03.04.2009
I Hrvati u izvršnoj vlasti
Hrvatska građanska inicijativa, politička stranka koja zastupa interese Hrvata u Crnoj Gori, po drugi put je sudjelovala na izborima u koaliciji s Demokratskom partijom socijalista Mila Đukanovića. Zahvaljujući ovoj koaliciji Hrvati su po prvi put imali autentičnog predstavnika ispred hrvatske političke stranke u prethodnom sazivu crnogorskog parlamenta, a i u ovome sazivu će imati svoju zastupnicu – Ljerku Dragičević. Bez prethodno u cijelosti usvojenog Zakona o manjinama, HGI jedino kroz koaliciju može imati zastupnika u crnogorskom parlamentu, kaže predsjednica stranke Marija Vučinović, te dodaje kako stranka od svog osnutka na lokalne izbore izlazi samostalno.
Predsjednik DPS-a Milo Đukanović je pobjedu liste Koalicije europska Crna Gora ocijenio uvjerljivijom nego ikada do sada. Ova je koalicija, prema preliminarnim rezultatima, osvojila 47 ili 49 zastupničkih mjesta u republičkom parlamentu, većinsku podršku za formiranje lokalne vlasti u Budvi u Nikšiću te mjesto predsjednika Općine Tivat. Kako komentirate rezultate izbora?
Najuvjerljivija pobjeda Koalicije europska Crna Gora je prepoznavanje ove koalicije kod građana kroz ozbiljne i realne mogućnosti boljeg života, ostvarivanje crnogorskog uključivanja u euroatlanske i europske integracije. To znači sigurnost, europski otvorene granice, razmjenu ideja, radne snage itd. Svakako da je jedan od razloga ovakvog uspjeha nesposobnost oporbe da se ujedini i kao takva bude ozbiljan konkurent pobjedničkoj koaliciji.
Hrvatska građanska inicijativa, politička stranka koja zastupa interese Hrvata u Crnoj Gori, po drugi je put sudjelovala na izborima u koaliciji s Demokratskom partijom socijalista. Koliko ste zadovoljni ovom koalicijom i što Hrvati u Crnoj Gori dobivaju njome?
Točno je da je Hrvatska građanska inicijativa po drugi put na zajedničkoj listi s DPS-om. Ovom koalicijom Hrvati su po prvi put imali autentičnog predstavnika ispred hrvatske političke stranke u crnogorskom parlamentu. Rezultat toga je ostvarivanje našeg najvažnijeg programskog cilja, a to je da su Hrvati u crnogorskom Ustavu ravnopravan narod s ostalima, uz ravnopravnu uporabu hrvatskog pisma i jezika. Ovom koalicijom dobili smo i mjesta u izvršnoj vlasti, kako na lokalnoj tako i na državnoj razini.
Što očekujete da ćete ostvariti u koaliciji s DPS-om u ovom mandatu?
U ovom mandatu očekujemo usklađivanje izbornog zakona s Ustavom Crne Gore. Naime, u Zakonu o manjinskim pravima i slobodama, koji je u crnogorskom parlamentu usvojen 2006. godine, dva članka koja su jamčila zastupljenost manjina u crnogorskom parlamentu i zasupljenost na lokalnoj razini, po principu afirmativne akcije, ukinuo je Ustavni sud na inicijativu Narodne stranke 2007. godine. Usvajanjem novog Ustava otvorila se mogućnost da se sporna dva članka usuglase s novim Ustavom, kako bi se Zakon o manjinskim pravima i slobodama mogao u potpunosti primijeniti u praksi.
Mora li HGI ići u koaliciju ili bi mogao nastupati i samostalno?
Bez prethodno u cijelosti usvojenog zakona o manjinama HGI jedino kroz koaliciju može imati zastupnika u crnogorskom parlamentu. Činjenica je da za nas Hrvate ne vrijedi izborni zakon koji vrijedi za albansku manjinu, koja je zastupljena u crnogorskom parlamentu po principu stečenih prava. Hrvatska građanska inicijativa od svog osnutka na lokalne izbore izlazi samostalno.
U kojim sve općinama predstavnici HGI participiraju u vlasti?
Za sada HGI participira u tivatskoj i kotorskoj općini preko svojih vijećnika, a donošenjem Zakona o manjinama sigurno će biti zastupljeni u još nekim općinama. U Tivtu imamo tri vijećnika u SO, te potpredsjednika općine, dok u Kotoru participiramo s jednim vijećnikom u SO, te također potpredsjednikom općine. Uz to, ostvarujemo i značajan dio udjela u javnim poduzećima te njihovim upravnim odborima.
Na republičkoj razini, uz parlamentarnog zastupnika sudjelujemo svojim predstavnicima i u Ministarstvu za manjinska i ljudska prava te u Fondu za manjine. Uz ove očekujemo i realizaciju nekih pozicija na lokalnoj kao i na republičkoj razini.