Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Pokrajinski ombudsman Petar Teofilović u ponedjeljak boravio u Subotici
Građani slabo poznaju svoja prava
 
»Veliki broj građana niti danas, na žalost, ne zna koja su njihova prava kao ni kome se trebaju obratiti za rješavanje problema. Zbog toga im i ovog puta savjetujemo da, kada su god nezadovoljni nekom službenom odlukom, prvo podnesu žalbu kao prvi korak u rješavanju konkretnog problema«, izjavio je u ponedjeljak pokrajinski ombudsman Petar Teofilović na konferenciji za novinare u Subotici. Konferencija za medije sazvana je uoči tribine povodom 200 godina postojanja ove institucije (kontinuirano jedino u Švedskoj).
Petar Teofilović je tom prilikom rekao kako se godišnje pokrajinskom ombudsmanu obrati oko 2500 građana s različitim žalbama, ali u proceduru uđe oko 600, za koje se ustanovi kako za njih ima osnova ili da je za njih ova institucija mjerodavna.
»Građani nam se najčešće obraćaju u svezi s rješavanjem problema vezanih uz mirovinsko-invalidska pitanja, pitanja urbanizma i ahitekture, a u posljednje vrijeme sve je veći broj žalbi u svezi s nasiljem u obitelji, te s različitim oblicima mobinga, tj. zlostavljanja na poslu«, kazao je Teofilović.
Kada je riječ o žalbama pripadnika tzv. ranjivih grupa, poput žena, Roma, pripadnika malih vjerskih zajednica ili osoba drugačije seksualne orijentacije, Petar Teofilović je rekao kako im se malo obraćaju oni koji su »svakodnevno potencijalno izloženi nekom obliku diskriminacije«, te da je razlog za to vjerojatno i samo nepoznavanje vlastitih prava. Sličnu ocjenu on je iznio i kada je riječ o različitim oblicima nacionalne mržnje, jer, kako je naveo, zbog verbalnog ili fizičkog ugrožavanja na osnovi nacionalne pripadnosti pokrajinskom ombudsmanu godišnje se žalbom javi manje od 1 posto građana.
S druge strane, kako je rekao, veliki broj građana žalbama se obraća u svezi s radnim sporovima za koje pokrajinski ombudsman nije mjerodavan.
»Građani nam se i tu javljaju povodom različitih problema, ne znajući da za to nije mjerodavan pokrajinski ombudsman nego pravosudni sustav. Ipak, i u takvim slučajevima mi nerijetko reagiramo posredno, napose preko inspekcije rada ili drugih mjerodavnih državnih tijela, kako bismo im pomogli«, rekao je Petar Teofilović.
Na pitanje kakvom ocjenjuje suradnju ombudsmana s državnim tijelima on je rekao da je u početku (prije pet i pol godina, kada je u Srbiji osnovan, prim. a.) bilo otpora u obliku neodazivanja ili nedavanja podataka, ali da je danas to sve rjeđi slučaj.
»Danas gotovo da nemamo takvih problema, ali smo i dalje suočeni s problemom da u Vojvodini u okviru ombudsmana nismo izvršili skoro polovicu sistematizacije posla, što se prije svega odražava na brzinu rješavanja određenih problema«, zaključio je Petar Teofilović.
 
Z. R.
 
Održana tribina o borbi protiv narkomanije
Prevencijom smanjiti crni trend
 
Statistika pokazuje kako je oko 80 posto ovisnika prvi put uzelo neku psihoaktivnu supstanciju između svoje 12. i 17. godine. Procjenjuje se kako je danas u Srbiji između 50 i 70 tisuća ovisnika, a ilustracije radi, to je 15 puta više u odnosu na vrijeme od prije 20-ak godina. Starosna dob pacijenata s razvijenom bolešću ovisnosti također je sve niža, pacijenti imaju prosječno 25 godina, dok su ranije imali više od 30 godina. Milan Vlaisavljević, psiholog i direktor odjela Specijalne bolnice od bolesti ovisnosti u Novom Sadu, kaže kako je njegov najmlađi pacijent s već razvijenom bolešću imao svega 15,5 godina.
U cilju pokretanja široke društvene akcije kroz koju će se odgojitelji, nastavnici i pedagozi educirati kako prepoznati narkomansku ovisnost u početnoj fazi, Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje pokrenulo je seriju predavanja u vojvođanskim gradovima te predstavljanje knjige »To može biti i vaše dijete«, autora dr. Bore Lazića.
»Budući da je narkomanija prisutna i u obrazovnim ustanovama smatrao sam kako trebam učiniti sve što mogu da bismo pokrenuli proces edukacije«, kaže pokrajinski tajnik za obrazovanje Zoltán Jeges, te ističe kako su predavanja i način da se izrazi negodovanje prema ljudima koji prodajom droge stječu zaradu uništavajući tuđe živote. 
Problem narkomanije u tolikoj je mjeri u ekspaniziji da nema naznaka kako bi se taj crni tend mogao smanjiti bez ozbiljnog rada na prevenciji. Predavanja su održana u Novom Sadu i Subotici, a planirana su i u Somboru, Zrenjaninu, Kikindi i Srijemskoj Mitrovici, kao i u srednjoškolskim i studentskim domovima.
S. M.
 
 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika