27.03.2009
Dogodine hrvatski odjeli i u strukovnim školama
Već sada, za upis u hrvatski odjel prvog razreda Gimnazije »Svetozar Marković« u Subotici prijavljeno je 25 zainteresiranih učenika, a početkom travnja započet će pregovori o mogućnostima pokretanja nastave na hrvatskom jeziku i u drugim strukovnim školama u gradu. Ova je informacija izrečena na sastanku roditelja učenika koji završavaju osmi razred i žele srednjoškolsku naobrazbu nastaviti na hrvatskom jeziku. Sastanak je u utorak održan u Subotici, a organizirala ga je Udruga »Naša djeca« u suradnji s Hrvatskim akademskim društvom.
Na početku sastanka predsjednica Udruge »Naša djeca« Nevenka Tumbas govorila je o prednostima upisa djece u hrvatske odjele iz aspekta roditelja i djece.
»Za našu djecu godine koje dolaze su prijelomne, to su godine traženja sebe i društva. Nama roditeljima nije nimalo svejedno u kakvom će se društvu kretati naša djeca i zato mislim da nema boljeg nego djecu upisati u razred gdje djeca potječu iz obitelji sličnih moralnih vrijednosti. Mislim kako nam je cilj da djeca žive u ozračju kojeg imaju i kod kuće«, rekla je Nevenka Tumbas.
Kao predstavnik lokalne samouprave, zamjenik subotičkog gradonačelnika Pero Horvacki rekao je da će sigurno biti otvoreni odjeli na hrvatskom jeziku i u drugim školama, ukoliko za to postoji zainteresirane djece.
»Dobra volja po ovome pitanju postoji od strane grada i pokrajine«, dodao je Horvacki. »Uz jasnu sliku što želimo i čvrstu volju, možemo puno napraviti. Dogodine vjerujem da ćemo imati više odjela i u drugim školama.«
O razvoju školstva na hrvatskom jeziku, ispred HAD-a govorio je Slaven Bačić:
»Mislim da u svemu vrijedi osobni primjer, te da ne trebamo gledati na one koji nisu upisali djecu u hrvatske odjele, nego više one koji jesu«, rekao je Bačić. »Ovdje smo svi mi sami, roditelji i institucije sudionici povijesti. Prije nekoliko godina ljudi nisu vjerovali da će postojati odjeli na hrvatskim jezicima. Školski centri u drugim zemljama već odavno postoje i to će vjerojatno biti i kod nas, samo je pitanje vremena.«
O upisu djece u hrvatske odjele, o kadru i udžbenicima govorila je Stanislava Stantić-Prćić, članica Izvršnog odbora HNV-a zadužena za obrazovanje. Ona je napomenula kako hrvatska zajednica polako dobiva mjesto koje joj pripada. Prema njezinim riječima, udžbenici iz predmeta koji su istovjetni kao i u srpskim odjelima za sljedeću će se školsku godinu prevesti na hrvatski jezik. »Imamo obećanje da će prijevod uraditi ‚Školska knjiga‘ za sve knjige koje su istovjetne, dakle tu spadaju predmeti kao što su matematika, fizika, kemija, biologija. Oni nastavni predmeti koji imaju dozvoljenih 30 posto sadržaja nacionalnog identiteta bit će rađeni u suradnji sa stručnjacima«, rekla je Stanislava Stantić-Prćić, ujedno najavivši razgovore koji će započeti sljedećeg mjeseca, a vezani su za srednje strukovne škole.
Kemijska škola nudi formiranje odjela na hrvatskom jeziku za krojačko-modelarski smjer, Politehnička škola za grafički dizajn, dok Ekonomska škola za turistički smjer. Što se tiče nastavnog kadra, postoje rješenja za sve nastavnike i profesore koji sada predaju ovim odjelima.
Roditelje je, među ostalim, zanimalo ima li diskriminacije među djecom koja pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku, na što su najbolje odgovorili sami učenici koji nastavu na hrvatskom jeziku pohađaju u Gimnaziji »Svetozar Marković«. Roditelji su također predložili i da se sve ono, što se te večeri čulo na sastanku, stavi na papir i predstavi i u drugim školama i u mjesnim zajednicama, kako u gradu tako i u okolnim mjestima, ali i u Somboru, Sonti i Bačkom Bregu.
Budući da je u gimnaziji broj učenika u jednom odjelu ograničen na 30, prednost pri upisu imat će oni učenici koji su osnovnu školu pohađali na hrvatskom jeziku.