29.05.2009
Tragovima bezdomnosti
Prije punih dvadeset godina održan je u Zagrebu, u prostorijama Društva hrvatskih književnika, književni skup »Književnost izvan domovine«, na kojem se prvi put javno govorilo o hrvatskoj književnosti u egzilu bez dotadašnjih negativnih konotacija.
Bio je to prvi susret dviju obala iste književnosti, hrvatske domovinske, i emigrantske, odnosno jedinstvene hrvatske književnosti u domovini i iseljeništvu.
Tom se prigodom progovorilo o nizu hrvatskih pisaca koji su 1945. godine nastradali, ili bili prisiljeni izabrati život u emigraciji, a u Hrvatskoj su do toga skupa bili »nepostojeći pisci«. U međuvremenu su se u Hrvatskoj pojavila i njihova djela koja su bila i medijski popraćena, ali ipak se ne može reći da su oni do kraja, bez zadrške ili bez kakvog »ali« do-ista prihvaćeni. Zabilježeni dakle jesu, prihvaćeni kako-tako i kako tko. Jedna od tih »nepostojećih književnica« je i Malkica Dugeč, čija je najnovija, 16. po redu zbirka pjesama »Tragovima bezdomnosti« nedavno predstavljena u Hrvatskoj matici iseljenika u Zagrebu.
Politička emigrantica
»Malkica Dugeč stalno živi i djeluje u Stuttgartu, a pripadnica je hrvatskog iseljeništva koje je u tuđini ponosno na svoje podrijetlo i koje je uspjelo sačuvati svoj hrvatski jezik, vjeru i hrvatsko ime«, rekla je u uvodu ravnateljica HMI Danira Bilić.
Govoreći o autorici Božidar Petrač je ustvrdio kako je ona, zahvaljujući činjenici da je rođena 1936. godine, bila premlada da bi stradala nakon Drugog svjetskog rata, a dovoljno stara da s devet godina zapamti, sačuva i nosi u sjećanju poratna zlosilja novog režima i njegove slobode. U punoj se životnoj snazi sa suprugom priključila »Hrvatskom proljeću« te 1972. godine postala hrvatska politička emigrantica.
Što se literarne biografije tiče započela je u gimnazijskim danima pod djevojačkim prezimenom Pilc, najprije suradnjom u časopisu »Polet«, a zatim u »Studentskom listu«, da bi 1960. godine u Požegi izdala svoju prvu zbirku pjesama »Crveni biseri«.
Domorodstvo i
europejstvo
»S obzirom na grube životne okolnosti, egzistencijalnu neizvjesnost i politički angažman na promicanju hrvatske neovisnosti i suverenosti u hrvatskoj političkoj emigraciji, osobito u Hrvatskoj republikanskoj stranci i Hrvatskom narodnom vijeću, ali u okviru Paneuropske unije, Malkica Dugeč uvijek je spajala Hrvatsku i hrvatstvo s europskim vrijednostima i zauzimala se za prožimanje europejstva i domorodstva«, rekao je mr. Božidar Petrač ustvrdivši pri tome, kako teme i motive poput – rodoljublja, tuđine, klonuća, sumnje, razočarenja, straha, samoće, ljubavi i smrti nalazimo u svim njezinim knjigama, a leksik koji rabi istovjetan je u svim zbirkama.
U novoj zbirci pjesama »Trago-vima bezdomnosti« Malkica Dugeč je kroz sonetnu formu obogatila svoj pjesnički opus i pjesnički uvjerljivije izrazila ono što je do sada izricala u bujicama stihova ili kraćim lirskim slikama te se možemo složiti u ocjeni da među brojnim pjesmama autorica ima antologijskih stihova kojima će ostaviti svoje jasne tragove, i kao pjesnik emigrant i kao pjesnik domovinac, zaključio je Petrač.