Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pogled s vedrije strane

»Za razliku od mnogih pisaca, pa i nas samih koji smo ponekad puni gnjeva, Dražen Prćić je pisac koji je odlučio tražiti drukčiju optiku: hajmo gledati na svijet s vedrije strane, hajmo biti veseli, hajmo tražiti nešto što će nas učiniti razboritima«, rekao je književnik i urednik Milovan Miković, predstavljajući u srijedu, 25. ožujka, u prostorijama Mjesne zajednice Palić najnoviji, deveti po redu, roman subotičkog pisca i novinara Dražena Prćića »Lijepe stvari«.
»Da ovakav piščev pristup prihvaćaju i njegovi čitatelji najbolje svjedoči podatak da je većinu svojih djela rasprodao. Dakle, logika odbacivanja ružnoga ljudima očito odgovara, njima je to potrebno. To važi i za njegov roman ‘Lijepe stvari’«, rekao je on.
 
Pronalaženje vrednota
 
Ova u mnogo čemu ispovjedna, autobiografski ispisana proza, kako je istaknuto, ocrtava vrijeme nedaleke prošlosti što ju karakteriziraju burne političke promjene. »No, usprkos svemu, život mora ići dalje, on ima svoje veće vrednote i mi te vrednote moramo prepoznati i čuvati. On to hoće raditi i on nalazi te vrednote«, rekao je Miković. 
Miković je na koncu istaknuo kako u knjizi možemo naći mnoštvo visoko stiliziranih opisa na mjestima kada se pisac bavi sudbinama ljudi koje sreće na putovanjima diljem Europe – od Segedina, Budimpešte, preko Graca, Beča, do Venecije i Pariza. 
Prigodom predstavljanja knjige nazočnima se uime Savjeta MZ Palić obratio predsjedavajući Grgo Kujundžić, dok je moderator večeri bio predsjednik Ogranka Matice hrvatske Subotica Stipan Stantić. 
 
Predstavljanje u Zagrebu 
 
Roman »Lijepe stvari« predstavljen je dva dana kasnije, 27. ožujka, u Zagrebu u Velikoj dvorani Novinarskog doma. Predstavljanje je otvorila voditeljica Kluba novinara Hrvatskog novinarskog društva Milka Ganza, a o romanu i autoru je uime organizatora, Udruge za potporu bačkim Hrvatima, govorio dopredsjednik Naco Zelić.  
»U sredini odakle dolazi Dražen Prćić hrvatska pisana riječ živi već 320 godina, a osobito nas treba veseliti činjenica da je u posljednjih dvadesetak godina stasala cijela jedna plejada mladih autora, koji se bave književnošću i koji već iza sebe imaju desetke knjiga. Dražen Prćić jedan je od njih«, rekao je Naco Zelić i dodao kako Prćićeve knjige odišu životnošću u kojima on propituje stvarnost na sebi svojstven način. Prema njegovim riječima, osnovna poruka u svim romanima ovoga autora jest optimizam.
 
Autobus života
 
Autor knjige Dražen Prćić naveo je kako su »Lijepe stvari« njegov prvi anti-roman, jer se mogu čitati od početka, sredine ili kraja, bez opasnosti da se neće razumjeti radnja. U romanu je, kako je autor istaknuo, integrirano 13 zgoda, koje su 94 posto istinite i, naravno, pomalo dramatizirane radi dojmljivosti čitanja. Priča je to o dvojici Subotičana, studenata, koji u tim 80-im godinama prošlog stoljeća, kao i svi mladi ljudi, pate od snova i želja, ali nemaju novca ostvariti ih. I tada dolazi do izražaja poslovična sposobnost Subotičana da se snalaze u svim mogućim i nemogućim situacijama. »Život nije autobus koji se čeka na nekoj postaji i koji vrlo često prolazi pokraj nas, već u taj autobus života jednostavno moramo sami uskočiti, s novcem (kartom) ili bez njega, jer lijepe se stvari nalaze svuda usput i zauvijek ostaju zabilježene u našem sjećanju«, rekao je Prćić uz napomenu, kako mu neki kritičari zamjeraju da je mekan, da previše uljepšava stvari, ali da on namjerno ne želi svoje čitatelje opterećivati ružnim stvarima kojih i ovako u svakodnevnom životu ima i previše.   
D. B. P. / Z. Ž.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika