12.06.2009
Razmišljajmo ekološki!
Promet je jedan od najvećih zagađivača zraka. U samom središtu grada problem je izraženiji, jer dnevno preko 800 kamiona i tegljača »protutnji« kroz Suboticu. Ukoliko se izgradi zaobilaznica poznatija kao Y krak, problem bi bio riješen. Međutim, gradske i republičke vlasti rješenje ovog problema najavljuju godinama. Čekajući rješenje, gradska je uprava naručila izradu studije o prometu, koja bi trebala biti urađena do kraja rujna i dati odgovor na pitanje – kakav javni prijevoz je potreban Subotici? Grad je za spomenuti dokument izdvojio 6 milijuna dinara, a prema mišljenju pojedinih stručnjaka tramvaj ostaje pusta želja, dok je trolejbus realna mogućnost.
Zagađivanje zraka,
buka…
Emisije štetnih plinova iz prometnih sredstava predstavljaju više od 30 posto ukupne emisije plinova zaslužne za efekt staklenika. U prometnim nezgodama godišnje strada preko 1000 stanovnika, od toga više od polovice u urbanim sredinama.
»U gradovima živi preko 60 posto stanovništva i zbog toga problem gradskog prometa dobiva na izuzetnoj važnosti. Potrebno je naglasiti kako na cijelom teritoriju srednje Europe postoji problem nelojalne konkurencije individualnog prometa u odnosu na urbani transport. Pri tome osobni automobili ne snose pune troškove rabljenja infrastrukture, ekonomskog pritiska na državu i društvo, zagađivanja zraka, buke, materijalne i zdravstvene štete koje nanose, dok javna prometna poduzeća, a osobito željeznica, po svojoj prirodi i strukturi snose veliki dio tzv. eksternih troškova. Zbog svoje maksimalno pozitivne uloge u integraciji društva, potrebno je stvoriti političke, financijske, infrastrukturne i tehničko-tehnološke preduvjete za razvoj i promidžbu javnog gradskog prometa u Subotici«, kaže Zvezdan Kalmar iz Centra za ekologiju i održivi razvoj, ured u Subotici.
Rješenje liberalizacija javnog prijevoza
Ekolozi smatraju kako prvi koraci prema rješavanju problema trebaju biti integracija svih potencijala, liberalizacija usluge javnog prijevoza, s uključivanjem privatnog kapitala, ali i šireg građanstva, putem kupovine akcija javnog poduzeća. Zatim, stvaranje strategije prometa iz koje bi proizlazili svi parcijalni programi vezani uz poboljšanje prometa u Subotici.
»Donošenje strategije, načini financiranja, nabavljanje resursa potrebnih za poboljšanje prometa, analiza shema financiranja javnog prometa i usvajanje najpovoljnijih, zatim, efikasna uporaba već postojećih kapaciteta u području gradskog prometa i edukacija i ‘ozelenjavanje’ političkih stranaka, javnosti, medija, i drugih institucija radi podizanja svijesti građana, trebali bi dovesti do napretka«, ističe Kalmar.