, Rimu, Portlandu, Lilleu...
Susret pučkih pjesnika
»Lira naiva 2009.«
PLAVNA – Sedmi susret pučkih pjesnika »Lira naiva 2009.« bit će održan u iduću subotu, 20. lipnja u Plavni. Ove je godine na susret pučkih pjesnika prijavljeno šezdesetak pjesnika koji su svojim pjesmama ušli u izbor najnovije zbirke izabranih stihova pod nazivom Lira naiva 2009. Knjigu je uredila organizatorica susreta Katarina Čeliković. Cjelodnevni susret pedesetak pjesnika završava velikom književnom večeri u Vatrogasnom domu gdje će biti predstavljena i najnovija zbirka izabranih stihova sudionika ovog susreta.
Za ovu prigodu domaćini planiraju otvoriti svoju knjižnicu za koju će organizatori susreta, Katolički institut za kulturu, povijest i duhovnost »Ivan Antunović« i Hrvatska čitaonica darovati stotinu knjiga na hrvatskom jeziku.