01.05.2009
Zavod će napraviti cjelovit pregled arhivske građe o Hrvatima
Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata (ZKVH) planira napraviti cjelovit pregled postojeće arhivske građe o Hrvatima u Vojvodini koja se nalazi u državnim, crkvenim ili privatnim arhivima, najavio je ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov na znanstvenom kolokviju »Arhivsko gradivo o Hrvatima u Vojvodini, u postojećim arhivima i u nastajanju na terenu«, koji je u utorak, 28. travnja, održan u sjedištu Zavoda u Subotici.
»Cilj Zavoda nije da preuzme ulogu i funkciju arhiva ili drugih institucija koje rade na ovom području, nego, prije svega, da donese neku vrstu reda, osmisli strateški pristup i, u suradnji s drugim relevantnim institucijama, učini pomak kada se radi o arhivskoj građi. Pomak se prije svega odnosi na pregled onoga što postoji, a značajno je za mjesnu hrvatsku povijest da se zna gdje se to nalazi i u kakvom je stanju, a onda, vremenom, da otvori perspektivu drugačijeg publiciranja, tj. povećanja dostupnosti kroz digitalizaciju«, rekao je Žigmanov naglasivši, kako zajednica koja nema ustrojeno sjećanje u koje spada i ustrojena arhivska građa, jest zajednica koja nema svijest o sebi.
Prve korake u popisivanju arhivske građe o Hrvatima učinio je ravnatelj Historijskog arhiva u Subotici Stevan Mačković, koji je ovom prigodom predstavio pregled građe hrvatske provenijencije pohranjene u toj subotičkoj arhivskoj ustanovi. On je također ukazao i na druge arhive u pokrajini (Sombor, Srijemska Mitrovica, Zrenjanin…) koji bi u istom kontekstu bili od značaja za hrvatsku zajednicu. Prema njegovim riječima, problem mapiranja arhivske građe otvara dva pitanja. »Jedno se pitanje odnosi na postojeći materijal koji govori o onome što je bilo, a drugo je što će ostati od onoga što rade današnje hrvatske udruge. To je ona arhivska građa u nastajanju, dok se prvo pitanje odnosi na pisanje povijesti, kao znanstvene discipline«, kaže Stevan Mačković.
Znanstvenom kolokviju u ZKVH-u nazočni su bili i predstavnici Gradskog arhiva u Somboru, Subotičke biskupije, privatni arhivari s područja Subotice, te predstavnici HNV-a i Zavoda za kulturu vojvođanskih Rumunja i Rusina.