29.05.2009
Duh biznisa u srednjim školama
Subotica je jedan od sedam vojvođanskih gradova (Inđija, Ruma, Sombor, Kikinda, Zrenjanin, Pančevo) koji su od ove godine uključeni u program poduzetništva za mlade. Projekt je inicirala vlada Kraljevine Norveške, a u Srbiji se provodi od 2003. godine s namjerom da u srednjim školama potakne poslovni duh kod mladih i pruži im mogućnost obuke u vođenju vlastitog poduzeća. U programu sudjeluju Tehnička i Politehnička škola, a osim norveške vlade projekt podržavaju ministarstva ekonomije i prosvjete i Republička agnecija za razvoj malih i srednjih poduzeća.
»To je projekt kroz koji pokušavamo mlade ljude potaknuti da samoinicijativno pokrenu neki svoj biznis. Projekt traje godinu dana i u tom razdoblju učenici se uče kako pokrenuti poduzeće, što je sve potrebno za njegovo osnivanje, kako napraviti biznis plan, kako prodati neki proizvod ili uslugu, i na kraju kako sve to i zatvoriti«, kaže profesor u Tehničkoj školi i koordinator projekta Željko Rajačić.
Lokalna samouprava također sudjeluje u ovom projektu u kojemu će pružiti financijsku pomoć učenicima. O tome je prošloga tjedna potpisan ugovor prema kojem će Tehnička škola dobiti 342.000, a Politehnička 306.000 dinara za financiranje 7, odnosno 9 poduzeća iz različitih područja, poput popravaka računala, reciklaže, uslužnih djelatnosti itd.
»Poduzeća koja su otpočela svoju proizvodnju ili davanje usluga mogu nastaviti i dalje s poslovanjem, ali tada pod tržišnim uvjetima. Na primjer, djevojke iz škole u Kragujevcu otvorile su poduzeće za reciklažu limenog otpada, povremeno su radile u tom svom poduzeću i tako financirale svoj studij«, kaže Rajačić te dodaje kako polaznici dobivaju certifikate o sudjelovanju u projektu, koji im omogućava prednost na natječajima za start up kredite.
Antonio Gabor je učenik trećeg razreda na smjeru elektrotehničar računala. S petoricom svojih drugova iz razreda osnovat će poduzeće za pružanje usluge popravke računala.
»Odlučili smo raditi servis i instaliranje nekih računalnih programa po relativno jeftinoj cijeni. Naš cilj je pružati usluge prije svega učenicima srednjih škola. Konkurencija jest velika u ovom području, ali cijene su visoke, a mi planiramo biti pristupačniji s cijenama i na taj način konkurentni«, kaže Antonio Gabor i dodaje kako od projekta očekuje da nauči sve o načinu poslovanja poduzeća, što mu jednoga dana može biti dragocjeno iskustvo.
Stefan Đukić, također iz trećeg razreda, objašnjava kako će se njegovo poduzeće baviti prikupljanjem sekundarnih sirovina, i to staklom i plastikom.
»Mislili smo da je to možda dobro raditi, jer je malo poduzeća koja se bave tako nečim, pa mislimo da je konkurencija veoma mala. Točno je da niti zarada nije velika, ali mi smo već pregovarali sa stanarima iz cijele Engelsove ulice i oni su voljni odlagati nam staklenu ambalažu, samo im trebamo osigurati kontejner«, kaže Stefan Đukić i dodaje, kako svoje sudjelovanje u projektu poduzetništva za mlade shvaća kao pripremu za budući život.
Učenici su podnijeli svoje biznis planove, sada se čeka njihovo odobrenje, potom kreće procedura osnivanja i registracije poduzeća, a od rujna učenici počinju proizvodnju ili pružanje usluga. Rezultati projekta bit će prezentirani na Sajmu malog poduzetništva u ožujku 2010. godine u Beogradu, gdje će se ocjenjivati najbolji proizvod ili usluga, najbolja prezentacija, ime poduzeća itd. Inače, do sada je uz potporu Norveške učeničko poduzetništvo zaživjelo u 35 srednjih škola u Srbiji, uključeno je oko 1200 učenika, a otvoreno je 109 učeničkih poduzeća.