Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Zločin se ne smije zaboraviti

Komemoracijom kod spomenika Cvijet u Spomen području Jasenovac 26. travnja je obilježena 64. godišnjica proboja zatočenika iz koncentracijskog logora Jasenovac, 22. travnja 1945. i odana počast žrtvama i zatočenicima. Predsjednik Republike Stjepan Mesić u svom je govoru rekao kako je ustaški režim bio zločinački u svojoj srži, zločin u ideji i ostvarenju te ideje, a režim uspostavljen poslije Drugog svjetskog rata, iako krut i autoritaran, nije bio zločinački.
Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor je kao izaslanica premijera naglasila kako Vlada najoštrije osuđuje zločine počinjene u Jasenovcu, »za vrijeme ustaškog režima, režima zla«. »Jednako tako osuđujemo svaki zločin, bez obzira na vrijeme i mjesto počinjenja«, kazala je.
Izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora, potpredsjednica Sabora Željka Antunović upozorila je da su sva zla Jasenovca »počinili ljudi ljudima«, te da je stoga ljudska zadaća »ne zaboraviti kako zlu treba malo nepažnje, ponekad neznanja ili neprepoznavanja njegovih pojavnih oblika da zaigra svoj krvavi ples«.
Prisutne je pozdravila i predsjednica Savjeta Spomen područja Jasenovac Zorica Stipetić, članica Savjeta Vesna Čulinović-Konstantinović i preživjela zatočenica logora u Staroj Gradišci Ankica Štefanac.
Svi su govornici naglasili kako je današnja Hrvatska utemeljena na antifašizmu, a višekratno je naglašeno da se na zločine iz prošlosti mora upozoravati kako se oni više nikada ne bi ponovili.
Na kraju je održana molitva predstavnika glavnih vjerskih zajednica u Hrvatskoj, položeni su vijenci i zapaljene svijeće.
Jasenovac je bio najveći sabirni i radni logor u NDH, osnovan u drugoj polovici 1941. Prema posljednjim podacima, poimenično su evidentirane 75.923 žrtve logora.
Proboj 22. travnja 1945. preživjelo je 60-ak zatvorenika, dok je većina poginula pod paljbom mitraljeza. Preživjeli su se uključili u jednice Narodnooslobodilačke vojske.
Istoga je dana u Republici Srpskoj održana komemoracija za žrtve Jasenovca u spomen području Donja Gradina kojoj je nazočio i premijer Republike Srbije Mirko Cvetković.  Predsjednik Republike Srpske Rajko Kuzmanović i premijer Milorad Dodik, zajedno sa srbijanskim premijerom Cvetkovićem položili su vijence i zapalili svijeće za duše žrtava na spomen-području Donjoj Gradini. Vijence su položile i obitelji žrtava jasenovačkih logora, izaslanstva lokalnih zajednica i predstavnici organizacija sudionika NOB-a i i političkih stranaka u Republici Srpskoj, a točno u podne održane su pravoslavna, židovska i romska molitva.
Mirko Cvetković rekao je u Donjoj Gradini kraj spomenika žrtavama ustaškog logora da na tom »mjestu strašnih zločina, dok odajemo počast nevinim žrtvama, nemamo pravo na zaborav«.
»Ovo mjesto, jedno od nacionalnih simbola stradanja, opominje nas da iz sjećanja ne smiju nestati svi oni koji su izgubili život samo zato što su bili druge nacije i druge vjere«, rekao je srbijanski premijer koji je u Donjoj Gradini predvodio izaslanstvo Srbije.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika