10.04.2009
Trave kao ljekovita sredstva
Urtica dionica, kopriva, slobodno se smije unositi u organizam i pokraj žarećih iglica na listovima, ali samo nakon prokuhavanja ili sušenja. Ova biljka uspravne stabljike i tamnozelenih srcolikih listova osnažuje organizam, dok travari drže koprivu diuretikom koji odstranjuje otrove zbog sadržaja željeza i vitamina C. Savjetuje se njeno uzimanje kod artritisa, gihta, peludne hunjavice, predmenstrualnih tegoba i obilnog menstrualnog krvarenja. Dobra je i kod pojave ekcema, proljeva i hemoroida te kod kronične upale mokraćnog mjehura. Uz liječnički savjet uzima se kod visokog krvnog tlaka, te kongestivnog zatajenja srca. Čaj od koprive se spravlja tako što otopite 1-2 žlice sušene biljke u šalici vrele vode i pijete nakon 10 minuta, a sok od koprive se dobije kada se iz same biljke istisne 2 žlice soka te se doda svježem soku od voća ili povrća.
OPREZ: Velike doze čaja od koprive mogu nadražiti želudac, izazvati zatvor, crvenilo kože ili zaustaviti mokrenje. Ukoliko se često primjenjuje, uz koprivu treba jesti hranu bogatu kalijem, npr. bananu ili svježe povrće. Djeca mlađa od 2 godine ne smiju uzimati koprivu.
Taraxacum officinale, maslačak, najčešće se koristi svjež ili kao dio biljnih pripravaka. Mnogo prije nego su europski kolonizatori ovu biljku predstavili domorodačkom stanovništvu Sjeverne Amerike, ova biljka zauzimala je važno mjesto u kineskoj medicinskoj tradiciji Azije, Srednjeg istoka i Europe. Maslačak djeluje kao prirodni diuretik koji štedi kalij, bogat je vitaminima A i C, antioksidansima za koje se smatra kako pomažu spriječiti rak. Savjetuje se njegova uporaba kod probavnih tegoba, tegoba sa žučnim mjehurom, kod upale jetra i otoka stomaka i nogu. Kao diuretik može pomoći ublažavanju simptoma povezanih s visokim krvnim tlakom, kongestivnim zatajenjem srca, predmenstrualnim tegobama, menstrualnim bolovima te bolovima u zglobovima. U prehrani se može pomiješati u svježem obliku s ostalim salatama ili, pak, u sokovniku s povrćem. Nakon primjene moguća je pojava blagih nuspojava kao što su alergijski dermatitis, nadraživanje želuca, proljev, simptomi gripe, bolovi u jetri, kada je potrebno i prekinuti njegovu primjenu.
OPREZ: U trudnoći, kod srčanih bolesti te kod upale želuca ili debelog crijeva maslačak se smije primjenjivati samo pod strogom kontrolom iskusne i kompetentne osobe. Svakako se ne smije davati mlađima od 2 godine, dok je kod starijih od 65 godina neophodan oprez prilikom uzimanja.
Salvia officinalis, kadulja, mirisna je biljka zelenosivih ovalnih listova koja raste u mnogim vrtovima. Nekada se smatralo kako je ova biljka univerzalni lijek, ali suvremeni herbalisti joj prepisuju samo neka posebna svojstva. Savjetuje se njeno uzimanje u tri osnovna oblika, i to: kao napitak, sredstvo za ispiranje usta i kao obloga. Stavljanjem 2-3 žličice listova u kipuću vodu dobiva se pripravak koji je odličan za poboljšanje probave, kod vjetrova i mučnine. Kod žena izaziva zaustavljanje laktacije te smanjuje noćno znojenje u menopauzi. Kao sredstvo za grgljanje ili za ispiranje usta uzima se kod infekcija usta i ždrijela, upala i krvarenja iz desni, kod gušobolje i upale krajnika. Aromatično ulje kadulje djeluje kao antiseptik te je dobar kao obloga za ubode kukaca i kod bakterijskih infekcija rane.
OPREZ: Kadulja sadrži toksičnu materiju koja može izazvati konvulzije ukoliko se koristi u prevelikim količinama. Ipak, kuhanjem i spravljanjem napitaka smanjuje se otrovnost, ali ove preparate moraju izbjegavati osobe s epilepsijom, trudnice, dojilje, dok je djeci do 12 godina i starijima od 65 godina potrebno pripravljati razrjeđenije pripravke.