24.04.2009
Igre bez granica
Na njivama sonćanskog Poljoprivrednog kombinata »Mladi borac« a. d. proljetni radovi su u punom jeku. Iako sasvim obična konstatacija, ova rečenica postala je vijest. Naime, republička Agencija za privatizaciju obavijestila je 1. travnja ove godine djelatnike kombinata da je raskinula kupoprodajni ugovor s Miletom Jerkovićem, sklopljen u rujnu 2006. godine, zbog neispunjenja obveza od strane kupca.
Podsjetimo se, Mile Jerković je kupio »Mladi borac« s oko 300 hektara oranica, a osim njih, u zakup je dobio i oko 1000 hektara državnoga zemljišta. Dvije godine radilo se ozbiljno, vlasnik je pokazivao zadovoljstvo postignutim rezultatima. Mehanizacija, već prilično zastarjela, obnovljena je. Broj radnika se smanjivao, no oni koji su otišli, otišli su svojevoljno.
Nešto je »puklo«
Potkraj treće godine nešto je »puklo«. Nafte i repromaterijala za jesenske radove nije bilo dovoljno, plaće su kasnile. Napisi o suđenju Jerkoviću zbog šverca cigareta, o raskidanju ugovora o kupoprodaji više poduzeća od strane Agencije za privatizaciju i nedostatak validnih izravnih informacija kod ljudi je stvorilo veliku nesigurnost i strah od neizvjesnosti. Uposlenici su tako na vlastitoj koži osjetili »blagodati« privatizacije i upravo 1. travnja namjeravali započeti štrajk. Tražili su samo osiguranje dovoljnih količina nafte i repromaterijala za predstojeću sjetvu, isplatu zaostalih plaća i nabavu HTZ opreme. Zbog obavijesti o raskidu ugovora štrajk je otkazan, a sindikat je zatražio pomoć lokalne politike. »Djelatnici su zbunjeni ovim zbivanjima. U interesu nam je samo nesmetano odvijanje procesa rada, a svakako i redovita isplata naših zarada. Do potkraj 2008. godine nije bilo nikakvih naznaka poremećaja u bilo kakvim odnosima. Broj radnika smanjen je s 55 na 35, ali nitko nije dobio otkaz, oni koji su otišli, otišli su svojevoljno. Da nešto nije u redu, pokazalo se jesenas. Nismo dobili dovoljne količine nafte, tako da veliki dio površine nije niti po-oran, a plaće su, prvi put otkako je poduzeće privatizirano, počele kasniti. Pothranjen informacijama o zbivanjima u ostalim poduzećima koje je Mile Jerković kupio, strah za egzistenciju kod djelatnika stvorio je negativnu energiju. Ulje na vatru dolio je i dolazak inspekcije Agencije za privatizaciju«, kaže predsjednik Općinskog odbora Saveza samostalnih sindikata Srbije Ivan Matin.
Neizvjesnost
»U biti, nas djelatnike te relacije nisu zanimale, samo smo htjeli svoje već zarađene plaće i HTZ opremu, a kako smo svjesni odnosa u poljoprivredi, tražili smo i osiguranje nafte i repromaterijala za proljetnu sjetvu. Štrajk zakazan za 1. travnja nije održan, jer smo upravo toga dana od Agencije dobili rješenje o raskidu kupoprodajnog ugovora. Tih dana poduzeće je posjetio Mile Jerković i održao sastanak s uposlenicima. U međuvremenu smo sklopili ugovor o proizvodnji šećerne repe i na taj način osigurali dio sredstava za isplatu zaostalih plaća, dio je osigurao Jerković, a stvoreni su i uvjeti za nesmetano odvijanje proljetne sjetve. Pokraj 70 posto dionica poduzeća, kupljenih na aukciji, a rješenjem o raskidu ugovora oduzetih, ovaj biznismen posjeduje i 25 posto dionica otkupljenih od sitnih dioničara. Mi smo sada u pat-poziciji. Svjesni smo samo neizvjesnosti, no, zbog specifičnosti posla, sjetvu moramo obaviti. Tko će posijano požnjeti, pokazat će vrijeme. Nama je najbitnije da se lanac proizvodnje ne prekine i da svoje teško zarađene plaće dobijemo na vrijeme«, naglašava Matin.
Većina djelatnika ne želi pričati o novonastaloj situaciji, a rijetki koji ponešto i progovore ne žele, u strahu za svoja radna mjesta, iza svojih riječi stati imenom i slikom. »Za svoj uloženi rad želim jedino pristojnu plaću isplaćenu na vrijeme. Ne zanima me je li mi poslodavac država ili privatnik. Ne bih želio da moje poduzeće doživi sudbinu većine gospodarstvenih subjekata u Sonti i da se u ovim godinama nađem na tržištu rada«, kaže na koncu Matin.