03.04.2009
Eliminirati nasilje iz učeničke svakidašnjice
Na kulturno-zabavnom dijelu nedavne proslave Dana OŠ »Ivan Goran Kovačić« u Sonti, ravnatelj Zvonko Tadijan govorio je učenicima i uposlenicima o toleranciji, o međusobnom uvažavanju, o štetnosti samoizolacije, koja je među djecom sve prisutnija, a prije svega o potrebi eliminacije svakog oblika nasilja iz učeničke svakidašnjice. Po definiciji, nasilje je svaki oblik jedanput učinjenog ili ponovljenog verbalnog ili neverbalnog ponašanja, koje ima za posljedicu stvarno ili potencijalno ugrožavanje nečijega zdravlja, razvoja i dostojanstva. Nasilje je na našim prostorima u posljednja dva desetljeća sve prisutnije.
Među mlađim generacijama, pa i među djecom osnovnih škola, nasilje postaje sve prisutnije. Od ove školske godine u OŠ »Ivan Goran Kovačić« provode se aktivnosti propisane programom zaštite učenika od nasilja. Ciljevi navedenoga programa su: stvaranje sigurne sredine za život i rad učenika; stvaranje i njegovanje ozračja prihvatanja, tolerancije i uvažavanja; podizanje razine svijesti i povećanje osjetljivosti svih uključenih u život i rad škole za prepoznavanje nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja; unapređivanje kompetencije nastavnog i vannastavnog osoblja, učenika, roditelja i lokalne zajednice za uočavanje i rješavanje problema nasilja; kontinuirano praćenje i evidentiranje svih vrasta i učestalosti nasilja i savjetodavni rad sa svim učenicima koji trpe nasilje, koji vrše nasilje i koji su promatrači.
»Pred nama je provođenje ovoga programa u praksi. Mi danas govorimo o pravima djeteta, no imam dojam kako je, po tko zna koji put, nešto preskočeno. Puno očekujem od ekipe za vršnjačku medijaciju, koja će ovih dana biti oformljena od učenika VI. i VII. razreda. Koncem ovoga polugodišta imat ćemo konkretne pokazatelje o stupnju uspješnosti provođenja ovoga programa«, kaže za Hrvatsku riječ Zvonko Tadijan. Pedagog škole Miljenko Dakić po naravi posla najviše je uključen u ovu akciju.
»Ovaj program trebao bi eliminirati nemile pojave u našoj školi. Konkretno, moramo putem anketiranja učenika utvrditi kritične prostore u krugu škole koji su sada izvan nadzora, pa sukladno utvrđenom pojačati obveze dežurnih nastavnika, a po mogućnosti uvesti i video-nadzor. Jednako tako, u realizaciju programa moramo neizostavno uključiti roditelje, društvenu zajednicu, pa čak osigurati i pojačano prisustvo lokalne policijske ophodnje u blizini škole«, kaže pedagog Miljenko Dakić.