27.03.2009
Začini kao ljekovita sredstva
Mnogi u svojim kulinarskim vještinama koriste začine i začinsko bilje samo radi poboljšanja okusa, mirisa ili izgleda hrane. Međutim, još u pradavnim civilizacijama otkrivena su ljekovita svojstva mnogih začinskih biljaka od kojih se neka i na našim prostorima koriste u svakidašnjoj ishrani.
Petroselinum crispum, peršin, biljka je bogata klorofilom, vitaminima A i C te zbog toga ima više ljekovitih svojstava. Zbog njegove sposobnosti da ublaži mišićne grčeve i spazam koristi se i kao dodatak za pospješenje probave, te kod menstrualnih i predmenstrualnih tegoba. Peršin se također smatra ekspektoransom te se uzima protiv kašlja i astme. Propisuje se i kao diuretik i blagi laksativ te je dobar kod starijih osoba radi reguliranja tlaka i stolice. Sama biljka se može upotrebljavati kao dodatak jelima ili u obliku čaja: 2 žličice suhih listova potopi se u dva dl vrele vode na 10 minuta. Može se koristiti i u sirovom obliku, kada osvježava dah.
UPOZORENJE: Trudnice i dojilje ne smiju uzimati sok od peršina ili peršinovo ulje zbog toga što može potaknuti kontrakciju maternice. Ipak, nekoliko listova posluženih kao ukras jelima vjerojatno im neće naškoditi ako ih pojedu. Djeca do dvije godine ne smiju dobivati velike doze peršina.
Allium sativum, češnjak, najprije je kao ljekoviti pripravak prihvaćen u kineskoj i zapadnoj kulturi. Češnjak ima ljekovito djelovanje u sirovom i kuhanom obliku. Smatra se da ova biljka osnažuje srce i krvne žile snižavanjem kolesterola i krvnog tlaka. Savjetuje se uzimanje češnjaka kod prehlade, kašlja, gripe, infekcija mokraćnog mjehura, tegoba s jetrima i žučnim mjehurom. Svakako ga svakidašnje trebaju uzimati svi koji imaju visok kolesterolol, visok krvni tlak, ateroskleru, te probavne poremećaje. Mješavina češnjaka i sezamovog ulja koristi se kod atletskog stopala, lišaja na tijelu i tjemenu glave te kod blažih kožnih infekcija.
UPOZORENJE: Češnjak sadrži aktivnu tvar koja sprečava zgrušavanje krvi, stoga se svatko tko boluje od poremećaja zgrušavanja krvi treba posavjetovati s liječnikom prije njegove uporabe u većim količinama.
Crocus sativus, šafran, jedna je od najskupljih biljaka, jer vrijedni dijelovi biljke nisu njezini listovi ili ljubičaste latice, već tri nježna, narančasta prašnika koji se nalaze u cvijetu. Da bi se proizvelo 25 g šafrana treba ubrati gotovo 5000 cvjetova. Smatra se kako je ova biljka odlična za skidanje visokog krvnog tlaka, visokog kolesterola, te za liječenje ateroskleroze i srčanih bolesti. Zbog poticanja maternice i probavnih procesa savjetuje se za poboljšanje probave i poticanje mjesečnice.
UPOZORENJE: U prevelikim količinama šafran je izrazito otrovan, stoga se za liječenje uzima u preporučenim dozama uz konzultaciju stručnjaka. Zabilježeni su smrtni slučajevi kod žena koje su u pokušaju prekida trudnoće uzele preveliku dozu preparata šafrana.
Cinnamomum cassia, cimet, omiljeni je stimulans u kineskoj medicini. Obično se skuplja s drveća starog 7 godina. Njegova vanjska kora poznati je začin, dok unutarnja kora sadrži više ulja i ima snažnije ljekovite učinke. Cimetova kora primjenjuje se za liječenje poremećaja rada želuca, kod gubitka teka, proljeva, grčeva u trbuhu, prekomjernog mokrenja. Pokazao se efikasnim i kod spolne nemoći, gubitka libida, menstrualnih bolova, neplodnosti te kod astme. Grančice cimeta se propisuju kod prehlade, gripe, artritisa te manjih ginekoloških tegoba.
UPOZORENJE: Tijekom trudnoće ovu biljku treba oprezno primjenjivati; ne uzimati je kod povišene temperature, upale i pojave krvarenja.