Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Upoznavanje ranog kršćanstva u našim krajevima

Tijekom Godine svetog Pavla apostola mnogi vjernici hodočaste u drevni Bač, nekadašnje sjedište stare Bačke nadbiskupije, koja se nalazi pod zaštitom ovoga sveca. Današnje sjedište te nadbiskupije nalazi se u Subotici i ona sada nosi naziv Subotička biskupija. U Baču se nalazi crkva posvećena svetom Pavlu. 
»Ovo je Godina svetog Pavla i zato želimo poći u našu konkatedralu i tražiti zagovor svetog Pavla za našeg biskupa Ivana, za naše svećenike, redovnike, redovnice, sjemeništarce i bogoslove, za buduće bogoslove, za naše obitelji, za naše mlade i djecu, za stare i bolesne! U ovoj Pavlovoj godini hodočastimo u Bač kako bismo bolje upoznali svetog Pavla i vidjeli kako nas Bač povezuje s početkom kršćanstva, kojemu je sveti Pavao bio najveći apostol«, rekao je župnik i voditelj hodočašća mons. Bela Stantić, koji je govorio i o povijesnom dijelu ovoga grada. 
Naime, poznato je kako je sveti Pavao imao viđenje u Troadi, gdje mu je jedan Makedonac rekao: Dođi u Makedoniju i pomozi nam! Pavao je prešao moreuz i došao u makedonsko mjesto Filipe, zatim u Solun, Bereju... Iz pisma cara Justinijana, koje je 535. godine upućeno nadbiskupu Katelijanu, metropolitu u Justinijani Prvoj (Skoplje), vidi se kako je Justinijan podložio pod crkvenu oblast novog metropolita dio Druge Panonije (Bačka) i biskupiju u njoj: »Koja  se nalazi u gradu Baču«. Sigurno je u području između Dunava i Tise bilo kršćana, pa je logično kako im je trebala biskupija. Tako se lakše može razumjeti kako je biskupska crkva - katedrala posvećena svetom Pavlu. Tu se vidi veza sa svetim Pavlom. Naime, sveti Pavao je tri puta bio u ovim krajevima naviještati evanđelje. U Makedoniji je bio kult svetog Pavla. Vjerojatno je po toj liniji crkva u Baču posvećena svetom Pavlu. Car spominje biskupiju koja je u Baču, te se po tome vidi kako je biskupija već postojala, a ne da ju on osniva. To nam dopušta zaključiti kako je Bačka biskupija, a kasnije i nadbiskupija, starija od 535. godine. Bač se spominje kasnije kao značajno središte političkog i crkvenog života. Tako se ne može prihvatiti da je sveti Stjepan, kralj ugarski, osnovao Bačku biskupiju. Sveti Ladislav će Bačku biskupiju podići na rang nadbiskupije. I kad je isti kralj Ladislav osnovao Zagrebačku biskupiju (900. godine), na prvom se mjestu spominje Fabijan, bački nadbiskup. Kasnije će spojiti Bačku nadbiskupiju i Kalačku biskupiju, što će ostati sve do kraja Drugog svjetskog rata, kad će državna granica opet razdvojiti ta dva crkvena teritorija. Papa Pavao VI. će 1968. godine teritorij nekadašnje Bačke nadbiskupije proglasiti samostalnom Subotičkom biskupijom sa sjedištem u Subotici, a zaštitnik biskupije će ostati isti - sveti Pavao. Prvi rezidencijalni biskup te obnovljene biskupije je bio mons. Matija Zvekanović.
Hodočasnici ove subotičke župe Isusovog Uskrsnuća prije odlaska u Bač posjetili su oce karmelićane u Somboru, gdje su imali pokorničko slavlje - svetu ispovijed, krunicu te je svima podijeljen i škapular (medaljica) Gospe Karmelske. U samom Baču posjetili su franjevačku crkvu, koja je posvećena Uznesenju Blažene Djevice Marije, gdje su imali svibanjsku pobožnost i tumačenje povijesti Bača. Obišli su i ostatke čuvene tvrđave u Baču, a u poslijepodnevnim satima služena je sveta misa u župnoj crkvi, koja je posvećena svetom Pavlu.  
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika