Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Posljednji dani kontrolirane seksualnosti

Objavljivanje romana Iana McEwana u Hrvatskoj se već pretvorilo u tradiciju. Tako vrlo brzo, samo godinu dana nakon engleskog izdanja, i naši čitatelji imaju prilike uživati u romanu »Na plaži Chesil«.  Riječ je o djelu slavljenom od kritike i publike širom svijeta, za koji je jedan od kritičara ushićeno zaključio kako ovo »nije samo prekrasno štivo, nego možda i najrjeđa od sviju stvari – savršen roman.« Svjedoči o tome i nagrada British Book Awards za knjigu godine 2008. 
U romanu »Na plaži Chesil« McEwan osvjetljava sudar seksualne žudnje, dubokih strahova i romantičnih iščekivanja s vremenskim odmakom koji romanu daje dodatnu draž. Dovoljno se je prisjetiti društvene zadanosti tog prošlog vremena pa da roman dobije okvir koji će potpuno istaknuti i složenost i posebnost priče. Naime, godine 1962. žene su se već sunčale u bikiniju, u Bijeloj kući mladi američki predsjednik zabavljao se s Marilyn Monroe, a »Ljubavnik lady Chaterley« više nije bio zabranjena knjiga. Ali do seksualne revolucije ostalo je još nekoliko dugih godina, baš kao i do komedije Woodyja Allena »Sve što ste željeli znati o seksu a niste se usudili pitati«. U taj okvir McEwan smješta svoje likove, pozivajući čitatelje da se zajedno s njima pokušavaju nositi s neumoljivom zadanošću intimnih svjetova. 
 
Briga u prvoj bračnoj noći
 
Glavna je junakinja Florence, kći uspješnog biznismena i ekscentrične profesorice na oxfordskom sveučilištu. Talentirana je violinistica i sanja o karijeri na koncertnim pozornicama i savršenom životu kojeg će proživjeti s Edwardom, mladim studentom povijesti. 
Edward je odrastao na selu u okolici Oxforda, uz oca, ravnatelja mjesne škole i majku, koja se nakon prometne nesreće povukla u vlastiti svijet. Edwardova žudnja da osjeti uzbuđenja što ih nudi veliki grad odvode ga na studij u London, a ljubav prema sposobnoj, ali stidljivoj i osjećajnoj Florence, iz temelja mijenja njegov život. Florence i Edward vjeruju da će im brak donijeti sreću, povjerenje i slobodu, no obećanje svijetle budućnosti ipak ne može prikriti brige koje oboje nose u svoju prvu bračnu noć, u pansion na plaži Chesil... 
 
Nova jednostavnost
 
Pričajući priču o dvoje mladih ljubavnika željnih da nadvladaju bol zapretenu u prošlosti, pokazujući na svoj neponovljiv način kako nesporazumi i strahovi nepovratno oblikuju njihove (i naše!) živote, Ian McEwan napisao je fascinantan roman koji dirljivo svjedoči o tome kako čitav jedan životni put može biti promijenjen potezom koji nismo napravili ili riječju koju nismo izgovorili. 
Materijala za društvenu kritiku u ovom romanu svakako ima pregršt, ali McEwan ga ipak radije podastire i ostavlja čitateljima za analizu. Možda je ta »nova jednostavnost« istoznačna sa literarnom zrelošću ili prekaljenošću, na način da s godinama i iskustvom (i življenja i pisanja) čovjek postaje svjesniji da je štošta u rukama sudbine.
 
Pažljivo satkan i inteligentan roman
 
 
»Na plaži Chesil« nevelik je roman, pitak i već samim izborom teme prilagođeniji privlačenju šireg kruga publike. No, kao i uvijek kada je riječ ovom piscu vrlo je pažljivo satkan i inteligentan. Komoran je, što je u neku ruku vrlina ali i mana, u usporedbi s nekim drugim njegovim romanima. Mc Ewanov stil je ovdje mekaniji, suptilniji; njegova priča teče pravocrtno, svojim tokom. Pa iako taj tok nudi i brojne rukavce, ovog se puta nekako čini kao da je piščev britki kritični jezik namjerno ostao negdje »za zubima«.
Britanska kritika dočekala je roman Na plaži Chesil s oduševljenjem. Svaki roman bookerovca McEwana je »događaj«, ali ovaj je »remek-djelo« (Times Literary Supplement). Dojam je uistinu jak. Na plaži Chesil  zanimljiv je ljubić, iz vremena koje bismo mogli nazvati posljednjim danima Imperija kontrolirane seksualnosti.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika