Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Hrvatski autohtoni proizvod

Uz 4. nacionalnu šunkijadu u Starim Mikanovcima, manifestaciju koju je utemeljila Stočarska udruga »Utvaj« sa željom da se promiče, zaštiti i registrira umijeće proizvodnje slavonske šunke, koja se na ovim prostorima već stoljećima čuva za važne datume u životu, za rađanja i pogrebe a posebice za Uskrs, predstavljena je u Mikanovcima i nova knjiga prof. dr. Đure Senčića s Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku pod nazivom »Slavonska šunka – hrvatski autohtoni proizvod«.
 
Proizvodnja šunke – 
zahtjevan posao
 
O novoj je knjizi govorio prof. dr. Branko Berić, također s Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku. »Ova divna knjiga poslužit će za edukaciju mnogim stočarima i proizvođačima šunke na tradicijski način, jer na 80-ak stranica vrlo pregledno obuhvaća čitav tehnološki postupak ovog zahtjevnog posla. U tri poglavlja kolega Senčić govori o čimbenicima kvalitete slavonske šunke, počevši od genotipa svinja i tehnologije tova, do načina držanja svinja, uvjetima smještaja, hranidbi i postupcima prije klanja, zatim o tehnologiji obrade butova, soljenju ili salamurenju, tiještenju ili prešanju do dimljenja i zrenja šunke.
U drugome poglavlju on tu kvalitetu šunke precizno raščlanjuje na senzorska svojstva, vanjski izgled, izgled presjeka, konzistenciju, miris i okus, a u trećemu govori o sadržaju proteina i masti, vlage, natrijevog klorida, kolesterola i aminokiselina, te napominje najčešće pogreške u proizvodnji i na koncu o načinu ocjenjivanja na mikanovačkoj šunkijadi i rezultatima dosadašnjih manifestacija.«
 
Izuzetno dobro štivo
 
Doista, ova je knjiga pokušaj struke da ukaže na optimiziranje tradicionalnog postupka proizvodnje šunke i pridonese boljoj kvaliteti ovog izvanrednog proizvoda. Knjiga je izuzetno dobro štivo za sve proizvođače i one koji se žele baviti proizvodnjom šunke, a nije ni čudo, jer autor za sobom ima barem desetak knjiga, sudionik je bezbroj stručnih simpozija u zemlji i inozemstvu i objavio je više od 300 znanstvenih radova.
O knjizi je govorio i sam autor, zahvalivši Stočarskoj udruzi »Utvaj« iz Starih Mikanovaca na ideji o pokretanju šunkijade, na pozivu za ocjenjivanje, što je i njega potaknulo da napiše ovu knjigu. Izrazio je nadu da će knjiga barem malo pridonijeti ruralnom razvoju ovoga kraja i ovih 5-6 slavonskih županija, jer slavonska je šunka izuzetan proizvod, nedovoljno valoriziran i dugo vremena zanemarivan autohtoni hrvatski proizvod.
»U globaliziranom svijetu u kojemu je sve više sličnoga a sve manje različitoga, očuvanje posebnosti jednostavno je imperativ, pa tako i u prehrani predstavlja nužnost za prepoznavanje i održavanje identiteta kraja, regije, države. Proizvodnja tradicionalnih, autohtonih, neindustrijskih proizvoda, među kojima i šunke, kojih nema u mnogim razvijenijim zemljama Europe, predstavlja priliku za napredovanje obiteljskih gospodarstava kroz razvitak ruralnog turizma, pa i plasmanu na inozemno tržište«, naglasio je prof. Senčić.
 
Organiziraju se 
proizvođači šunki
 
Šunkijadi u Mikanovcima prof Senčić daje vrlo dobru ocjenu i vjeruje da će za koju godinu prerasti u nacionalnu šunkijadu, pa i s međunarodnim karakterom, jer, evo, i u Vojvodini se organiziraju proizvođači šunke na Paliću, i svakako će htjeti doći u Mikanovce, a i ove proizvođače pozvati tamo, jer međusobna provjera i svaka razmjena iskustava uvijek je korisna.
»Proizvodnja šunke počinje u svinjcu, puno toga ima u tom dugom lancu proizvodnje kvalitetne šunke i ja sam pokušao dati odgovore na sva ta pitanja tehnologije postupka i ponudio prihvatljiva rješenja, jer tvrdim, dobru je šunku teže proizvesti nego dobar kulen. Vidite, mnogi danas drže pietrensku rasu jer ima veći postotak mesa u ukupnoj masi, ali, kvalitetnu šunku teško ćete dobiti od te rase svinja, jer kvantiteta i kvaliteta rijetko idu skupa«, istaknuo je prof. Senčić. 
Knjigu je tiskalo Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Poljoprivredni fakultet Osijek u nakladi od 500 primjeraka, a recenzenti su prof. dr. Branko Berić s Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku i dr. vet. med. Mario Škrivanko iz Veterinarskog zavoda u Vinkovcima. 
 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika