29.05.2009
Obrazovanje djece počinje od vrtića
Upis djece u osnovne škole ovih se dana službeno završava, ali je upis prvašića moguć do 31. kolovoza. Nastava na hrvatskom jeziku odvija se u subotičkim osnovnim školama sedam godina unazad, a prema riječima članice Izvršnog odbora Hrvatskog nacionalnog vijeća zadužene za obrazovanje Stanislave Stantić-Prćić, i ove će godine biti formirani prvi razredi na hrvatskom jeziku u svih 5 osnovnih škola u kojima se odvija nastava na materinskom jeziku za Hrvate.
Prijamni ispit za upis u subotičku Gimnaziju »Svetozar Marković«, gdje se nastava na hrvatskom odvija dvije godine unatrag, polagat će se 22. i 23. lipnja. Prema dosadašnjim informacijama postoji dovoljan broj zainteresirane djece za upis u prvi razred subotičke gimnazije da bi bio formiran gimnazijski odjel na hrvatskom jeziku.
Ipak, otvorenih pitanja u području obrazovanja hrvatske nacionalne manjine na materinskom jeziku nikada ne manjka, te će o aktualnim pitanjima, kakva su stipendiranje studenata i uvoz udžbenika, predstavnici HNV-a: predsjednik Branko Horvat, tajnik Ladislav Suknović i Stanislava Stantić-Prćić, razgovarati ovoga petka na sastanku s predstavnicima hrvatskih ministarstava za obrazovanje i vanjskih poslova u Zagrebu.
Problema puno, mo-gućnosti ograničene
Stanislava Stantić-Prćić ravnateljica je Osnovne škole »Matija Gubec« u Tavankutu. Ističe kako je đaka svake godine sve manje.
»Od prvog do osmog razreda imamo 370 đaka, koji pohađaju nastavu u odjelima na srpskom i hrvatskom jeziku. Nastava se izvodi u trima objektima, u Donjem i Gornjem Tavankutu, te u Ljutovu. U objektu škole u Donjem Tavankutu radi i vrtić na hrvatskom jeziku, koji je u nadležnosti Predškolske ustanove ‘Naša radost’. Nažalost, svake godine je sve manje prvašića. Nastavu na hrvatskom jeziku pohađa 41 učenik, a 20-ak učiteljica je uključeno u rad hrvatskih odjela. Učenici pohađaju i sate hrvatskog jezika s elementima nacionalne kulture kao izborni predmet. Zgrada škole u Donjem Tavankutu je stara. Krov i oluci obnovljeni su prije tri godine, no, dotrajalo je grijanje, prozori, fasada, a trebalo bi i oličiti učionice. Radni dan brzo prođe, brojni su dogovori sa suradnicima – tajnicom, šeficom računovodstva, pedagoginjom, nastavnicima, kao i kontakti s djecom. Vodim računa o realiziranju nastavnog plana i programa, pa do materijalnog funkcioniranja škole. Za ravnateljicu se još nitko nije školovao, nego se učiš i usavršavaš na razne načine.«
Nakon završenog posla u školi, slijede aktivnosti koje podrazumijeva njena dužnost u Izvršnom odboru HNV-a.
»Osim sudjelovanja na radnim sastancima Izvršnog odbora i Odjela HNV-a za obrazovanje, svakog utorka u uredu našeg Vijeća, u popodnevnim satima zainteresirani mogu od mene dobiti informacije koje se tiču nastave na hrvatskom jeziku. Složila bih se s onima koji misle kako bi ovo trebao biti profesionalan posao, jer bi se tek tada moglo raditi u punom radnom vremenu i u potpunosti se posvetiti radu. U radu mi pomaže tajnica Marija Mandić, zadužena za poslove u području obrazovanja, ali kada treba, pripomognu i tajnice Sandra Lipozenčić i Branka Dulić. Treba biti uključen u rješavanje pitanja u svim segmentima obrazovanja, od vrtića pa do studija, a to nije lako. Obrazovanje za djecu počinje od vrtića. Članica sam Vijeća za obrazovanje, koje je stručno i savjetodavno tijelo Pokrajinskog tajništva za obrazovanje. Uloga ovog tijela je davanje mišljenja pokrajinskom tajniku za obrazovanje o pitanjima od značaja za razvoj obrazovanja i odgoja u Vojvodini. Ovo navodim, jer su u Vijeće za obrazovanje uključene relevantne osobe iz svih struktura obrazovanja, dakle, od vrtića do akademskih studija. Kada bismo imali veći broj grupa djece u pripremnom predškolskom programu na hrvatskom jeziku, imali bismo i veći broj djece u hrvatskim odjelima u školama«, kaže Stanislava Stantić-Prćić.
Roditelji traže
kvalitetnu nastavu
Osim grupe u Tavankutu, u grupama na hrvatskom jeziku ima mališana i u subotičkom dječjem vrtiću »Marija Petković«, koji je u okviru Predškolske ustanove »Naša radost«, dok u okviru Osnovne škole »Vladimir Nazor« postoji mješovita srpsko-hrvatska predškolska grupa.
»Roditelji traže kvalitetnu nastavu. Imamo primjer vrtića ‘Marija Petković’, gdje se radi po Montessori programu, koji bi vrlo dobro došao i u školama, jer bi ga roditelji prepoznali kao posebnu kvlitetu. Problem je što je odvijanje tog programa iznimno skupo. Znači, za kvalitetnu nastavu potrebno je više materijalnih sredstava«, kaže Stanislava Stantić-Prćić i naglašava, kako će upravo zbog konstantnog nastojanja podizanja kvalitete nastave na hrvatskom jeziku jedna od tema razgovora u Zagrebu biti održavanje seminara za nastavnike.
»Razgovarat ćemo s ravnateljem Agencije za odgoj i obrazovanje Vinkom Filipovićem prije svega o rješavanju nabave udžbenika, ali i o mogućnosti da seminari za nastavnike, koji se održavaju u Hrvatskoj, ne budu svedeni samo na deset dana. Želimo vidjeti postoji li mogućnost da njihovi predavači dođu kod nas i ovdje održe seminare. Također, razgovarat ćemo i o mogućnosti uključenja naših učenika u više manifestacija, tipa Dani kruha ili kviza Lijepa naša, u kojima su se već okušali i ovdašnji učenici. Glede podizanja kvalitete nastavnih programa, privatna zagrebačka srednja i visoka ekonomska škola ‘Katarina Zrinski’ ima izuzetne programe poduzetništva. Vidjet ćemo kakve su mogućnosti uključivanja u te programe, koji već mogu početi u vrtiću.«
U Zagrebu će predstavnici HNV-a razgovarati i s načelnikom Službe za Hrvate u inozemstvu pri Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija Petrom Barišićem i ravnateljem Uprave za zajedničke poslove pri Ministarstvu obrazovanja, znanosti i športa Jozom Ćavarom. Među ostalim, razgovarat će se o stipendiranju studenata i učenika, kao i o mogućnostima za otvaranje katedre na hrvatskom jeziku u Subotici.