Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Model udruživanja poduzetnika

Osijek je, bez sumnje, prošloga tjedna bio u znaku sajmova, jer održano je 7 različitih sajamskih priredbi. U sportskoj su dvorani JUG 2 od 21. do 24. svibnja održane čak 4 sajamske priredbe – 17. Osijek-expo, međunarodni sajam graditeljstva i opreme, 10. obrtnički sajam i 2. sajam obrazovanja, te 13. Motomobil, sajam automobila i prateće industrije. 
Sve ove brojke ukazuju na dugu tradiciju održavanja sajmova u Osijeku.
 
Snaga gospodarstva
 
Upravo na tu tradiciju pozvao se i aktualni župan Osječko-baranjske županije Krešimir Bubalo prigodom pozdrava sudionika, gostiju i posjetitelja sajma i naglasio, kako se sajmovi u Osijeku održavaju još od konca 17. stoljeća, a to samo svjedoči o snazi gospodarstva u Osijeku i regiji, pa nakon burnih vremena i povremenih oscilacija Osijek ponovno želi pokazati da je središte regije, gdje je održavanje sajmova uvijek bilo na cijeni i tako će i ostati. Potvrdili su to i drugi govornici, a direktor Sajma d.o.o. Domagoj Hajduković pohvalio se kako ova sajamska priredba okuplja 172 izlagača iz čitave Hrvatske i susjednih zemalja – Austrije, BiH, Mađarske, Njemačke, Slovenije i Srbije. Sajam je otvorio ravnatelj Uprave za poticanje ulaganja i izvoz u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva RH Sani Ljubovčić.
Među izlagačima susrećemo predstavnike Gospodarske komore Subotice i Ivana Vojnića Tunića s grupom gospodarstvenika i poduzetnika okupljenih oko Poslovnog inkubatora, a s njima je i dogradonačelnik Subotice Pero Horvacki. Ističe dugu tradiciju prijateljskih odnosa Subotice i Osijeka, pa su Subotičani već godinama nazočni na sajmovima u Osijeku i žali što nema više prostora, jer zanimanje subotičkih poslovnih ljudi za ovaj oblik suradnje bilo je veće. No, Osijek je u srpnju domaćin Europskog prvenstva u streljaštvu, pa je dvorana Pampas, tradicionalno mjesto održavanja sajmova u Osijeku, u dotjerivanju za tu svrhu.
 
Tradicija za budućnost
 
Tradicija za budućnost, naziv je sajma u organizaciji mreže clustera Jugoistočne Europe pod nazivom ECO rural NET, koja okuplja desetak clustera iz Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine. Prema riječima Ljiljane Olujić, cluster-managera I. hrvatskog clustera ekološke proizvodnje iz Osijeka, u okviru dvodnevnog okupljanja u Osijeku i Bilju bit će više sadržaja, od izložbe eko-proizvoda i starih obrta i rukotvorstva na Trgu Ante Starčevića, do okruglog stola u Gospodarskoj komori i radionica u Bilju u prekograničnoj suradnji Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine. Naglasila je kako je ovo model vrlo efikasnog udruživanja uglavnom malih poduzetnika i malih obiteljskih gospodarstava, što je jamstvo boljeg privređivanja, većeg dohotka i bržeg razvitka ruralnog turizma u čitavoj regiji. I tu susrećemo Subotičane, Somborce i Monoštorce: Anu Marković-Plesnić, koja vodi cluster Sunce u Subotici, i Branka Mileševića, koji je koordinator clustera Somborski salaši, koji okuplja više od 200 od ukupno tisuću salaša.
Subota je bila rezervirana za 3. slavonski sajam u Tvrđi u organizaciji Regionalnog etno-centra Osijek, a Iva je Nikolić okupio više od 30 udruga i poduzetnika koji su promicali stare obrte i rukotvorstvo, naravno i kulinarsku ponudu, a ove je godine organizirao i smotru dječjeg folklora u Osijeku i okupio 9 dječjih skupina, tamburaše iz Šiškovaca i pjevačku skupinu Poljari. Na pozornici u staroj osječkoj jezgri smjenjivale su se dječje skupine i tamburaški orkestri, a okolo ste mogli kušati kulenovu seku iz Petrijevaca, listariće iz Etno-kujne u Štitaru i kruh s maslom kod Šokačke grane. Tu je skupina iz Bačkog Brega, a predvodi ih vlč. Kovačević, župnik bereški, koji se pohvalio rukotvorstvom bereških Šokica i Šokaca.
I da zaključimo s nedjeljom i još jednim Slavonskim sajmom u prostorijama HKUD-a Željezničar u Osijeku, u organizaciji Clustera »Slavonka« iz Osijeka, koji od ovoga svibnja, pa svake predzadnje nedjelje u mjesecu, na ovim prostorima namjeravaju održavati mjesečne sajmove tradicionalnih proizvoda i kulturološke baštine izvornog slavonskog, baranjskog i srijemskog porijekla. Predsjednik Stipa Galović kaže kako želi promicati i narodu približiti te tradicionalne proizvode obiteljskih gospodarstava i tradicionalnih obrta, ne samo zbog akcije »kupujmo hrvatsko«, već što je još važnije, kupujmo kvalitetno, a uz to još i po povoljnim cijenama. Tu su osječke gospođe mogle kupiti palačinke za ponijeti doma po 2 kune, kušati fiš-paprikaš i osječko pivo, a za izlagače bio je niz vrijednih nagrada – od izgleda štanda do najbolje deklaracije na proizvodu. Sajam je zatvoren godišnjim koncertom HKUD-a Željezničar iz Osijeka.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika