Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Baštinjeno bogatstvo

Dvodnevna manifestacija »Dani Antuna Gustava Matoša i dr. Josipa Andrića« održana je 25. i 26. travnja u holu OŠ »Ivo Lola Ribar« u Plavni. Uz stručnu pomoć Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, i uz velik angažman stručnog savjetnika za glazbu prof. Vojislava Temunovića, napravljen je prvi iskorak u prikupljanju i obradi glazbene zaostavštine dr. Josipa Andrića. 
Manifestacija je započela otvorenjem izložbe posvećene Antunu Gustavu Matošu i dr. Josipu Andriću. Za ovaj postav materijal iz osobnog arhiva organizatorima je ustupio Ljudevit Vujković Lamić iz Subotice. Fotografije, notni zapisi, crteži, minijature, osobne stvari, osobna prepiska s rodbinom i prijateljima u Plavni... plijenili su veliku pozornost brojnih Plavanaca, žitelja okolnih mjesta, uzvanika i sudionika programa.  
 
Stihovi i glazba
 
Kulturno-umjetnički program koji je uslijedio bio je prožet ozračjem stvorenim već na otvorenju izložbe. Za razliku od mnogih manifestacija manjinskih institucija kulture, ove večeri nije viđeno bogatstvo narodnih nošnji, nije viđena brzoprolazna razdraganost plesa, niti estradna svirka tamburaša. Čitani su stihovi Matoša i dr. Andrića, slušala se glazba Andrićeva. Mnogi Plavanci starije dobi prisjetili su se priprema i izvedbi Andrićeve operete »Na vrbi svirala«, izvođene od 1956. do 1958. godine, neki su od aktera i bili nazočni današnjem programu. Kroz izvedbe tamburaškog i pjevačkog sastava »Matoša«, s vokalnom solisticom Tonkom Šimić, združenih zborova »Neven« i »Zvony«, pod ravnanjem prof. Jurja Suđija, pučke napjeve samičara Ivana Vorgića iz Tovarnika, Republika Hrvatska, stihove Josipa Dumendžića Meštra, Matoševe pjesme koje su govorili Tonka Šimić, Siniša Bartulov, Ana Filipović i Senka Bundić, provijavao je duh velikana kojima je manifestacija i posvećena. Na samom kraju programa prve večeri Tamburaški orkestar Muzičke škole u Subotici, pod ravnanjem Mire Temunović, premijerno je izveo nekoliko Andrićevih djela, koje je priredio Vojislav Temunović. 
Brojni uzvanici iz miljea diplomacije, politike, kulture i umjetnosti odali su priznanja organizatorima ovoga skupa. »Rado sam prihvatio poziv za sudjelovanje na ovoj izložbi, upućen od strane prijatelja iz Plavne. Mi se moramo prisjetiti svih velikana iz povijesti naše zajednice, poznatih i manje poznatih, rasvijetliti njihov rad i svima pokazati kako nismo, pučki rečeno, tikva bez korijena. Sačuvani arhivi i prezentacije na živim manifestacijama najbolji su način približavanja našega kulturološkoga, duhovnoga i povijesnoga blaga, kako puku, tako i stručnim krugovima«, kazao je za Hrvatsku riječ Ljudevit Vujković Lamić. 
 
Izlaganja o velikanima
 
Drugoga dana manifestacije, na okruglom stolu govorili su dr. sc. Sanja Vulić (o Antunu Gustavu Matošu) i prof. Julije Njikoš (o dr. Josipu Andriću). Uvriježeno je mišljenje kako je o Antunu Gustavu Matošu sve napisano, pa ipak, dr. Sanja Vulić je uspjela na topao, ljudski način priopćiti nazočnima svoja zapažanja, svoje dojmove o djelu Matoša, o životu Matoša, prikazala ga je u svjetlu u kojemu ga ostali nisu vidjeli. Dojam običnog čovjeka, koji do ovoga izlaganja baš i nije puno znao o književnom velikanu, bio bi: pa i pjesnici su ljudi sa svim svojim manama i vrlinama. Prof. Julije Njikoš govorio je o dr. Josipu Andriću, o svojoj suradnji s njim, o njegovoj smirenosti i gospoštini. Govorio je i o potrebi pronalaženja njegovih zagubljenih djela ili dijelova djela, govorio je o potrebi uvođenja njegove glazbe na repertoar današnjih manifestacija. 
»Dr. Josipa Andrića upoznao sam kao mladi skladatelj i glazbeni urednik Radio Osijeka. Napisao je mnoge skladbe koje sam ja praizvodio. Nastojali smo tamburašku glazbu dovesti do simfonijskog razvoja. To je bilo vrijeme svirki malih sastava, koji su svirali sve i svašta, vrijeme kad su tamburu smatrali birtaškim glazbalom, a mi smo odudarali od tih ideja. Uspjeli smo dokazati da je tambura ipak umjetničko glazbalo«, rekao je Julije Njikoš. 
 
Zaostavštinu oteti od zaborava
 
Na otvorenju manifestacije ge-neralna konzulica Republike Hrvatske u Subotici Ljerka Alajbeg je kazala: »Današnja manifestacija je potvrda mojega zapažanja kako su se udruge šokačkog Podunavlja unazad godinu-dvije više okrenule otkrivanju, odnosno otimanju od zaborava svoje bogate kulturološke, povijesne i duhovne zaostavštine. Hrvatsko kulturno-umjetničko prosvjetno društvo ‚Matoš‘, kao najmlađa udruga podunavskih Šokaca, iako nema velike kapacitete, iako u Plavni danas živi svega oko 400 Hrvata, uložila je velik napor u organizaciju ove manifestacije i tako na najljepši način predočila javnosti jako vrijedan dio svojega naslijeđa. Svi se moramo više okretati korijenima, vrijednostima koje su naši stari prenijeli na nas, jer ima puno neistraženoga. Okrugli stolovi, simpoziji, institucije koje su osnovane, zajednički moraju biti u službi istraživanja, prikupljanja i sređivanja izgubljenog i zaboravljenog. Moramo žuriti, previše smo vremena izgubili kroz povijest, dugo je bila na djelu asimilacija, poslije protjerivanja. Oni koji su sve to izdržali, koji su u Vojvodini ostali i opstali, sada pred sobom imaju posebnu zadaću. Ne treba istraživati da bi se zaostavštinom ponosili samo u okviru svoje nacionalne zajednice. Hrvati ovdje moraju u svim segmentima života sudjelovati u zajedničkoj mreži sa svim ostalim nacijama i to je ono zajedničko bogatstvo Vojvodine. Uvijek volim reći da će upravo Vojvodina uvesti Srbiju u Europu.«
 
Potpora
 
Veliku potporu organizaciji ove manifestacije HKUPD »Matoš« imao je u Zavodu za kulturu vojvođanskih Hrvata. »Zavod je ovoj manifestaciji dao bitan doprinos stručnim pristupom glazbenoj zaostavštini dr. Josipa Andrića, u kojem je značajnu ulogu imao naš stručni savjetnik za glazbu prof. Vojislav Temunović«, kazala je menadžerica kulturnih aktivnosti u Zavodu Katarina Čeliković. »Uz njegov angažman započeli smo prikupljanje glazbene zaostavštine dr. Josipa Andrića, s ciljem da se njegova djela stavljaju na repertoar, koji bi bio na raspolaganju i drugim čimbenicima unutar zajednice. Sve to činimo stručno, uz najreprezentativnije kadrove, uz želju da to proširimo i damo na uvid široj javnosti. To svjedoči i premijerno izvođenje djela dr. Andrića od strane Tamburaškog orkestra Muzičke škole u Subotici.«
Veliki napori članova najmlađe institucije kulture u šokačkom Podunavlju ostavili su nam u sjećanju perfektno organiziranu manifestaciju, manifestaciju koja odudara od dosadašnjih standarda manifestacija u ruralnim sredinama naše nacionalne zajednice. 
»Uložili smo puno truda u organizaciju ove naše manifestacije, poslije svega mogu reći da sam prezadovoljam potporom prvo Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, Konzulata, a i dobrim odazivom prije svega osoba vezanih uz temu manifestacije. Sada moramo složiti sve dojmove i nastaviti s radom koji smo upravo ovom manifestacijom započeli. Osobito priznanje zaslužili su Zvonimir Pelajić i njegova supruga Kata, koji su bili glavni pokretači i organizatori ove manifestacije«, kaže je predsjednik »Matoša« Siniša Bartulov. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika