15.05.2009
Vitezovi hrvatskoga jezika u Bačkoj
Nakladom NIU »Hrvatska riječ« i subotičkog ogranka Matice hrvatske objavljena je knjiga jezikoslovke dr. sc. Sanje Vulić iz Zagreba »Vitezovi hrvatskog jezika u Bačkoj«.
Kako zapaža prof. dr. sc. Jasna Melvinger, više od jednog desetljeća hrvatska dijalektologinja doc. Sanja Vulić proučava jezik pisaca iz Bačke, Hrvata Šokaca i Hrvata Bunjevaca, na temelju njihovih djela, koja teritorijalno pripadaju ili hrvatskoj književnosti Bajskoga trokuta, u okvirima granica današnje Mađarske, ili, pak, hrvatskoj književnosti u Vojvodini, odnosno, u današnjoj Srbiji. »Svi pisci, za čija se djela doc. Vulić zainteresirala, nisu iz istoga književnopovijesnoga razdoblja. Neki od njih su se pojavili u kulturnome i književnome životu svoje regije još koncem 19. stoljeća, a neki su se u hrvatskoj književnosti oglasili tek u prvome desetljeću ovoga milenija. Sabravši u svoju, inače, veoma opsežnu knjigu dvadesetak znanstvenih rasprava, dobrim dijelom već objelodanjenih, što u Hrvatskoj, što u inozemstvu, bilo u zbornicima sa znanstvenih skupova, bilo u znanstvenoj ili književnoj periodici, doc. Vulić prikazala je rezultate svoga rada posvećenog u kroatistici nedovoljno istraženome području, te tako pridonijela boljemu poznavanju tradicije književnoga izričaja i aktualne književne prakse u bačkim regionalnim središtima hrvatske kulture izvan matične države«, bilježi Jasna Melvinger.
Ovom knjigom, kako ocjenjuje izv. prof. dr. sc. Silvana Vranić, Sanja Vulić ne teži potpunu prikazu cjelokupne hrvatske književnosti u Bačkoj, već sadrži opis jezičnih značajki pojedinih autora druge polovice 19. stoljeća, pa nadalje, iz Bajskog trokuta i subotičkoga književnoga kruga. »Autorica na kraju iscrpnih analiza jezičnih odrednica zaključuje da jezik autora tih krugova sadrži sve bitne jezične i duhovne sastavnice hrvatskoga književnoga makrosustava. U uvodnom slovu autorica klasificira organske idiome, kojih su autori izvorni govornici, na štokavske mjesne slavonske idiome u Srbiji te govore štokavskog poddijalekta novoštokavskoga ikavskoga dijalekta«, bilježi Silvana Vranić.
Knjiga će biti predstavljena u okviru Festivala ogranaka Matice hrvatske u Subotici danas (petak, 15. svibnja) od 10 sati u Plavoj vijećnici Gradske kuće.
J. B.