03.04.2009
Odmuljavanje ili biomanipulacija?
Biseri Panonske nizine, jezera Palić i Ludoš, na »izdisaju« su. Voda u njima je bakteriološki ispravna, ali alge koje isplivavaju na površinu jezera daju im ružan izgled. Zbog toga je lokalna samouprava krenula u projekt sanacije jezera Palić, kako bi poboljšala kvalitetu vode, ali metoda kojom će se to raditi »zavadila« je stručnjake i ekologe. Dok jedni smatraju kako je najbolja biološka metoda, drugi bi da sanacija bude urađena izmuljivanjem jezera. U udruzi »Protego« smatraju kako se sanacija jezera Palić treba obaviti biološkom ili ekološkom metodom. Stručnjaci Instituta za multidisciplinarna istraživanja iz Beograda tvrde kako »biomanipulacija«, ili biološka metoda, spada u ekonomski isplativ način sanacije jezera.
Dobra iskustva s biomanipulacijom
Ideje Instituta iz Beograda temelje se na iskustvima sanacija drugih jezera i akumulacija u Srbiji.
»Smatramo da se ekološkim resursom treba upravljati ekološki, a tako da se uradi i njegova sanacija. Kao što je je rečeno, biološka metoda je jeftinija od tehnoloških, a jezero se može koristiti dok se obavlja sanacija. Svima nam je u interesu da imamo čistu vodu i lijepo uređen okoliš oko resursa«, rekao je direktor Instituta za multidisciplinarna istraživanja iz Beograda Miroslav Nikčević.
Na tribini koju je u Subotici organizirala udruga »Protego«, javnosti su predstavljene moderne tehnike restauracije opterećenih organskim i neorganskim solima jezera i akumulacije, kao i načini upravljanja njima.
»Ideja je da svi koji imaju interes koristiti jezera Palić i Ludoš trebaju usuglasiti svoje zahtjeve. Trenutačno, plan turističkog razvoja Palića ne prati plan zaštite, kao ni rekreacije. Kada se bude obavljala sanacija mi predlažemo biološku metodu, jer tijekom oporavka jezero se može koristiti. Suština ove metode je uspostavljanje lanca ishrane u jezeru, koji će voditi »samoizlječenju«. Ova metoda veoma brzo može očistiti vodu, a to je svima cilj«, objašnjava predsjednik Upravnog odbora »Protega« Gábor Mészáros.
Još uvijek se ne zna metoda?
Da podsjetimo, prosinca 2008. godine Ministarstvo za zaštitu životnog okoliša i prostornog planiranja izdvojilo je 4,6 milijuna dinara za sanaciju vode jezera Palić, za izradu tehničke dokumetacije. Za razliku od biologa i ekologa, mjerodavni su zagovornici sanacije jezera odmuljavanjem. U gradskoj upravi tvrde kako još uvijek nije odlučeno kojom će se metodom sanirati jezero Palić, jer je izrada elaborata i druge neophodne dokumentacije u tijeku.
»Za nepuna dva mjeseca pustit će se u rad novi pročistač i to je prva i osnovna karika u poboljšanju kvalitete vode jezera Palić. Do sada nismo mogli mnogo uraditi na sanaciji jezera, jer smo čekali da se kvalitetna i pročišćena otpadna voda pušta u jezero. Sada treba definirati stanje jezera, koliko ima mulja, koje je kvalitete i što ubuduće uraditi s njim. Kada se urade elaborati i potrebna dokumentacija, onda će se određivati metoda za sanaciju jezera«, objašnjava članica Gradskog vijeća zadužena za komunalije i ekologiju Suzana Dulić.