Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Grad na Neretvi u znaku kulture

Grad na Neretvi u znaku je kulture. Brojne uzvanike, posjetitelje i umjetnike u Mostaru je okupilo još jedno Mostarsko proljeće – Dani Matice hrvatske. Dok svi govore o različitostima koje su bogatstvo, Mostarsko proljeće na najbolji način tijekom više od mjesec dana okuplja umjetnike i predstavlja programe koji na jednom mjestu prikazuju sve bogatstvo različitih kultura i tradicija, kako iz BiH, tako i iz cijele regije. 
Jedanaesto po redu Mostarsko proljeće je u Hrvatskom domu hercega »Stjepana Kosače« svečano otvorio hrvatski član Predsjedništva BiH Željko Komšić, visoki pokrovitelj manifestacije.
 
Povezati pukotine 
iz prošlosti
 
»Siguran sam da će jezik umjetnosti i kulture najbrže povezati pukotine iz nedavne prošlosti i usmjeriti našu pažnju i nastojanje prema onome što nam je zajedničko, a to je bogatstvo različitih kultura i običaja te naš jedinstveni cilj koji nas vodi prema europskim integracijama, u Europsku Uniju, gdje imamo svoje mjesto i ulogu, a kultura i umjetnost su dio obveza koje moramo, s ponosom, donijeti sa sobom«, poručio je Željko Komšić otvarajući Mostarsko proljeće. 
Prvi dan Mostarskog proljeća obilježilo je otvorenje dviju izložbi te gala operna večer »Sarajevo na Mostarskom proljeću«, na kojoj je prvak sarajevske Opere Ivica Šarić koncertom uz Sarajevsku filharmoniju i soliste obilježio 35 godina umjetničkog rada. Na dar mu je uručena slika, njegov portret, rad poznatog mostarskog slikara Marina Topića.
Poziv na višednevno druženje i uživanje u vrhunskim kulturnim događajima uputio je i predsjednik Matice hrvatske Mostar Josip Muselimović. Brojne goste ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače na dan otvorenja dočekale su mažoretkinje, Hrvatska glazba Mostar i Orkestar Oružanih snaga BiH. Prvog dana Mostarskog proljeća otvorene su dvije izložbe: izložba sarajevskog slikara korčulanskih korijena Marija Mikulića (posthumno), o kojoj je govorio Ilija Šimić, a svečano ju je otvorio gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić, a nakon nje i prva izložba numizmatike u Mostaru »Povijest na dlanu«, s izlošcima od antike do suvremenog doba (iz zbirke Srećka Lole Mustagrudića). Izložbu je otvorio predsjednik Crne Gore Filip Vujanović.
»Mostarsko proljeće se svih ovih godina dokazalo kao jedna od najvrjednijih kulturnih manifestacija regije, koja na najljepši način promovira vrijednosti suživota naroda i vjera«, kazao je Vujanović. 
 
Kultura povezuje
 
»Iz Mostara se uvijek vraćam uvjeren da sam susreo ljude koji su zaslužili da se svi zajedno nađemo u zajedničkom političkom, kulturnom, a napokon i monetarnom prostoru Europske Unije«, kazao je Miroslav Mojžita, veleposlanik Republike Slovačke u BiH, koji je napisao tekst u katalogu o izložbi numizmatike. 
I Stipe Mesić, predsjednik Republike Hrvatske pod čijim se visokim pokroviteljstvom održava Mostarsko proljeće (uz Predsjedništvo BiH), u svom pismu upućenom organizatorima i posjetiteljima Mostarskog proljeća kaže da su Dani Matice hrvatske u Mostaru »još jednom dokazali da kultura povezuje, a ne izmišlja države«.
»Zahvaljujući Matici hrvatskoj Mostar, koja se čvrsto i postojano drži svojih načela i djeluje u uvjerenju da se, poznavanjem svoje i poštovanjem tuđih kultura, stvaraju nove vrijednosti, Mostarskim se proljećem ne samo ponovno spajaju dvije obale razorenog grada, nego promiču suradnja i dijalog u regiji«, Mesićeve su riječi u katalogu ovogodišnjeg Mostarskog proljeća.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika