24.04.2009
Sve se vrti oko novca
Za dva mjeseca, početkom lipnja, pročistač otpadnih voda trebao bi biti pušten u pogon.
Izgradnja je u odnosu na prvotni plan produljena za šest mjeseci, očekuje se da ovaj novi rok neće biti premašen, premda ni to nije nemoguće. Naime, u tijeku su razgovori s izvođačem, DHV iz Nizozemske, u svezi s njegovim zahtjevom da mu se na ime naknadnih radova prizna skoro dva milijuna eura.
»U financijskoj konstrukciji unaprijed je uračunato milijun eura za nepredviđene radove, međutim, zahtjevi izvođača su već narasli iznad tog iznosa, ali mi smatramo da su oni neosnovani. Na stajalištu smo, a tako misle i predstavnici EBRD banke i nadzora koji vrši IRD Inžinjering iz Rima, da izvođač mora završiti radove, pa poslije toga ako mu se ne sviđa naša odluka neka nas tuži. On radove treba prvo završiti, jer tako stoji u ugovorima koji su sklopljeni. Nadamo se da ćemo krajem svibnja početi puštanje u pogon«, kaže Tamás Rábaközi, voditelj Sektora za realizaciju projekta pročistača otpadnih voda, i dodaje kako će izvođač, ukoliko jednostrano prekine radove, snositi određene sankcije.
Opravdani i
neopravdani zahtjevi
O zahtjevu izvođača vode se stalni razgovori između njihove ekipe, predstavnika »Vodovoda« i IRD Inženjeringa, a od nedavno su uključeni i pomoćnici gradonačelnika Duško Guslov i Jasmin Šečić.
»Izvođač je imao neke radove mimo ponude, primjerice, bilo je više iskopa jer je tlo lošije kvalitete nego što se računalo. Morao se postaviti drenažni sustav ispod novih objekata što svojedobno nije bilo planirano, potom izmjestiti stare cjevovode koji nisu bili dobro kartirani.
To su jasni troškovi nastali stvarno zbog dodatnih poslova koji su se morali uraditi, ali ima njegovih zahtjeva koje smatramo neosnovanim. On traži nadoknadu štete zbog velikih kiša i poplave na gradilištu u svibnju prošle godine, postavio je zahtjeve zbog toga što je naišao na raznorazne kabele, zatim za postavljanje nekih cjevovoda za koje smatra kako nisu bili obuhvaćeni ponudom. Te dodatne troškove ni mi, niti nadzor, ne prihvaćamo i zbog toga je došlo do suprotstavljanja«, kaže Rábaközi.
S druge strane, »Vodovod« je postao i predmetom međusobnih prepucavanja između Demokratske stranke i Saveza vojvođanskih Mađara, čije je koalicijsko partnerstvo praćeno stalnim nesuglasicama. Tako je nedavno predsjednik Skupštine Grada Jenő Maglai (SVM) iznio podatak da je JKP »Vodovod i kanalizacija« u prva tri mjeseca ove godine izgubilo oko 15 milijuna dinara zbog toga što gradonačelnik Saša Vučinić (DS) nije odobrio povećanje cijene vode od 1. veljače za osam posto. On je ocijenio kako odbijanje da se odobri poskupljenje vode »govori o dvojakom odnosu prema javnim komunalnim poduzećima u ovisnosti o tome tko je direktor«.
Sam direktor Imre Cseke je najprije podnio ostavku, a potom ju povukao, dok je gradonačenik ipak u međuvremenu odobrio poskupljenje od 1. travnja.
»Moram reći kako su razine poskupljenja unaprijed određene Memorandumom Vlade. Ove godine to iznosi 8 posto za sve djelatnosti. Odstupanja će biti jedino kada se radi o cijeni vode, za koju je već dana suglasnost za povećanje od 8 posto. To je naša obveza prema Europskoj banci za obnovu i razvitak, koja traži izjednačavanje cijena vode za kućanstva i gospodarstvo«, rekao je Vučinić.
U izjavi za »Hrvatsku riječ« Cseke međutim kaže kako o poskupljenju nije dobio informaciju od gradske uprave, tj. za nju je saznao iz medija, te ocjenjuje kako je poskupljenje od osam posto mizerno, jer osigurava jako malo dodatnih sredstava koja neće pokrivati troškove poslovanja. »Ne znam kako dalje, ali morat ćemo ozbiljno sjesti s gradonačenikom i porazgovarati na tu temu«, kaže Cseke i dodaje kako je »Vodovod« tražio poskupljenje od 28 posto. On ističe kako će pokretanjem novog pročistača poduzeće imati značajno više troškova, jer će amortizacija do kraja godine koštati oko 35 milijuna dinara, a za kupnju kemikalija trebat će još oko 20 milijuna.
Najveći dio novca za gradnju pročistača Subotica je osigurala kreditom od oko devet milijuna eura, koji je uz garanciju vlade podignut studenog 2006. Kredit će biti otplaćivan do 2019. a jedna od obveza iz ugovora je i da cijena litre vode za građane dostigne cijenu koja vrijedi za industrijske potrošače, što znači da se mora povećati 2,5 puta do 2012. godine, kada je rok da se cijene izjednače.
Planova ima,
ali novca ne
»EBRD banka na tome inzistira, mi smo razradili pet varijanti koje su naše viđenje kako se to može uraditi i poslali ih osnivaču, koji će odabrati jednu i poslati je u London predstavnicima EBRD banke«, kaže Cseke.
»Vodovodu« je inače na pragu već treća rata kredita koji se otplaćuje u polugodišnjim anuitetima, i to u lipnju i prosincu, a na godišnjoj razini iznosi 71,5 milijuna dinara. Cseke kaže kako je poduzeće prošlu godinu završilo s oko 90 milijuna dinara dobiti, stoga je »poslovanje još uvijek stabilno, samo se plašim da će se to pokvariti.«
Osim što će pročistač osigurati čistiju vodu u palićkom jezeru, povećani kapaciteti postrojenja omogućit će nova priključenja na gradsku kanalizacijsku mrežu. Naime, Subotica je s tek oko 40 posto pokrivena kanalizacijskim sustavom, a posljednjih godina novih priključenja nije bilo zbog malog kapaciteta starog pročistača. Cseke međutim kaže kako je upitno hoće li biti proširivanja mreže, budući da »Vodovod« neće imati novca za nove investicije.
»To je sve u funkciji novca, sada već imamo uvjete, imamo planove, samo još novac ne vidim nigdje. Dok se mora otplaćivati ovaj kredit, za investicije ima nula dinara. Bit ćemo sretni ako možemo održavati sustav.«
U »Vodovodu« očekuju da bi Grad mogao pomoći nove investicije kao što je do prije tri-četiri godine iz proračuna financirana izgradnja magistralnih vodova. Sve u svemu, upitne i nategnute financijske prilike u poduzeću bile su povod za direktora Cekea da podnese ostavku.
»Direktor podnosi ostavku kad ne vidi budućnost. U međuvremenu smo imali više puta razgovore s gradonačelnikom, neke dogovore smo postigli, ali o tome sad ne bih govorio. Vidjet ćemo hoćemo li dobiti neki vid pomoći i kako ćemo dalje. Nadam se da ćemo uspjeti održati bar ovu razinu koju smo do sada postigli.«