Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pokrenuta akcija za obnovu crkve u Gibarcu

Zavičajna udruga Gibarčana obično održava jedan sastanak mjesečno, no ovaj travanjski značajan je po susretu Gibarčana iz Gibarca i ovih raseljenih diljem Hrvatske. Naime, dok neki prognani Srijemci imaju dvije, pa i tri udruge, Gibarčani su registrirali samo jednu, ali udrugu svih Gibarčana, ma gdje bili. Tako se na godišnjem skupu svih Gibarčana i prijatelja, za blagdan Svetog Vinka, okupi i do 350 Gibarčana s obiju strana državne granice, a svakako i iz drugih zemalja, jer Gibarčana danas ima i diljem svijeta, od Austrije do Australije, dok je u Gibarcu ostalo 30-ak obitelji ili tek 10 posto.
Povod za ovaj zajednički susret Gibarčana je otvaranje posebnog, namjenskog žiro-računa kod Brod-Banke, Podružnica Osijek, br. 4124003-1173000259 za prikupljanje sredstava za popravak i obnovu rimokatoličke župne crkve sv. Ivana Nepomuka u Gibarcu, objekta koji je svrstan kao spomenik kulture, a građen je od 1801. do 1811. godine.
 
Fond sv. Ivan Nepomuk za 
očuvanje župne crkve
 
Sastanku je bilo nazočno tridesetak Gibarčana, desetak iz Gibarca i dvadesetak iz Osijeka i okolice, mada Gibarčana danas ima u 66 gradova i sela diljem Lijepe Naše. Okupljeni su u Zavičajnoj udruzi više od desetljeća, točnije rečeno od poklada 1996. godine, kada je u Poganovcima, selu gdje je novo utočište našlo 46 gibaračkih obitelji, udruga i osnovana. Evo, desetak i više godina poslije, osnovana je zaklada za prikupljanje sredstava pod nazivom Fond sv. Ivan Nepomuk, pa će Gibarčani i prijatelji moći uplatiti sredstva kako, bi se župna crkva sačuvala od propadanja.
O stanju u Gibarcu danas govorio je vlč. Nikica Bošnjaković rekavši, kako je blagoslovio 26 gibaračkih domova za blagdan Sveta tri kralja, ali je ostalima uputio župno pismo koje nije ostalo bez odgovora. Naime, ove će se godine, nakon duljeg vremena obaviti vjenčanje u gibaračkoj crkvi, pa i dva krštenja, mada će taj čin uslijediti u župnoj crkvi Srca Isusovog u Šidu, gdje će doći biskup srijemski mons. Đuro Gašparović i krstiti 14-ero djece iz: Gibarca, Šida, Kukujevaca, Morovića, Vašice, Batrovaca i Jamene.
                   
Suradnja s Muzejom 
Vojvodine
 
I Đurica Martinović je naglasio kako se sve više žitelja u Šidu i Gibarcu okreće svojoj katoličkoj vjeri pa se nada da će i tamo biti skupljeno značajna sredstava za popravak i obnovu crkve u Gibarcu, a Zlatica Nikačević, Gibarčanaka sa stalnim mjestom boravka u Novom Sadu, izvjestila je skup kako je čitav niz vojvođanskih institucija upoznala s aktivnostima Zavičajne udruge i podijelila im knjigu o Gibarcu Živana Vidakovića i Đurice Martinovića. Osobito ju je zanimala suradnja s Muzejom Vojvodine, gdje je pohranila puno predmeta iz Gibarca, a pomogle su joj Anica Pinterović i Eva Marošičević, i zainteresirala ih za šokačku kulturu Gibarca. 
»Opsjednuta sam mogućnošću zaborava, jer uskoro i neće biti starih Gibarčana u Gibarcu, pa želim ostaviti što više tragova. Zato odlazim u Muzej Vojvodine i oni su oduševljeni ruhom i uporabnim predmetima, dosta toga sam pohranila u Matici srpskoj u Novom Sadu, kulturnim institucijama Hrvata u Somboru i Subotici, posjetila sam i naš konzulat u Subotici, institucije u Beogradu i pisala peticiju Vladi Srbije kada su htjeli promijeniti ime mojemu Gibarcu i susjednim Kukujevcima. Moram reći da imamo i povratne informacije - odustalo se od promjene naziva mjesta, a na izložbi u Parizu i Budimpešti, među oglavljima Šokaca iz Vojvodine čak 7 je iz Gibarca. Muzej Vojvodine priprema izložbu rukotvorina i običaja, a Gibarac je ušao u plan za 2010. godinu, što podrazumijeva i katalog izložbe.«
I kada već spominjemo izložbe, recimo da je istu večer u Klovićevim dvorima u Zagrebu otvorena izložba »Slavonija, Baranja i Srijem«, s više od dvije tisuće predmeta i na sva četiri kata Klovićevih dvora, a među šokačkim ruhom iz Srijema su i gibaračka narodna nošnja, rekla nam je etnologinja Vlasta Šabić.
Dogovoreno je još da će Gibarčani posjetiti Gibarac u subotu 16. svibnja, na blagdan Svetog Ivana Nepomuka, kada je i crkveni god u Gibarcu, a vlč. Nikica Bošnjaković prikazat će svetu misu u 10 sati.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika