Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Slankamen – srijemski biser

»Tu se spajaju Srijem, Banat i Bačka, tu se grle tri srca junačka.« Ne postoji mjesto u Vojvodini koje bi bilo točnije opisano. Nalazeći se na ušću Tise u Dunav, na tromeđi  Srijema, Banata i Bačke, Slankamen kao naseljeno mjesto postoji više od 2000 godina. Arheološki podaci nam potvrđuju kako je ovo područje bilo naseljeno još za vrijeme željeznog doba (800-400 godina p.n.e), kada ga je naseljavalo keltsko pleme Skordisci. Nakon Panonskih ratova (35. godine p.n.e) ovo područje osvajaju Rimljani, koji mu daju latinski naziv Acumincum i drže ga pod svojom vlasti sljedeća četiri stoljeća. 
Nakon povlačenja Rimljana smjenjuju se mnoge vladavine: Huna, Ostrogota, Avara i Bizanta, da bi početkom 11. stoljeća ovim područjem zavladala Ugarska i vladala četiri stoljeća. U ovom razdoblju prvi se put spominje i slankamenačka tvrđava (1072. godine) pod nazivom Castrum Zalankemen. Turci 1521. godine osvajaju Slankamen, koji dugo vremena predstavlja tursko uporište. 
 
Stari i Novi Slankamen
 
Za vrijeme Velikog turskog rata (1683.-1699.) između Osmanlijskog carstva i Svete lige (Austrija, Poljska, Mletačka republika) kojim su Turci potisnuti iz Austrije, Ugarske i Hrvatske, i koji se završio mirom u Srijemskim Karlovcima (Karlovački mir 1699.), u Slankamenu se odigrala najznačajnija bitka. Austrijska vojska pod komandom grofa Ludviga Vilhelma Badenskog sukobila se s turskom vojskom 19. kolovoza 1691. godine. Kršćanska vojska s približno 30.000 vojnika uspjela je poraziti tursku vojsku od 60.000 vojnika. U sastavu austrijske vojske nalazile su se hrvatske i srpske postrojbe, koje su činile znatan dio vojske. Zapovjednik jedne hrvatske postrojbe bio je Adam Zrinski, posljednji iz obitelji Zrinski, koji je, nažalost, poginuo u ovoj bici - čime se ugasila loza Zrinskih. Sredinom 18. stoljeća Slankamen ulazi u sastav Vojne krajine, a 1783. godine osnovan je i Novi Slankamen, koji je naseljen Hrvatima iz  Dalmacije i Like. Od tada pa do danas Slankamen se sastoji iz dvaju povezanih dijelova - Starog Slankamena, koji se nalazi uz sam Dunav, i Novog Slankamena, koji se nalazi oko 1,5 km od Dunava. 
 
OSNIVANJE HRVATSKE 
ČITAONICE
 
Krajem 19. stoljeća, 1893. godine, na poticaj tadašnjeg učitelja Julija Havlika počinje osnivanje čitaonice koja je službeno započela s radom 1902. godine pod nazivom Hrvatska čitaonica. 
Za vrijeme Prvog svjetskog rata uz Slankamen je bila postavljena bodljikava žica u dužini od 20 km koja je osiguravala odstupnicu austrougarskoj vojsci. Hrvatska čitaonica 1938. godine  postaje Hrvatski seljački dom iz kojeg se razvija Kulturno-prosvjetno društvo »Stjepan Radić«. 
Između dvaju svjetskih ratova, sa značajnom hrvatskom većinom Slankamen predstavlja čvrsto uporište Hrvatske seljačke stranke i njene politike. Vođa  Hrvatske seljačke stranke Stjepan Radić nekoliko je puta držao mitinge u Slankamenu i imao saborskog zastupnika iz Slankamena Đuku Rajića.
U Drugom svjetskom ratu Slankamen, kao i cijeli Srijem, ulazi u sastav Nezavisne Države Hrvatske. Početkom rata u Hrvatskoj 90-ih godina 20. stoljeća, u Slankamenu dolazi do velikog progona Hrvata. Progon Hrvata počeo je nasilnim skidanjem hrvatske zastave s Hrvatskog doma 2. svibnja 1991. godine. Paljenje starih hrvatskih knjiga, uništavanje stare i iznimno vrijedne kolekcije slika iz Hrvatskog doma, silovanja, batinanja, otkazi, podmetanja bombi i pucanje po kućama dovelo je do iseljavanja najvećeg broja Hrvata. Hrvata, koji su do početka 1990. godine činili skoro 80 posto stanovništva, danas ima oko 22 posto. 
 
Biser Srijema
 
Osim svog velikog povijesnog bogatstva, bogatstvo Slankamena je i u njegovim prirodnim ljepotama. Obronci Fruške gore sa svojim vinogradima i voćnjacima breskvi i jabuka, rijeka Tisa koja se poslije svog dugog puta u Slankamenu uliva u Dunav, Dunav sa svojim mnogobrojnim adama i otocima, predstavljaju nemjerljivo prirodno bogatstvo. U Slankamenu se nalazi izvor tople, ljekovite vode bogate mineralima, čija je prva analiza urađena u Beču 1905. godine, zato su prve toplice u Vojvodini osnovane u Slankamenu 1906. godine, a danas predstavljaju važan rehabilitacijski centar. Sve prirodne ljepote, uz mnogobrojne riblje čarde, najkvalitetnije vino, prelijepe plaže, riblje bogatstvo i ribolov na Dunavu i Tisi, Slankamen čine pravim biserom Srijema, koji obvezno treba posjetiti i uživati u njegovim ljepotama.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika