Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Biskupi iz Srbije u posjetu Zemunu
Vjernici žele živjeti svoj katolički identitet
 
U povodu proljetnog zasjedanja Međunarodne biskupske konferencije (MBK) svetog Ćirila i Metoda u Beogradu, održanog 30. ožujka, biskupi su, skupa s nuncijem Eugeniom Sbarbarom, slavili svetu misu u župi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu. Misno slavlje predvodio je predsjednik MBK mons. Stanislav Hočevar. 
Domaćin, preč. Jozo Duspara, nakon uvodnog pozdrava, u kratkim je crtama prezentirao povijest zemunskih crkava. Naglasio je kako je nekada Zemun imao još jednu župu, župu svetog Vendelina, čija je crkva nakon Drugog svjetskog rata porušena. Kako je Srijemska biskupija od nedavno počela samostalno funkcionirati, domaćin je istaknuo i to da vjernici župe Zemun predstavljaju dijasporu, ali jednako tako i crkvu u potrebi, kao što je to slučaj i s crkvama drugih župa ove biskupije. 
No, unatoč brojnim poteškoćama, svi vjernici koji su dio nje žele živjeti dostojanstveno svoj katolički identitet svjesni da moraju graditi svoju budućnost na uzajamnom poštovanju i otvorenosti prema drugim crkvama i narodima. Ta suradnja se može razvijati i postajati snažnijom samo ako budemo cijenjeni i poštovani kao ljudi dobre volje, lojalni građani ili članovi zajednice koja pridonosi razvoju svoga grada.
Na samom kraju euharistijskog slavlja mons. Đuro Gašparević je izrazio zahvalnost svim biskupima i vjernicima koji su u njemu sudjelovali. Sveukupni dojam ove doista svečane prigode upotpunjavali su i zvuci nedavno obnovljenih orgulja, kao i prigodnih korizmenih pjesama koje je izvodio crkveni zbor.
Danijela Lukinović
 
 
Bdjenje mladih
Mladost je doba nade
 
»Pouzdajmo se u Boga živoga« dio je poruke pape Benedikta XVI. povodom 24. svjetskog dana mladih. Cijela poruka uz meditacije pročitana je na bdjenju mladih, koje je u kapelici sv. Pavla u Paulinumu održano u subotu pred Cvjetnicu. 
U svojoj poruci papa govori o nadi i o tome gdje je možemo naći. Mladima je odlučio govoriti jer je nada u mladosti najjača. Mladost je na osobit način doba nade, jer mladi puno očekuju od budućnosti. Iskustvo pokazuje kako čovjek ne može vlastitim sposobnostima i materijalnim dobrima osigurati onu nadu za kojom ljudsko srce neprestano teži. Ta nada »može biti samo Bog, koji obuhvaća cjelokupnu stvarnost i koji nam može ponuditi i dati ono što, sami svojim silama, ne možemo postići«. Za sv. Pavla nada nije samo neki ideal ili neki osjećaj, već živa osoba, Krist. Krist koji živi u nama i koji nas poziva biti dionicima njegova vječnoga života. Ako se hranite Kristom, piše papa, i živite uronjeni u Njemu poput apostola Pavla, govorit ćete o Njemu i poticati mnoge vaše prijatelje i vršnjake da ga upoznaju i ljube. 
U istom duhu mladima se obratio i biskup subotički mons. Ivan Penzeš. Kako bi susret bio potpuniji, mladi iz VIS-a Proroci predvodili su pjevanje. Za sjećanje na Isusov ulazak u Jeruzalem, mladi su dobili blagoslovljene maslinove grančice, te su otišli kući s novom temom za razmišljanje.   
A. Sudarević
 
 
U Somboru održana posljednja ovogodišnja korizmena tribina
Izbavljenje od zla kroz 
svakidašnje kušnje
 
Posljednja ovogodišnja korizmena tribina, održana 6. travnja u Hrvatskom domu u Somboru, započela je pjesmom i uvodnim riječima oca Zlatka Žuvele. Predavač na posljednjem ovogodišnjem korizmenom susretu bio je o. Srećko Rimac, prior karmelskog samostana svetog Josipa u Sofiji. Karmelska se redovnička provincija, naime, iz matične kuće u Somboru najprije proširila u Hrvatsku, a 2004. i u Bugarsku. Tamo su više godina boravile sestre karmelićanke, koje su molile za dolazak braće karmelićana, što im se i ostvarilo u osobi oca Srećka i još jednog svećenika. 
»Ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od zla«, dvije su posljednje prošnje molitve Očenaša koje je razmatrao otac Srećko. On je naveo kako je već Tertulijan molitvu Gospodnju nazvao »Sažetak svega evanđelja«, a sveti Augustin govori: »Ako gledaš sve riječi svetih molitava, držim da nećeš naći ništa što nije uključeno i sadržano u toj molitvi«, dok kardinal Josip Bozanić kaže kako je svaka molitva dobra tek ako iz duha Očenaša izlazi i k njemu privodi. Neki tumači Svetog pisma govore kako bi bilo jasnije kada bi prijevod šeste prošnje molitve Gospodnje bio da Bog ne dopusti da upadnemo u napast. Neki pak govore kako bi bilo najbolje moliti da nas Bog vodi da ne uđemo u napast. I u jednom i drugom slučaju čovjek može upasti u grijeh, ali kušnja je nešto što dolazi od Boga, ona je drugo ime za milost, dok je napast zavođenje i zavjera. 
Bogu je zlo tuđe, ali očigledno je da ono postoji. Napast uvijek ima za cilj zlo, a Bog čovjeku kroz kušnju daje priliku da se učvrsti u Bogu. Otac Srećko je naglasio kako ne trebamo zaboraviti da Bog ne dopušta da budemo iskušani preko svojih mogućnosti, a čovjek koji vodi dublji duhovni život bit će i više iskušavan kako bi bio pročišćen. Po mišljenju mnogih svetaca iskušenje je skupocjena milost, a s napašću se ne smije pregovarati, već je potrebno reći odlučno »ne« zlu.
Zadnje dvije prošnje molitve Gospodnje usko su povezane. U posljednjoj prošnji Oca molimo da aktivno djeluje za oslobođenje od zla, da budemo izbavljeni od opasne blizine zla i da nas zli ne strmoglavi u propast. Stoga je otac Srećko Rimac zaključio kako se čovjek mora pouzdati u Božju silu i Božju milost, jer Isus izričito govori da bez njega ne možemo ništa učiniti.
Zlatko Gorjanac
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika