10.04.2009
Svakoga dana hodam 5 km
Osim svih poznatih i manje poznatih sportova, kao i drugih oblika tjelesne aktivnosti, hodanje je ipak najbolje i najzdravije. Svi stručnjaci koji skrbe o ljudskom zdravlju suglasni su da je svakodnevna šetnja nužna i da je najdjelotvorniji oblik trošenja nagomilanih kalorijskih vrijednosti dnevno konzumirane hrane. Ali, mnogi na to zaboravljaju, zanemarujući djelotvornost ovog, ipak najjednostavnijeg oblika tjelesne aktivnosti. Primjer Kate Skenderović, koja već godinama, svakoga dana bez obzira na vremenske prilike, redovito prošeta svojih pet kilometara, mogao bi postati uzor svima koji su na šetnju zaboravili.
»Već više od deset godina redovito, svakoga dana prošećem svoju dnevnu dionicu od nekoliko kilometara. U prosjeku to bude nekih 5 km, koje uspijem prohodati za malo više od 40 minuta, brzog i dinamičnog hoda. S obzirom da stanujem u blizini Radijalnog puta, moja je šetnja gotovo uvijek usmjerena prema obližnjoj Dudovoj šumi. Napravim nekoliko brzih krugova i potom se zaputim doma«, pojašnjava Kata svoju hodačku rutinu.
Kako je sve počelo
»Još dok sam studirala, poslije napornog sjedenja prilikom višesatnog učenja, jednostavno sam osjetila potrebu za nekim vidom rekreacije. Kako se nikada nisam bavila nikakvim sportom, hodanje mi se učinilo najprivlačnijim oblikom tjelesne aktivnosti. I tako sam počela svakoga dana šetati i sve do danas nisam prestala. Bez obzira na vanjsku temperaturu i metereološke prilike. Ako je hladno bolje se obučem, ako pada kiša tu je kišobran.«
Vrijeme šetnje
Kako sama kaže, nema određenog vremenskog termina za šetnju mada je to u ljetnom dobu najčešće u jutarnjim satima. Tijekom zimskih mjeseci, najviše voli šetati negdje oko podneva jer je onda najtoplije. Najraniji jutarnji termin je oko pola sedam izjutra, a nekad je skupa s mužem znala šetati i u predvečernjem terminu.
»Uz ovu redovitu šetnju, dodatno dnevno hodam po gradu radi obavljanja svih dnevnih obveza. Također, običavam i tri puta tjedno odšetati do Buvljaka. Jednostavno sam već navikla mnogo šetati, pa ponekad niti ne osjećam da sam propješačila i dvostruko više od redovite, svakodnevne rekreacijske ture.
Savjet
»Volim se šetati jer se, prvenstveno, dobro osjećam nakon svake šetnje i zbog toga bih šetnju preporučila i drugima. Ukoliko žele skinuti višak kilograma, svakodnevno hodanje može efikasno pomoći. Osim toga predstavlja lijepu i korisnu tjelesnu aktivnost za koju je potrebno toliko malo«, završila je Kata Skenderović priču o hodanju.