Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Da­ni po­lja pšeni­ce i ječma

OSIJEK – Tradicionalna manifestacija, koju osječka znanstveno-istraživačka ustanova organizira svake godine, okupila je početkom lipnja više od 700 gostiju i uzvanika iz Slavonije, Baranje i Srijema, ali i iz cijele Hrvatske te goste iz Vojvodine, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije, Mađarske i Turske.
    »Raduje me da nas je svake godine sve više i da je ovaj naš tradicijski skup sve brojniji« rekao je pozdravljajući goste i nazočne, ravnatelj Poljoprivrednog instituta u Osijeku dr. Josip Kovačević »jer to je naš put k vama i vašim gospodarstvima sada i u budućnosti. Iz godine u godinu oplemenjivači s našeg Instituta daju gospodarstvu sve bolje sorte i hibride, prepoznatljive po rodnosti i poboljšanoj namjenskoj kakvoći u što su se osvjedočili brojni poljoprivredni proizvođači diljem Hrvatske, u Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Makedoniji Austriji, Mađarskoj, Italiji, Albaniji i Turskoj. U Poljoprivredni institut u Osijeku utkani su kultura, znanost i stvaralaštvo generacija znanstvenika i učitelja poljoprivrednih znanosti. Oplemenjivači našega Instituta dugogodišnjim su znanstvenoistraživačkim radom stvorili ukupno 334 sorti i hibrida poljoprivrednoga bilja od čega 78 sorti ozime pšenice, 47 sorti ozimog dvorednog i višerednog ječma, 27 sorti jaroga ječma, 118 hibrida kukuruza, 12 hibrida suncokreta, 31 sortu soje, 17 sorti lucerne te po jednu sortu ozimog krmnog graška, uljane repice i cikorije. Brojne su sorte priznate i uzgajaju se u inozemstvu.«
VISOKI PRINOSI: »Rad na oplemenjivanju pšenice traje u kontinuitetu od 1931. godine od dolaska dr. Mirka Korića iz Križevaca u Osijek« rekao je dr. Georg Drezner, poznati osječki oplemenjivač pšenice »naše su pšenice visokorodne, stabilne i kvalitetne krušne sorte, otporne na polijeganje, osipanje i proklijavanje zrna, visoke otpornosti prema najraširenijim bolestima, niskim temperaturama i umjerenoj suši. Što se ove proizvodne godine tiče, ako ne bude nekakvog nevremena na našim pokusima očekujemo od 8 do 10 tona po hektaru. To su svakako naše najpoznatije sorte srpanjka i žitarka, ali dobre urode očekujemo i kod novijih sorti kao što su Alka, Ševa, Monika i Janica«
    »Nakon II. svjetskog rata počinje i program oplemenjivanja ječma a prve je korake učinio dr. Mato Valenčić, dok je rad na oplemenjivanju ječma intenziviran s planom izgradnje sladare u Novoj Gradiški a prva je sorta priznata 1970. godine, bio je to Satir« istaknuo je dr. Alojzije Lalić, oplemenjivač ječma na osječkom institutu. »Žetva ječma na našim će poljima početi oko 20. lipnja i očekujemo vrlo dobre rezultate, posebice kod dvorednih sorti Barun, Zlatko, Trenk i Rex, a kod višerednih Lord i Princ. Prije Domovinskoga rata naše su sorte bile tražene i u susjedstvu, posebice u Vojvodini, u Bačkoj posebice oko Subotice a evo na djelu je uspostavljanje suradnje s Vojvodinom pa se nadamo da će to ići i brže i bolje.«
    O proizvodnji sjemena i doradi osječkih sorti govorio je predstojnik Sjemenarstva mr. Josip Šimenić, istaknuvši da će se gospodarstvenici već za koji dan, kada počne žetva, osvjedočiti u kvalitetu i kvantitetu osječkih sorti, da će urodi ispuniti očekivanja te da će se one i ubuduće sijati.
    Nazočni su nakon izlaganja obišli pokusna polja i pokazali zanimanje za osječke rodne
sorte i za nove linije koje se tek imaju dokazati pred Komisijom za priznavanje sorata pri Ministarstvu za poljoprivredu, šumarstvo i vodno gospodarstvo RH.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika