Arhiv tekstova Arhiv tekstova

U tijeku revitalizacija Velikog bačkog kanala

Veliki bački kanal spada u najzagađenije vodotokove u Europi. Prostire se na potezu Crvenka-Kula-Vrbas i predstavlja »suštinu« hidrosustava u Bačkoj, koji spaja Dunav kod Bezdana s Tisom kod Bečeja. 
Kanal je plitak za riječnu plovidbu, a osim toga mulj mu je zagađen, kao i voda, tako da dodatno zagađuje rijeku Tisu. Iz Velikog bačkog kanala treba izvaditi 400.000 kubičnih metara mulja, a to nije jednostavno, jer se kanal zagađuje više od stoljeća i pol.
Ministarstvo rješava problem?
 
Konačnom rješavanju ovog problema, koji osim što je ekološki dovodi u pitanje i zdravlje ljudi u okolici, pristupilo se prošle godine. Prva faza predviđa izgradnju magistralnog kolektora, drugi dio izgradnju središnjeg objekta za pročišćavanje otpadnih voda, a treća faza remedijaciju i čišćenje Velikog bačkog kanala. Ukupna vrijednost projekta »Konačno rješavanje zagađenja Velikog bačkog kanala« iznosi 45 milijuna eura i 2008. godine Ministarvo za zaštitu životnog okoliša je na radove potrošilo 6,9 milijuna eura. Ove godine osigurano je 7 milijuna eura za izgradnju Tvornice za pročišćavanje otpadnih voda.
 
Pomor ribe u kanalu
 
Prije skoro dva stoljeća kanal je iskopan za odvodnjavanje, a sada je, prema ekološkim studijama i istraživanjima, zagađen na razini fekalnih voda. Zagađivači su tvornice »Karneks«, »Vital«, »Medela« i »Panon«. 
»Sredinom travnja dogodio se još jedan pomor ribe u Velikom bačkom kanalu«, kaže predsjednik Ekološkog pokreta Vrbas Ratko Đurđević. »Prema mojim informacijama, za pomor ribe odgovorna je Karneksova farma svinja ‘Farmakop’ u Vrbasu. Na osnovi razgovora, koje sam obavio s građanima iz okolnih objekata, zaključio sam kako se stajnjak s farme svinja koji izbacuje taložnice, procjeđuje bez ikakvog tretmana. Koncentracije fosfora i dušika u ovom kanalu dostižu vrijednosti koje se obično nalaze u tečnom stajnjaku, koji se čuva u zatvorenom prostoru. Visoke vrijednosti dušika u kanalu sadrže u velikoj mjeri i jedinjenja amonijaka, koja su po našoj osnovnoj sumnji glavni krivci za pomor ribe u Srbobranu. Obavijestili smo Republičku vodogospodarsku inspekciju, ali poučeni dosadašnjim iskustvom ne očekujemo puno«. 
Radovi na revitalizaciji Velikog bačkog kanala počeli su krajem prošle godine i trebali bi biti završeni do 2012. godine. Kada se očisti, kanal treba koristiti za odvodnjavanje, ribolov i osposobiti ga za riječnu providbu.
U Crvenki, Kuli i Vrbasu stanovnici godinama pričaju kako je zbog kontaminiranog mulja i zagađenja kanala došlo do ugrožavanja zdravlja ljudi. Prema informacijama bolnice u Vrbasu, od 1984. do 1994. provedeno je istraživanje po kome postoji veza između bolesti i života građana u okolici kanala. Studija koja je rađena nakon toga nije utvrdila tu vezu. Bez obzira na sve, mnogo će vremena još proći dok se netko ne usudi okupati se u kanalu.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika