20.03.2009
Prirodna ljekovita sredstva
Priprema bilja za liječenje više je umjetnost nego znanost. Svakako, biljke uvijek treba primjenjivati s dosta opreza, a mnogi travari smatraju kako je bolje da bilje kupujete, nego ga sami berete. Na našim prostorima pos-toji mnogo biljaka za čije se ljekovito djelovanje zna još od davnina. Svima je dobro poznato kako će čaj od metvice ili kamilice, ili pak nekoliko glavica češnjaka dobro doći u fazi prehlade i gripe pa ćemo se i mi malo detaljnije pozabaviti ljekovitim biljem iz našeg okruženja, načinima njegove uporabe i savjetima kada ih je najbolje primjenjivati.
Mentha piperita, metvica, menta ili nana dobro je poznata u našim krajevima. Naraste u visinu i do 70 cm, ima stabljiku crvenkaste boje, dugačko nazubljeno lišće i prepoznatljivu aromu. Ugodnog je okusa i još od vremena starog Egipta koristila se kao lijek protiv probavnih smetnji. Metvica se koristi kao čaj, sušeno ili svježe lišće ili cvjetovi. Čaj se pripravlja tako da se 1-2 žličice suhe biljke spuste u šalicu kipuće vode desetak minuta. Pomaže kod svih vrsta grčeva (uključujući i menstrualne), bola u želucu, žgaravice, kod vjetrova, mučnine povezane s migrenoznom glavoboljom te jutarnjih mučnina. Dobra je i kod vrućice, prehlade i gripe, a riješit će i nesanicu i loše raspoloženje, odnosno tjeskobu.
Matricaria chamomila, kami-lica. Njen cvijet, čini se, smiruje središnji živčani sustav, opušta probavni sustav i ubrzava ozdravljenje. Može se koristiti u obliku čaja koji se pripravlja slično kao čaj od metvice, ali je moguća i primjena izvana u obliku obloga. Oblozi od čaja od kamilice pomažu kod oticanja i bolova u zglobovima, kožnih upala i sunčanih opeklina, posjekotina, ogrebotina, kod proširenih vena i šuljeva te kod nadraženih i upaljenih očiju. Čaj od kamilice se uzima na usta kod želudačnih grčeva, menstrualnih grčeva, kolika kod djece, kod nesanice te kod problema s mokraćnim mjehurom. Uvijek koristiti svjež čaj od kamilice i nikako onaj koji je stajao duže od 24 sata.
Rosa species, šipak, voće je svijetlocrvene boje veličine višnje, koje nastaje nakon otpadanja ružinih latica. Herbalisti su još 1930. godine otkrili vitamin C u svježem šipku, kao i flavonide koji povećavaju tjelesno iskorištavanje vitamina. Nažalost, biljka sušenjem gubi od 45-90 posto vitamina te treba oprezno kupovati prepakirane šipkove čajeve i pekmeze, jer vjerojatno sadrže male količine vitamina. Šipak se uzima kod prehlade i gripe u obliku čaja spravljenog od pažljivo odabranih i sušenih plodova. Zbog prekomjernog uzimanja mogu se javiti znakovi visokih doza vitamina C, kao što su proljev ili opterećenje bubrežne funkcije.
Hibiscus sabdariffa, hibiscus, predstavlja rasprostranjenu skupinu jednogodišnjih biljaka čiji su bogati, privlačni cvjetovi sino-nim za tropsku ljepotu. Smatra se kako skoro svih dvije stotine vrsta ovog bilja ima ljekovita svojstva. Sjemenke hibiskusa, listovi, plodovi i korijenje primjenjuju se u raznim vrstama narodnih lijekova, a čaj se priprema od cvjetova koji daju osvježavajući okus. Zbog svog laksativnog djelovanja i sposobnosti povećanja mokrenja najčešće se preporučuje kod zatvora, blagih infekcija mokraćnog mjehura te kod blagih mučnina. Čaj se priprema kao i čaj od metvice. Nekada se kao nuspojava uzimanja preparata hibiskusa pojavi neznatan opor okus u ustima koji nestaje miješanjem s drugim biljkama jačeg okusa, kao što su kamilica ili maslačak.