20.03.2009
Osječani uspješni domaćini
Prošloga je vikenda Osijek bio domaćinom Druge međunarodne smotre tamburaških orkestara regije a nastupili su domaćini smotre, TO Osječko-baranjske županije, TO Gradišćanskih Hrvata iz Austrije, TO Brač – Stydenka iz Češke, TO HKC »Bunjevačko kolo« iz Subotice, TO Kampa mladih Europe, Mandolinski orkestar iz Makarske i tamburaši Prve privatne tamburaške škole Batorek iz Osijeka.
»Mi Slavonci volimo se hvaliti kako je tambura naš instrument«, rekao je domaćin smotre, prof. Domagoj Jukić, inače dirigent Tamburaškog orkestra Osječko-baranjske županije, »no već je prva smotra prošle godine u Osijeku pokazala kako se njome uspješno bave europski, pa i svjetski glazbenici i da odlično zvuči u rukama mladih izvođača, pa su me ugodno iznenadili tamburaši iz Slovenije a odmah poslije njih i Makedonci, jer, priznat ćete, naši su stereotipi vezani za njihovu glazbu posve drukčiji.«
Na upit što očekuje od ove, druge smotre, prof. Jukić je naglasio, prije svega, bolje upoznavanje, prijateljstvo i druženje uz tamburu i mladih i starijih, pa i djece kojih je sve više, a i doživjeti nove glazbene trenutke sa sve više motiva za proučavanje i spajanje svega onoga što do sada nije spojeno i na području instrumentalne ali i vokalno-instrumentalne glazbe, jer neki će orkestri ovdje predstaviti i svoje vokalne snage.
U Osijeku je nastupio i TO HKC »Bunjevačko kolo« iz Subotice, a s Mirom Temunović, glazbenom pedagoginjom i voditeljicom orkestra razgovarali smo baš prije nastupa. »Iznimno mi je drago što smo večeras u Osijeku u društvu renomiranih tamburaških orkestara. Već četiri godine vodim orkestar HKC Bunjevačko kolo i sve mlade tamburaške nade prođu kroz ovaj orkestar, a za večeras smo spremili pomalo klasičan repertoar. Odabrali smo za početak skladbu Josipa Andrića ‘Tambura Paje Kolarića’, što je za nas osobno veliki izazov, jer dolazimo u Osijek, grad tambure, grad Paje Kolarića, grad koji s tamburom živi stoljećima i u kojemu je Festival tamburaške glazbe već navršio 70-u. Potom ćemo izvesti Cigansku svitu od Bernaua u tri stava, a za kraj smo ostavili nešto što je karakteristično za nas sa sjevera Bačke, kompoziciju Edit-valcera Pere Tumbasa Haje, najpoznatijeg subotičkog tamburaša i to je zapravo praizvedba.«
Zamijetili smo i Stipana Jaramazovića, koji je nastupio s europskim orkestrom mladih. Prvi se put pojavio kao dirigent na tamburaškoj sceni a dirigirao je mladim tamburašima iz nekoliko europskih zemalja.
Tamburaši su ponovno oduševili Osječane, pa nas je to sjetilo na lijepu praksu zagrabačke Šokadije da već godinama u Lisinskom okupi stotinu tamburaša. Prof. Jukić nam se pohvalio kako je prije dvije godine u Lisinskom nastupio gotovo cijeli orkestar Osječko-baranjske županije, a prošle je godine šansa pružena i drugim hrvatskim krajevima, no ove je godine u tijeku projekt u kojemu će ponovno sudjelovati dosta Slavonaca, a nakon Lisinskog na redu je i Beč.