Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Grad vjeruje struci, a NVO prirodi

Dolaskom lijepog vremena u jezeru Palić počele su se razmnožavati jednostanične alge. Posjetitelji ovog bisera Panonske nizine svjedoci su takozvanog cvjetanja i pri obali mogu primijetiti gust zeleni pojas koji sliči »juhi od graška«.
»Ovu pojavu uzrokuje ogroman broj jednostaničnih algi koje su se, dolaskom toplog vremena, počele intenzivno razmnožavati. Trenutačno ih najviše ima u blizini obale gdje se voda najbrže zagrije. Vrlo brzo, nastavkom toplih dana i zagrijavanjem površine vode može se očekivati njihovo širenje na veći dio jezera. Gusta zelena skrama pomiješana s otpadcima i pjenom daje veoma ružnu i odbojnu sliku jezera. Zbog nedostatka kisika, koji alge tijekom noćnih sati troše u velikim količinama, kao i vrlo loše fizičke kondicije riba u jezeru, ubrzo se može očekivati i njihov masovni pomor – objašnjava u priopćenju predsjednik Upravnog odbora udruge »Protego« Gabor Mesaroš.
 
Voda jezera »cvjeta«
 
Prisustvo povećane koncentracije fosfornih i dušičnih soli u jezeru zbog nedovoljne razine pročišćavanja otpadnih voda iz Subotice, pogoduje bujanju algi i »vodene trave«. Svjetska je praksa pokazala kako je za dugoročno rješenje problema prenamnožavanja algi neophodno uspostaviti uvjete za opstanak takozvanih  vodenih buha koje se, filtrirajući vodu, hrane algama i time kontroliraju njihovu brojnost. Vodene buhe su iz jezera praktički nestale zbog jako lošeg sastava riba.
»Preko 95 posto riba čine babuške (srebrni karaš) kojima su vodene buhe jedan od osnovnih izvora hrane. Prenamnožavanje babuški rezultat je odsustva grabljivih vrsta riba u Paliću. Također, nestanak podvodnih biljaka (vodene trave) u najvećem dijelu jezera, onemogućava sigurno razmnožavanje vodenih buha, čime su u potpunosti onemogućeni uvjeti za normalno funkcioniranje lanaca prehrane. Vađenje mulja iz jezera, o kojem se u posljednje vrijeme intenzivno priča, neće riješiti problem bujanja algi jer uklanjanje jezerskog sedimenta neće smanjiti koncentracije fosfora i dušika u vodi na razinu koja će spriječiti prenamnožavanje algi. Također, preliminarni rezultati ukazuju da u jezerskom sedimentu ima opasnih tvari, što mogućnost restauracije jezera fizičkim uklanjanjem mulja čini praktički nemogućim, jer kod nas još nisu uspostavljeni uvjeti za sigurno odlaganje opasnog otpada«, ističe Mesaroš. 
 
Gradonačelnik vjeruje stručnjacima
 
U gradskoj upravi ne dijele Mesaroševo mišljenje.
»Rješenje ovog ekološkog i estetskog problema je vađenje mulja iz jezera, ali kojom metodom će se to raditi znat će se tek kada bude urađena tehnička dokumentacija. Rad nevladinog sektora je bitan, ali ne može se svaki problem rješavati u našem gradu kao političko pitanje. Posao treba  prepustiti stručnjacima«, rekao je gradonačelnik Subotice Saša Vučinić prilikom posejeta ministra za zaštitu životnog okoliša i prostornog planiranja Olivera Dulića.
U Ministarstvu zaštite životnog okoliša i prostornog planiranja kažu kako postoji puno metoda kojima se može riješiti pitanje kvalitete jezerske vode, mulja, kisika u jezeru, kao i poboljšanje kvalitete živog svijeta u njemu. Krajem prošle godine Ministarsvo je odobrilo 4,6 milijuna dinara za izradu idejnog projekta popravljanja stanja jezera Palić. Kada bude urađena potrebna dokumentacija počet će radovi na sanaciji jezera i cjelokupan posao trebao bi biti završen za tri godine.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika