29.05.2009
Unatoč problemima, vojvođanski sport i dalje vitalan
Pokrajinski tajnik za sport i mladež Modest Dulić iznimno je agilan u obnašanju svoje dužnosti i u svom drugom mandatu nastavlja činiti što više na razvoju sporta u Vojvodini. Kroz brojne realizirane i započete projekte, uz kontinuitet razvijanja i omasovljenja »Kupa tolerancije«, jedinstvene sportske manifestacije u kojoj sudjeluju osnovnoškolci i srednjoškolci Vojvodine, čini se puno toga na planu boljitka sporta kao iznimno važnog dijela društvene nadgradnje. Nakon razdoblja svojevrsne stagnacije, vojvođanski sport ponovno počinje bilježiti vrijedne rezultate, a vojvođanski gradovi dobivaju organizaciju većih sportskih nadmetanja.
HR: Dužnost pokrajinskog tajnika za sport i mladež obnašate u drugom mandatu. Kako gledate na proteklo razdoblje u kojemu ste prvi čovjek vojvođanskog sporta?
Nakon usvajanja Zakona o utvrđivanju nadležnosti Autonomne Pokrajine, koji je stupio na snagu veljače 2002. godine, kojim su prenesene ovlasti s Republike na Pokrajinu, Skupština APV je u ožujku iste godine donijela Odluku o pokrajinskoj upravi kojom se osniva Pokrajinsko tajništvo za sport i mladež i utvrđuju njegove ovlasti.
Situacija u ovom području je, do formiranja Tajništva, bila izuzetno složena. Financiranje programa sportskih organizacija nije bilo sustavno riješeno, pa je dobivanje proračunskih sredstava ovisilo isključivo o osobnim poznanstvima s ljudima iz vlasti i političkoj pripadnosti ljudi iz sporta. Zbog takve situacije većina sportskih saveza, odnosno klubova, dovedena je na rub egzistencije što se, normalno, reflektiralo na izostanak vrhunskih rezultata. Sportski objekti, u koje spadaju i sportske dvorane pri odgojno-obrazovnim ustanovama, zatečeni su u lošem stanju. Zbog višegodišnjeg izostanka ulaganja i lošeg održavanja kako objekata, tako i sportske opreme i rekvizita, većina sportskih objekata izgubilo je svoju osnovnu funkciju. Iako su postignuti značajni pomaci u prvim dvjema godinama postojanja Tajništva, i te 2004. godine bili smo suočeni s problemima nepostojanja jasno razrađenog sustava financiranja. U proteklom smo razdoblju razradili jasne kriterije na temelju kojih smo postavili kategorizaciju sportova, a na osnovi nje i raspodjelu proračunskih sredstava za granske organizacije, pokrajinske saveze, preko kojih se realiziraju programi sportskog stvaralaštva, tj. afirmira vrhunski i kvalitetan sport. I druge aktivnosti Tajništva su bile usmjerene na podršku i pomoć vrhunskim sportašima iz pokrajine, kroz sufinanciranje priprema i sudjelovanja na velikim međunarodnim natjecanjima, a 2006. godine Pokrajinsko tajništvo za sport i mladež ustanovilo je posebne novčane nagrade za sportaše i njihove trenere koji ostvare značajan sportski rezultat na međunarodnim natjecanjima.
Kao poseban oblik potpore olimpijcima iz Vojvodine ustanovljen je projekt »THE BEST OF VOJVODINA«, čijoj se realizaciji pristupilo 2007. godine i koji je podrazumijevao identifikaciju olimpijaca i olimpijskih kandidata iz Vojvodine u suradnji s Olimpijskim komitetom Srbije, kao i opredjeljivanje određenih sredstava za poboljšanje trenažnih uvjeta, re-alizaciju priprema, sudjelovanja na kvalifikacijskim turnirima, nabavu neophodne sportske opreme i slično. Vrsta pomoći opredjeljivala se u skladu s projektom OKS »Peking 2008« i individualnim programima sportaša. Projekt se ove godine nastavlja potporom kandidata za London 2012. godine. Budući da nije donesen novi zakon o sportu, a donedavno niti nacionalna strategija o sportu, 2007. godine osnovano je Vijeće za izradu strategije razvoja sporta u AP Vojvodini. Zadaci Vijeća su: poduzimati neophodne aktivnosti na izradi strategije razvoja sporta u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini, pratiti i analizirati stanje u području sporta u Vojvodini, predlagati Pokrajinskom tajništvu mjere i aktivnosti koje imaju za cilj unapređenje sporta u Vojvodini. Iskustva stečena u ovim dvjema godinama postojanja i rada u Vijeću pomogle su nam da, sudjelovanjem u radnim grupama, damo svoj doprinos izradi radne verzije zakona o sportu, kao i ostalih strateških dokumenata na nacionalnoj razini.
Budući da je jedan od prioriteta Tajništva i školski sport, značajne smo pomake učinili na tom polju i to prije svega ulaganjem u infrastrukturu, popravljanjem uvjeta za nastavu tjelesnog odgoja, ali i rad školskih sekcija. Izgradnjom, sanacijom i adaptacijom otvorenih sportskih terena u odgojno-obrazovnim ustanovama, ali i javnih terena, omogućili smo dostupnost različitih sportskih i rekreativnih sadržaja svim kategorijama stanovništva s ciljem afirmacije sporta za sve. U prethodnom smo razdoblju donijeli i Akcijski plan politike za mlade, dokument usvojen u Skupštini APV krajem 2005. godine, te time postali prvo tijelo državne uprave koje je donijelo strateški dokument koji se bavi mladima. Na temelju tog dokumenta u brojnim su lokalnim sredinama u izradi ili su zaživjeli lokalni akcijski planovi za mlade. U prethodnom smo razdoblju bili i značajna potpora organizatorima brojnih velikih sportskih natjecanja koja su se održavala u Vojvodini.
HR: U kojoj mjeri je sport, po Vašem mišljenju, iako ne pripada glavnim društvenim granama, važan činitelj životne svakidašnjice i uzajamnog povezivanja?
Sport je važno područje društvene nadgradnje i njegov se značaj ne može ogledati, kako to obično biva, samo kroz vrhunsko sportsko postignuće. Jednako je tako važan i značaj međunarodne afirmacije koju on nosi. Izuzetno je bitan aspekt fizičke kulture kao odgojno-obrazovnog sredstva. Obrazovnog, jer se omogućava motoričko opismenjavanje, usvajanje i usavršavanje motoričkih i pokretnih radnji, kao npr. plivanje, potrebnih za cijeli život, a odgojnih jer se radi o sredstvu socijalizacije putem koje se uspostavljaju društveni odnosi, odnosi sa suigračem, protivnikom, razvija fair play i poštovanje pravila, njeguje timski duh, navikava na pobjedu i poraz kao sastavni dio igre, kao, uostalom, sastavni dio života. Uspostavljanjem pravilnog odnosa prema fizičkoj aktivnosti, kroz nastavu tjelesnog odgoja, stvara se potreba za njenim svakodnevnim upražnjavanjem, što dovodi do navike koja ostaje i poslije završetka odgojno-obrazovnog procesa. Tako se stvara armija fizički i psihički zdravih i radno sposobnih ljudi, a to treba biti jedan od prioritetnih ciljeva svih država.
HR: Etnički šarolika Vojvodina kroz Kup tolerancije u kojemu se natječu osnovnoškolci i srednjoškolci daje jedan od najljepših primjera sportskog povezivanja mladih i njegovanja uzajamnog poštovanja. Koliko je učenika sudjelovalo u raznim sportskim natjecanjima tijekom proteklih godina, odnosno prošle sezone?
Kup tolerancije je projekt Pok-rajinskog tajništva za propise, upravu i nacionalne manjine, koji ima za cilj afirmirati različitost, koja je toliko specifična za Vojvodinu, kao vrijednost, prednost i kvaliteta naše regije. Sport, kao izuzetno sredstvo socijalizacije i promotor fair playa, našao je ključno mjesto u ovome projektu te kruna cijele kampanje podrazumijeva i sportsko nadmetanje gdje pobjeda, sama po sebi, nema imperativ, nego je smisao u upoznavanju, druženju, širenju vidika. Svake godine nekoliko tisuća učenika iz cijele Vojvodine sudjeluje u projektu, a taj se broj svake godine povećava.
HR: Razvijanje školskog sporta neumitno dovodi i do poboljšanja kvalitete sportskog napretka u starijim kategorijama. Imate li nekih primjera i na koji način se rezultati mladih kategorija evidentiraju glede potencijalnog stipendiranja mladih talenata?
Školski je sport sigurno od izuzetnog značaja za vrhunsko sportsko postignuće jer predstavlja bazu, rezervoar iz kojeg se crpe talenti, motorički predisponirana djeca. Međutim, budući da bi školski sport trebao biti namijenjen široj školskoj populaciji i njihovom sportskom osposobljavanju, sljedeći korak sportskog usavršavanja talenata trebali bi imati sportski klubovi. Zbog toga je potrebna njihova tijesna suradnja na otkrivanju talenata koja podrazumijeva i stručnjake kadre prepoznati kvalitete djeteta, a kasnije njegov talent radom i treningom pretočiti u rezultat. Budući da je u prethodnom razdoblju problem stručnjaka bio akutan, naglasak smo, u suradnji s Pokrajinskim zavodom za sport, stavili upravo na osposobljavanje i usavršavanje stručnjaka u sportu. Kada je u pitanju nagrađivanje sportaša mlađih uzrasta, odluka o dodjeljivanju novčane nagrade za sportaše koji ostvare zapažen rezultat na međunarodnim natjecanjima podrazumijeva nagrađivanje i sportaša u kategoriji juniora. Isto tako svake godine, u okviru dodjele nagrada najuspješnijim darovitim učenicima osnovnih i srednjih škola koji su tijekom godine postigli vrhunske rezultate, pokraj znanosti, tehnike i umjetnosti, proglašavamo laureate te dodjeljujemo nagrade i u području sporta.
HR: Kako gledate na aktualni trenutak vojvođanskog sporta i koje sportske grane biste izdvojili kao najperspektivnije u ovom trenutku?
I pokraj brojnih problema, prije svega financijskih te problema s uvjetima u kojima treniraju, vojvođanski sportaši još uvijek, i rekao bih usprkos svemu, postižu zapažene rezultate. Godinama unazad sportaši iz Vojvodine predstavljaju otprilike trećinu sportaša koji čine nacionalne selekcije, što govori o vitalnosti sporta u pokrajini. Sportovi u kojima Vojvođani dominiraju tradicionalno se upražnjavaju i imaju dugu tradiciju, poput hrvanja, streljaštva. Tu su i bazični sportovi, osobito popularni u Vojvodini: plivanje, atletika, pa i gimnastika, koja nema značajnije međunarodne rezultate, ali je zahvaljujući sokolskom pokretu njegovana i opstala u Vojvodini. Odbojka, stolni tenis, tenis, veslanje, rukomet, nogomet - trofejni su sportovi u kojima su u nacionalnim reprezentacijama okosnicu često činili sportaši iz naše pokrajine.
HR: Subotica, grad iz kojeg i sami potječete, nekada je slovila za grad sportova. Uslijedilo je razdoblje velike stagnacije, ali se unatrag godinu dana polako stvari pomiču nabolje. S obzirom da ste svojevremeno obnašali i dužnost gradskog tajnika za sport, kako biste usporedili nekadašnju s današnjom Suboticom?
Stanje zatečeno u subotičkom sportu je, analogno onom u cijeloj Vojvodini s početka ovog stoljeća, bilo katastrofalno. Nejasan je i netransparentan bio način dodjele novca, loše je bilo stanje sportskih objekata i sportskih dvorana, mala proračunska sredstva. S obzirom na takvu situaciju većinu aktivnosti i energije tih smo godina trošili na uspostavljanje razrušenog sustava sa željom uspostavljanja jasnih, pravičnih i javnih pravila igre. Izradili smo kriterije, počeli sustavno financirati klubove, počeli ulagati u infrastrukturu, ustanovili sustav natjecanja školske populacije (Liga SU prvaka). Danas je veći dio tih problema daleka prošlost i ne postavljaju se uopće kao tema. Značajnija su, iako još uvijek nedovoljna, izdvajanja za sport s lokalne razine vlasti, ali je značajna potpora i viših razina, koja je ranije bila nezamisliva. Na primjer, prošle je godine sredstvima iz pokrajinskog proračuna izgrađena sportska dvorana u Tehničkoj školi, školi od 1600 đaka koja nikada nije imala dvoranu, nastavljena je izgradnja kompleksa zatvorenih bazena u Dudovoj šumi, osiguran novac za izgradnju sportske dvorane u Đurđinu. Sredstvima Pokrajinskog tajništva za sport i mladež izgrađena su i 4 terena od tartana kao i teren od umjetne trave za mali nogomet, te je sanirano još bezbroj otvorenih terena i sportskih dvorana. Sve to iz pokrajinskog proračuna. Takva financijska pomoć za projekte sportske infrastrukture je nekad bila nezamisliva.
HR: U kontekstu razgovora o temi povratka subotičkog sporta na veću scenu, znakovito je kako se u posljednje vrijeme i veći sportski događaji i manifestacije, poput nogometnih i odbojkaških kvalifikacija, počinju igrati u najvećem gradu sjevera Bačke.
Čelnici nacionalnih granskih saveza su zbog sportske tradicije, kulture, te tolerantne publike prepoznali Suboticu kao idealno mjesto za organizaciju međunarodnih susreta, kao i pripreme reprezentacija. Raduje me ta činjenica, jer vjerujem da će kvalitetan sportski program i nastup naših nacionalnih selekcija vratiti subotičku publiku na stadione. Također se nadam da će iza svake te manifestacije, kao legat, nešto ostati subotičkom sportu.
HR: Financije su uvijek ključni problem i prepreka daljnjeg razvijanja sporta u svakoj sredini. Kakva je aktualna situacija glede financiranja sporta u Pokrajini?
Aktualan trenutak vojvođanskog sporta oslikava opću besparicu koja vlada u cijeloj zemlji. Proračun republičkog ministarstva je smanjen za četvrtinu, pokrajinski za oko 30 posto, a i transferi lokalnim samoupravama će biti značajno umanjeni. Budući da se sport u značajnom dijelu financira s različitih državnih razina (republika, pokrajina, lokal), a da su ti proračuni, kao što je poznato, izuzetno restriktivni, sportske organizacije ove godine očekuje teško razdoblje. S druge strane, i gospodarstvo je u posebno teškoj situaciji pa se i donacije i sponzorski ugovori smanjuju ili prekidaju. Svjesni cijele situacije pokrenuli smo inicijativu da se granske organizacije koje djeluju na teritoriju APV obvežu da će razmotriti i naći mogućnost pomoći svojim članicama, klubovima, na način da će, ukoliko je to moguće, smanjiti obveze prema njima, tj. takse, obvezne registracije, sudačke naknade i nadoknade za delegate. Također je preporučeno i smanjenje plaća administrativnim radnicima u savezima analogno smanjenju plaća u državnoj upravi.
Međutim, ima i lijepih vijesti u ovoj 2009. godini. U suradnji s Pokrajinskim tajništvom za rad, zapošljavanje i ravnopravnost spolova krećemo u veliki projekt zapošljavanja sportskih pripravnika sa željom da što više sportskih klubova dobije kvalificiran stručni kadar. Program je namijenjen zapošljavanju pripravnika na godinu dana, na poslovima realizacije programa školskog sporta, vrhunskog i kvalitetnog sporta, zatim fizičkih aktivnosti i sporta za određene grupe stanovništva, te administrativno menadžerskim poslovima u različitim sportskim organizacijama. Program je izuzetno stimulativan, jer se iz pokrajinskog proračuna osigurava 10 plaća, a poslodavac, sportska organizacija, ima obvezu osigurati samo dvije plaće. Visina zarade će iznositi 37.500 dinara u bruto iznosu za osobe s visokom stručnom spremom, a 27.800 dinara u bruto iznosu za osobe s višom i srednjom stručnom spremom.
HR: Postoje li određeni projekti i dodatni načini pribavljanja materijalnih sredstava kada je u pitanju financiranje sportskog razvoja najtalentiranijih sportaša Vojvodina?
Granski sportski savezi dobivaju sredstva iz pokrajinskog proračuna za financiranje planiranih programskih aktivnosti u sljedećoj godini za razvojne programe, natjecateljske programe (prvenstveno pokrajinske razine), edukativne programe, pripreme sportaša – kampove, nabavu sportske opreme i rekvizita. Dakle, talentiranim se sportašima pruža mogućnost da za dio svojih aktivnosti sredstva dobiju preko svojih granskih organizacija. Mimo toga, oni koji su prepoznati od Olimpijskog komiteta kao kandidati za Olimpijske igre dobivaju dodatna sredstva u okviru projekta »THE BEST OF VOJVODINA«. Za svaki sportski rezultat, kao što je ranije rečeno, slijedi novčana nagrada. Osim toga, vrhunski sportaši (zaslužni sportaši, sportaši međunarodnog i sportaši nacionalnog razreda) svoje stipendije i reprezentativne programe ostvaruju preko programa granskih saveza na republičkoj razini. Ovi programi sufinanciraju se iz republičkog proračuna, preko Ministarstva omladine i sporta.
HR: U tom smislu, koje su sportske grane, po Vašem mišljenju, najperspektivnije i vrijedne dodatnog ulaganja glede postizanja vrhunskih rezultata, a što biste izdvojili kao konstantu potvrđene vrijednosti?
Sigurno je da je u onim sportovima u kojima postoji duga tradicija, koja jamči i veliku popularnost među mladima i osigurava veliki broj participanata, moguće ostvariti i određene rezultate. Dakle, hrvanje, plivanje, atletika, odbojka, rukomet, veslanje, streljaštvo... Ali, moram reći i, istine radi, kako je financiranje nastupa reprezentativaca, kao i njihovih priprema i sudjelovanja na međunarodnim natjecanjima isključivo u ovlasti nacionalnih granskih saveza, jer nastupaju za nacionalni tim.
HR: Što smatrate Vašom glavnom zadaćom u nastavku mandata na mjestu pokrajinskog tajnika za sport i mladež?
U sljedećem je razdoblju ostalo Strategiju razvoja sporta u Vojvodini, budući da je u međuvremenu donesena i nacionalna, usuglasiti i krenuti s njenom primjenom. Također ćemo nastaviti kontinuirani rad na popravljanju sportske infrastrukture u Vojvodini, nastaviti s podrškom lokalnim samoupravama s ciljem stvaranja i implementacije akcijskih planova za mlade u njihovim sredinama. Osim ovih krucijalnih, nastavit ćemo i započete projekte i aktivnosti, u suradnji s Pokrajinskim zavodom za sport, vezane uz stručno usavršavanje sportskih stručnjaka. Nastavit ćemo i veliki broj malih, ali vrlo korisnih projekata, poput onog da kroz programe školskog sporta i obuke neplivača svako dijete u Vojvodini nauči plivati.
HR: Koji je Vaš omiljeni sport i uspijete li od brojnih obveza i sami pronaći vrijeme za bavljenje sportskom aktivnošću?
Omiljeni način rekreacije mi je igranje malog nogometa i basketa, kao i odlazak u teretanu, ali u posljednje vrijeme za to imam sve manje vremena. Volim gledati odbojku, nogomet i vaterpolo, kao i gimnastiku.
HR: Kojem ste posljednjem sportskom događaju bili nazočni u skorije vrijeme?
Tijekom vikenda uživao sam u nastupu naših reprezentativki protiv reprezentacije Grčke u okviru prvog meča A skupine Eurolige za odbojkašice.